Niukat ajat.

Anonyymi-ap

Kyllä nyt vallitsevat niukat ajat näkyvät todella alimitoitettuina palkkioina.Iltapäivälehti kertoo Keusoten aluehallituksen puheenjohtajan Helinä Pertun saavan aivan mitättömän korvauksen vuositasolla pidetyistä kokouksista. Summa on niinkin pieni kuin 86448 euroa ja kokouksia on ollut kuitenkin vuoden mittaan valtava määrä, peräti 24 kappaletta. Vain pari euroa yli 3600 erkkiä kokoukselta. Näinkin vaativasta ja vastuullisesta työstä pitää kyllä saada kunnon korvaus.Se työ takaa meille sen että Keusoten toiminnot sujuvat tehokkaasti ja edullisesti. Voitaisiinko toimia niin että muutama kotihoidon työntekijä siirretään kortistoon ja heidän palkkansa sulautetaan tuohon jojtajan ansioon? Saataisiin palkkio kohtuulliselle tasolla.

5

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän ajan ilmiö. Naiset pudonneet palkkakuoppaan. Toki Keusotessa moni muukin kokoustaa lähes ilmaiseksi. Onneksi maksetaan tätä nk. ryhmärahaa muutama tonni
      edustajaa kohti. Nälkään kuolisivat muuten, ressukat.

      • Anonyymi

        Niin ja pääsisivät vielä laihtumaan.


    • Anonyymi

      Nyt kun tietäisi ennen vaaleja mitkä puolueet sitoutuvat pudottamaan nuo palkkiot järkevälle tasolle niin voisin jopa äänestää niitä. Muutaman ennalta sovitun päätöksen kuittaamiseen riittää kyllä vähempikin palkkio, ainakin näin puolueisiin kuulumattomalle henkilölle.

      • Anonyymi

        Puolueet Hyvinkäällä eivät niitä palkkioita pienennä ja toiset kunnat seuraa perässä.


    • Anonyymi

      Aluehallituksen puheenjohtaja Perttu voi päättää itse kuinka tehtäväänsä hoitaa.Kokopäivä-puolipäivätoimisesti tai vaan harrastuspohjalta.Palkkio pysyy kuitenkin samana.Näin on aluevaltuusto päättänyt. Jotenkin tuntuu että toiminta on yhteisten varojen laillista "varastamista".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2487
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1097
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe