Jos Venäjä hyökkää, Suomen pitkä raja ajatellaan ongelmaksi. Asialla on toinenkin puoli. Suomi ja NATO ja Pohjoismaat ja Baltian maat ja Puola voivat silloin tehdä vastahyökkäyksiä koko rajan pituudella ja paremmilla ilmavoimillaan vaikka Moskovaan asti, ja koko Kuolan niemimaalla.
Pelote on sellainen, että Venäjä tuskin hyökkää. Ellei NATO nyt hajoa Trumpin takia. Silti jää koko Eurooppa tueksi. Ei Venäjän kannata. Ukrainan puolustuksen takia olisi suorastaan hyvä, että erehtyisi hyökkäämään.
Pelote on sellainen, että Venäjä tuskin hyökkää. Ellei NATO nyt hajoa Trumpin takia. Silti jää koko Eurooppa tueksi. Ei Venäjän kannata. Ukrainan puolustuksen takia olisi suorastaan hyvä, että erehtyisi hyökkäämään.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi Venäjä hyökkäisi Suomeen? Mitä otettavaa täällä olisi?
Hyvä kysymys, tähän ei poliitikkomme jostain syystä halua rehellisesti vastata.
Suomi kuuluu Venäjän imperialistien mukaan heidän alueeseensa ja ainakin täällä täytyy olla sellainen hallitus kuin Valko- Venäjällä. Puskurivaltio. Sama koskee Baltiaa ja Ukrainaa.
Suomi ehti livistää NATOon, ja se ehkäisee kyllä hyökkäyksen aika pitkälle. Mutta voi koetella artikla 5. pitävyyttä.
Kyllä vastaus on tiedossa. Ukrainaan Venäjä jo hyökkäsi ja pitää Valko-Venäjää kahleissaan.
Tuossa hyvää taustatietoa Ukrainan sodasta, ei ole mitään Hesarin ym. propagandaa.
https://odysee.com/@Production127:d/UkraineOnFireSuomeksiTekstitettynä:e
Tässä vielä parempaa taustaa ja suoraan hevosen suusta. Strelkov oli se FSB:n agentti, joka aloitti sodan.
https://www.themoscowtimes.com/2014/11/21/russias-igor-strelkov-i-am-responsible-for-war-in-eastern-ukraine-a41598
Suurin osa rajasta on hankala kulkuista jopa mahdoton kulkea rämeikköä, suota, vesistöä, ja taas suota ja ryteikköä jn..
Niinpä. Ukrainassa pitkä raja on ollut hyökkääjälle paljon edullisempi, mutta Putin ja Shoigu onneksi ryssivät koko jutun.
Ryssä ei ole hyökkäämässä suomeen.täälä mitään ole.jos johonkin Pohjoismaahan hyökkää,niin kyllä 100 varmasti Norjaan.
Jos hyökkää mihin vaan, koko raja on heti sodassa. Sitä NATO tarkoittaa.
Sen pahempi Putinille. Valtaosa hänen maavoimistaan on jo jumissa Ukrainan sodassa.