Opetushallituksen katsomusainetyöryhmän raportissa 5.3.esitetään elämänkatsomustiedon (ET) valinnan sallimista kaikille lukiossa - mutta ei peruskoulussa. ET kielto on vakava yhdenvertaisuusongelma. Peruskoulussa on koko ikäluokka ja se kestää 9 vuotta, kun lukio kestää noin 3 vuotta ja sen suotta vain osa ikäluokasta.
Vastalause ET-kiellon jatkamiselle on paikallaan! Paras vastalause on erottaa lapsi kirkosta ja ilmoittaa koululle, että oppilas siirtyy uskonnonopetuksesta ET-opetukseen elokuussa.
Vastalause uskonnonopetusholhoukselle ja syrjinnälle.
Lapsen erottaminen protestina ET-kielolle
Anonyymi-ap
3
220
Vastaukset
- Anonyymi
Protesti vakavaa yhdenvertaisuusongelmaa vastaan.
- Anonyymi
Parempi vaihtoehto olisi luoda kaikille yhteinen katsomusaine sekä peruskouluun, lukioon että ammatilliseen koulutukseen. ET ei tarjoa riittävän laajaa ja yleissivistävää opetusta uskontojen ja muiden katsomusten maailmasta.
- Anonyymi
Uskonnot voi käsitellä historian/yhteiskuntaopin tunnilla. Lapsilla ei edes ole mitään "omaa uskontoa", vaan heidän kuulumisensa uskonlahkoon ovat vanhemmat valinneet. Uskontokunnat saavat hoitaa oman indoktrinaationsa, koulun ei kuulu siihen hommaan osallistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779