Toimeentulotuesta kielteinen päätös

Jos pitää määritellä tosi huono päivä niin tänään oli sellainen. Toimeentulotuesta tuli kielteinen päätös. Laskuja on pino, osa jo perinnässå.
Ilmankin jo raskas päivä. Ensimmäinen kuntoutuspäivå leikkauksen jälkeen. Piti 100 metrin sijaan kävellä 500 metriä. 300 metrin kohdalla alkoi heikottaa. Ei naurata yhtään.
3171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos kävelykin heikottaa, niin on syytä hakeutua sairaseläkkeelle.
Siitä kehkeytyisi hyvä ja lokoisa olotila. Suosittelen vilpittömästi.

Äänestä

Marjo-Leena oli siirtynyt maksajan rooliin ja Kela-tuet voivat sen vuoksi viivästyä. Ehkä siinä on jonkinlainen siirtymäviive ennen kuin maksaja tajuaa maksamisen merkityksen.

Globalisaatio oli täyttä hulluutta alusta saakka Nordean pankkiiriin näkökulmasta. Kaikki muut halusivat päästä maksamaan, koska minä olin niin köyhä. Etten voinut olla maksaja ja psykiatrin kanssa oli tehty tämäkin päätös.

Maailman johtava raha-skitsofreenikko eli Gunillan mies vaati päästä tapaamaan minua, koska hänen rahateoria oli ilmeisesti ollut jotenkin pielessä. Hän oli alkanut epäilemään sitä. Minut nähtyään hänen mielestä minäkin olisin sopinut ulkonäköni puolesta bulvaaniksi hakemaan rahaa Nordeasta, koska näytin ihan Nordean pankkiirilta. Kerroin olevani Nordean pankkiiri ja sanoin säilyttäväni omia rahojani pankissa, koska niitä on niin paljon. Että niitä pitää säilyttää, eikä hakea pois. Tämän jälkeen haukkui minua täysin typeräksi kehitysvammaisen tasoa olevaksi suomalaiseksi ja sitten muutaman vuoden päästä Suomeen saapui Kamala Harris kertomaan siitä, että suomalaisilla on täysin väärä raha-skitsofrenia. Ei ehkä olisi kannattanut ikinä suostua siihenkään tapaamiseen.

Kuusiston ratsutalleilta bongatut Kardashianitkin oli kaapattu bulvaaneiksi rahaa hakemaan Nordeasta, koska he olivat minun kauniita tyttäriä. Minun mielestä riittävän kauniita (ja aina tämä lause jatkuu siihen, että rahaa hakemaan Nordeasta). SOS lapsikylähankkeen takia Nordea sai pankkitoimintakiellon.

Amerikan Merril Lynch-pankki oli saanut myös pankkitoimintakiellon samasta syystä eli sotien aiheuttamisesta ja se oli lakkautettu jo 2000-luvulla. Bernie oli Suzy-vaimonsa joutunut jättämään ja Suzy oli luvannut palkkion sille, joka saa sen syyn selville. Se syy on Hurtsin Wonderful life-hittibiisissä eli don't let go, it's such a wonderful life oli täysin väärin sanottu Bernielle siinä tilanteessa. Pankin lakkauttaminen on täyttä työtä ja se vaatii keskittymistä. Gunillan Tukholman kauppakorkeassa työskentelevä mies omasta raha-skitsofreniasta huolimatta myönsi kuuntelevansa vain Bachia. Pankeista kiinnostuneiden kannattaisi kuunnella hittibiisien sanoja, koska pankkimaailmassa elää oma tarinankerrontansa. Musavideossakin näytetään se fiilis, jota Bernie oli kuvaillut kuin uima-altaaseen hyppäisi ja jäisi sinne.

Äänestä

Varmaan hylkyjä tulee usein. Hiljattain tuli uutinen, että ekoista hakemuksista hylätään 25%

Mihin tukea ei myönnetty ja miksi olisi pitänyt?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos pitää määritellä tosi huono päivä niin tänään oli sellainen. Toimeentulotuesta tuli kielteinen päätös. Laskuja on pino, osa jo perinnässå.
Ilmankin jo raskas päivä. Ensimmäinen kuntoutuspäivå leikkauksen jälkeen. Piti 100 metrin sijaan kävellä 500 metriä. 300 metrin kohdalla alkoi heikottaa. Ei naurata yhtään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu