"Lähetyshiippakunta on luterilainen kirkko Suomessa. Kutsumme kaikkia ihmisiä jumalanpalvelusta viettävän seurakunnan keskelle, sanan ja sakramenttien yhteyteen. Meillä on toimintaa lähes 50 paikkakunnalla. Olet tervetullut tutustumaan sivuihimme ja toimintaamme!"
https://www.lhpk.fi/
https://www.luterilainen.net/
Käykääpä tosiaankin joskus LHPK:n messussa. Jokaisen messun keskipisteessä ovat kasteesta ja ehtoollisesta saarnaaminen. Saarna tähtää aina pyhien sakramenttien pelastavaan voimaan, sillä niiden kautta Kristus toimii.
https://www.lhpk.fi/
https://www.luterilainen.net/
Käykääpä tosiaankin joskus LHPK:n messussa. Jokaisen messun keskipisteessä ovat kasteesta ja ehtoollisesta saarnaaminen. Saarna tähtää aina pyhien sakramenttien pelastavaan voimaan, sillä niiden kautta Kristus toimii.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joel Kerosuo on hiippakunnan pastori. Hänellä on loistava podcast, Oikeasti luterilainen. Hän keskittyy kirkkohistoriaan, teologiaan ja erityisesti kirkkoisiin. Olen kuunnellut häntä jo vuosia ja voin suositella. Itse en kuulu hiippakuntaan, vaan olen vielä evlutin jäsen.
Kyllä. Hyvin opettaa.
Pietarissako niitä messuja järjestetään??
Onhan järjestäjällä lupa Putinilta kunnossa, ettei teistä tule "ulkomaiden agentteja" ;)
Trolli, ei mulla muuta.
Minkälainen keli siellä Petroskoissa on tällä hetkellä, toveri?🤔🇷🇺
tosi kivaa hei huijata toisilta rahaa ja nostaa palkkana omaan taskuun 😠
Tiesitkö, että siellä kaksi edellistä piispaa teki töitä ilmaiseksi? Nykyinen varmaan saa palkkaa kuten muutkin LHPK:n papit. Rahaa ei huijata, se saadaan vapaaehtoisina kolehteina ja lahjoituksina.
jeesuksen veri palkalla 🤣🤣🤣
Niin montakos sakramenttia luterilaisuudessa oli? Ei voitane puhua monikossa.
Aloituksessa juuri sanottiin sakramentit. Etkö osaa lukea?
2 kpl katse & ehdollinen.👀💧💧💧🥖🍷🩸🩸🩸⛪️😇👍
Evankeliumi ilman hiippailuja ym kummallisuuksia ensin. Etsikää ensin teeveetä.
Hyvi saarnoja, mutta.... Rakkaus?
Jumala on Rakkaus, 1.Kor. 13.
Srk on paikka jossa Kristus hallitsee rakkaudella ja sitä saa kokea lhpk seurakunnissa jotka elävät yleisen pappeuden kautta Kristuksen ruumiina . Srk on koti ja syntisten sairaala jonka Herra rakentaa ja sitä ihmettä on saanut katsella jo vuosia . Tiedän kansankirkon ja herätysliikekristillisyyden hyvin
Kiitos vinkistä, olen kuullut siellä hyviä saarnoja!
Laittakaa nyt ensimmäiseksi Raamatun paikka missä sanotaan Jeesus toimii ainoastaan sakramenttien kautta?
Miksi tarvitsette toisen välimiehen Jeesuksen lisäksi, eikö Jeesus voi toimia ilman sakramentteja??
Toimii myös Sanan kautta
No eikö Jeesus voi toimia ilman sanaa joka on sidottu sarkamenttiin?
Kristus on sisäisesti kaikessa ja kaikki. Tietoisuus, joka itse kussakin meistä ja kaikkialla on, on pohjimmiltaan Rakkautta joka on Jumala. Ns. pelastus on tämän ymmärtämistä ja sisäistämistä, eli elät ja olet taivaassa (taivasten valtakunnassa) jo nyt. Synti on osa ihmisyyttä, muttei syntiä Jumalaa vastaan joka vain on, vaan toista ihmistä tai luontoa vastaan. Ihminen tarvitsee anteeksiantamusta itseltään. Ei tämän käsittämiseen ja sisäistämiseen tarvita mitään kirkkoja. Tuonpuoleista helvettiä ei ole olemassakaan, se on ihmisen keksintö polkea ja pelotella toista ihmistä. On olemassa vain Rakkautta ja pelkoa ja vain Rakkaus on totta ja ikuista. Kaikki mikä ei ole puhdasta ja pyyteetöntä rakkautta on pelkoa, jota pimeydeksi ja, uskonnollisessa kielessä, saatanaksi kutsutaan.
”»Jeesus sanoi: 'Teidät pelastaa se, mikä on sisimmässänne, jos tuotte sen esiin. Jos teidän sisimmässänne ei sitä ole, se, mikä teiltä puuttuu, vie teidät tuhoon.'” (Evankeliumi Tuomaan mukaan) ja ”Jos siis se valo, joka sinussa on, on pimeyttä, kuinka suuri onkaan pimeys!” (Matt. 6:23) ja ”Pidä siis varasi, ettei se valo, joka sinussa on, ole pimeyttä”. (Luuk. 11:35).
Kristus on kreikkaa ja tarkoittaa -ei enempää eikä vähempää- Messiasta. Messias ei ole Jumala, vaan ihminen jonka Jumala lähetti eli Jeesus toisin sanoen. Messias on siis titteli, ei mikään voima tai henki tai Jumala.
Kovin on raskasta tuo amerikansaksalaisten kehittämä tunnustuksellisuus. Tuli kokeiltua aikoinaan. Sakramentit ja virka (joka sakramenttien kautta välittää Jumalan armon rahvaalle) ovat kaikki kaikessa.
>>Käykääpä tosiaankin joskus LHPK:n messussa. Jokaisen messun keskipisteessä ovat kasteesta ja ehtoollisesta saarnaaminen. Saarna tähtää aina pyhien sakramenttien pelastavaan voimaan, sillä niiden kautta Kristus toimii.<<
Tämä oli hyvä täsmennys, meille jotka emme oikein tunne mikä on LHPK ja sen keskeinen oppi ja saarnojen aihe. Ovat siis: sakramentit.
Uskon kylläkin luterilaisiin sakramentteihin ja siten kuin Lutheritse niistä opetti, mutta kyllä evankeliumiin mielestäni muutakin kuuluu kuin yksin sakramenttien korostus.
Uskon, että Kristus toimii sakramenttien kautta, mutta myös muutoinkin, nk. "hengessä", eli Pyhän Hengen välityksellä, kenessä Hän on, suoraan ihmismieleen ja sieluun, aikaansaaden sen hedelmiä.
Pelastus saadaan Uskosta. Armosta. Ja: Kristuksen Itsensä vaikuttamien tekojen, mm. sovitustyön ja lahjavanhurskautuksen kautta.
Ilman Uskoa eivät sakramentitkaan pelasta kyseistä ihmistä. Sakramentti antaa valmiuden, on tarjolla, mutta se tulee kunkin Uskoen itselleen vastaanottaa.
Esim. HPE:llä, alttarilla keskityn todellakin ajatuksissani siihen tosiasiaan, että nyt pappi, Kristuksen välittäjänä tarjoaa minulle sekä Kristuksen pyhän Ruumiin että Veren. En vastaanota leipää ja viiniä vaan tuon mainitun.
Itse, pelastuksen kohdalla, korostan aina Kristuksen sovitustyöhön kuuluvaa lahjavanhurskautusta:
Gal. 2:20 ja minä elän, en enää minä, vaan Kristus elää minussa; ja minkä nyt elän lihassa, sen minä elän Jumalan Pojan uskossa, hänen, joka on rakastanut minua ja antanut itsensä minun edestäni.