Kokemuksia Petri Kososesta

seuraajaX

Olen vuosikausia seurannut tämän Petri Kososen toimintaa ja mies on menossa aivan väärään suuntaan. Kosonen on tuonut seurakuntaan "hengellisen" rock-musiikin, joka nyt pitäisi miellyttää Jumalaa. Kososen johdolla sitten tanssitaan mukamas Pyhässä Hengessä. Uskomatonta sooloilua. Kososella muuten näyttää olevan suuri into esiintyä aina jonkun suuren nimen tilaisuuksissa jäähalleissa.

Mielenkiinnolla seurasin Näky-konfrenssissa Kososen musiikin vaikutusta. Hänen ylistyksensä aikana eräs Jumalan palvoja nähtävästi meni niin täyteen Henkeä, että lyyhistyi maahan "palvomaan" Jumalaa, mutta kun musiikki lakkasi, tuo onneton nousi välittömästi ylös lattialta. Mitä tämä on?

Onko Kosonen lähellä Jumalaa? Onko Jumala tosiaankin tälläinen, että Hänen kokouksissaan pitää esittää näitä temppuja? Minulta on kertakaikkiaan mennyt usko näihin tyyppeihin. Minä en halua missään tekemisissä näiden tyyppien kanssa, Kososelle on yhdentekevää kenen kokouksissa hän esittää näitä rinkutuksiaan. Hänelle kelpaavat Rodney Howard-Brownet kuin Markku Koivistotkin. Kokouksen teemoista hänen ei tarvitse välittää...

5

711

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DoctorT

      Et ole kysymyksinesi ja hämmästelyinesi yksin! Kosonen & band on tämä harhaoppiliikkeen masinoima ja vaikuttama humppabändi, joita RHBn ja Koiviston toiminnat tarvitsevat kansaa viihdyttämään ja aivan erityisesti KIIHDYTTÄMÄÄN!

      Ihminen voi hyvin kun karttaa kaikkia edellä mainittuja ja heidän esiintymisiään.

      Mika Yrjölä oli jokunen vuosi sitten Lprn hell srkn saarnaajana aj toi srkaan hengelliset diskot! Diskot värivaloineen ja savuineen. Riistettiin tanssia pois saatanalta, kun kuulemma alunperin on kuulunut uskoville!

      Että semmosta teologiaa ja Kosonen kuuluu samaan kastiin!

      • onneksi

        olekaan yksin sillä pelkkää humppaa tuo musiikki onkin. Jumalaa noissa karkeloissa ei voi olla. Kososella on pelkkä halu iskeetyä kiinni nimimiehiin, jotta pääsee jäähalleihin esiintymään.


      • Modern_psalmdrummer

        Täällähän tuoksuu tuomitsemisen löyhkälle. Muistakaa, että olette vastuussa sanoistanne Jumalan edessä viimoisella tuomiolla.


    • Tuomas M

      etkö sinäkin? Millainen ylistys ja ylistysmusiikki mielestäsi kelpaa Jumalalle?

      Daavid hyppi ja tanssi Herran edessä niin, että Mikal halveksi häntä. Valitettavasti on todettava, että kirjoituksessasi on erittäin paljon Mikalin asennetta. Mutta mitä sanoikaan Daavid Mikalille:
      "Herran edessä minä tahdon iloita, vaikka joutuisin alentumaan vielä tätäkin enemmän ja halventamaan itseni omissakin silmissäni." (2.Sam.6:21-22)

      Kyse ei koskaan ole siitä, mitä sinä näet, vaan mitä Jumala näkee. Älä siis ryhdy tuomariksi asiassa, jonka sinä luulet tietäväsi, sillä Herra tietää sen aina paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      37
      523
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe