Leppoisaa väkeä ja vieraanvaraista.
https://www.youtube.com/watch?v=mUS5NGVXuY4
https://www.youtube.com/watch?v=mUS5NGVXuY4
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Jos venäläinen olisi ns. normaali, vastustaisi hän Putinia. Moniko tekee niin?
Putinin vastustajat voi laskea yhden käden sormilla, 140-miljoonaisesta kansasta.
Putinin sotaretkelle ja ukrainalaisten kansanmurhalle on venäläisten keskuudessa vankkumaton kannatus. Vapaaehtoisia värväytyy niin paljon sotimaan, ettei Venäjän ole edes tarvinnut tehdä liikekannallepanoa.
Venäläiset värväytyvät innoissaan, kun tietävät että Ukrainassa saavat vapaasti ryöstellä ja raiskailla ja kiduttaa sekä murhata siviilejä niin paljon kuin vain ennättävät. Koska kaikki sellainen on venäläisille "sotilaille" täysin sallittua, eikä mistään törkeistä sotarikoksista koskaan rangaista millään tavalla, ei ole koskaan rangaistu ketään.
Venäläisissä on paljon hienoja asiallisia tyyppejä- eli heti huomaa kuinka me suomalaiset ollaan tosiaan jollain tapaa maailman pohjasakkaa persu-fasisti-aatteineen ja rasismeineen, jne...?-
... vaikka periaatteessa suomalaisten pitäisi olla myös sellaista kilttiä ja avuliasta, hyviä ihmisiä... mutta netti-persutko ja kokoomus-fasismi on sekottanut kansan päät?
Suurin osa venäläisistä tukee Putinin politiikkaa. Toki monet katsovat sitä Kremlin propagandan läpi. Silti kyllähän venäläiset ovat katsoneet sivusta kiltisti, kun entinen KGB agentti otti vallan ja romutti orastavan demokratian. Venäläisille näyttäisi olevan tärkeämpää oma taloudellinen hyvinvointi kuin demokratia tai joidenkin ukrainalaisten kärsimys.
Mutta ei koko kansaa voi tietenkään leimata - osa venäläisistä pakeni maasta ymmärtäen tilanteen. Ja jokunen jopa pisti hanttiin.
Käypäs kertomassa tuo ukrainalaisille. Heillä on paljon kokemuksia venäläisestä vieraanvaraisuudesta, joka ryöstää kaiken vessanpönttöjä myöten.
Kun venäläisten valtauksen alla eläneitä ukrainalaisia haastateltiin alueiden vapauttamisen jälkeen kokemuksistaan venäläisistä, niin eräskin vanhempi ukrainalainen nainen sanoi että "en voi pitää venäläisiä enää edes ihmisinä".
Ihmettelen eräiden tarkoitusperiä näillä kehumisilla kun suht jokainen tietää totuuden , on jo vuosikymmeniä tienneet ........ eikä se muuksi ole muuttunut .
Ei ryzzänrakastajien tarkoitusperissä ole mitään ihmeteltävää. Heidät on käsketty suoltamaan kaikki palstat täyteen Kremlin propagandasontaa ja Kremlin asiamiehet tekevät aina kuten Kreml käskee. Eihän heillä mitään omia ajatuksia ole, tyhjät päät täynnä vain Kremlin sontaa.
Kaikki tietävä venäläisten vieraanvaraisuuden. Venäläisten Ukrainassa tekemien sotarikosten luettelo on jo puhelinluettelon paksuinen.
https://www.verkkouutiset.fi/a/koko-kaupunki-oli-taynna-venalaisia-kidutuskammioita/#3c8e8f60
Venäläiset ovat täysin moraalitonta sontasakkia. Jokin outo välimuoto, joka muistuttaa ulkoisesti ihmistä, mutta ovat jääneet kehitysessä paitsi kaikkea inhimillistsä sivistystä. Luolamiestason barbaareja ja roistoja vailla mitään moraalia.
Olen käynyt Moskovassa, Pietarissa ja Jaroslavissa. Voin kertoa, että tavalliset kansalaiset ottavat vieraat vastaan ystävällisesti ja laittavat aina parasta pöytään. Varsinkin maaseudulla Jaroslavissa oli mukavaa väkeä.
Hienoa musisointia. Ainakin he osaavat nauttia elämästä.
Ne ovat ihan niitä tavallisia venäläisiä jotka Ukrainassa ryöstävät, raiskaavat, kiduttavat ja joukkomurhaavat ukrainalaisia. Ei siellä ole mitään erikoisvenäläisiä, vaan ihan niitä tavallisia venäläisiä eri puolilta Venäjää ja maaseuduilta.
"Venäläisten enemmistö kannattaa yhä Venäjän imperiumin palauttamista vaikka väkivalloin. Tavalliset ihmiset Venäjällä uskovat aidosti, että Venäjällä on oikeus vallata toinen valtio ja tappaa sen asukkaat, jos he eivät taivu"
https://yle.fi/a/74-20010573/64-3-262221
Huolestuttavinta on, että käytännöllisesti katsoen kaikki venäläiset hyväksyvät kidutukset, murhat ja raiskaukset. Jos joku ulkomaalainen tuo nämä asiat esille, niin se on russofobiaa ja epäystävällistä toimintaa.
Venäläisillä ei ole minkäänlaista edes alkeellista moraalia.
Eivät pelkästään venäläiset hyväksy, vaan myös heidän kätyrinsä hyväksyvät kaiken tuon mitä venäläiset ovat systemaattisesti tehneet Ukrainassa valtaamillaan alueilla.
Venäläiset ja heidän kätyrinsä ovat alhaisinta ja halveksittavinta saastaa mitä koko maailmasta löytyy.
Ota sinäkin vodkaryypyt niin rauhoitut.
Venäläiset sotilaat raiskasivat Saksassa sodan päättymisen aikaan satoja saksalaisia naisia. Vaikka olis mitä mieltä ollut saksalaisista, niin naisten raiskaamiset olis voineet jättää tekemättä. Venäläiset on barbaareja aina olleet. Eihän venäläiset kohdelleet suomalaisia hyvin, kun Suomi oli vielä osa venäjää ennen Suomen itsenäistymistä. Olihan Suomi välillä ollut osa Ruotsiakin, sen tuntuvat tuolla Venäjällä tyystin unohtaneet historiankirjoistaan. Eniten venäläiset on suomalaisia sortaneet isovihankin aikaan, tappoivat ihmisiä huvin vuoksi ryöstöretkiään tehdessään.
Ei varmastikaan kaikissa venäläisissä mutta huolestuttavan monissa kyllä. Moni viisaampi venäläinen on häipynyt ulkomaille kun kotimaassa on asiat sekaisin. Kohta varmaan alkaa amerikkalaiset tekemään samoin.
Saa nähdä mikä tulee olemaan ihmiskunnan kohtalo. Putin, Trump, Xi ja Kim eivät ainakaan paranna ihmisten hyvinvointia. Muitakin johtajia löytyy mutta ei niitä tässä jaksa kaikkia luetella eikä kaikkia edes muista tai tiedä.
Paransihan Putinkin itäukrainalaisten hyvinvointia. Ukrainan natsithan kohteli niitä kuin elukoita.
"Mutta on asialla toinenkin puolensa. Minusta Viron olisi aikanaan kannattanut antaa Narva Venäjälle. Ilman tätä venäläisen vähemmistön asuttamaa kaupunkia Viro olisi nyt paljon vauraampi ja yhtenäisempi."
"Jos ukrainalaisten enemmistö on suuntautumassa länteen ja kohti EU:ta, se menestyisi paljon paremmin ilman vastaanhangoittelevaa Itä-Ukrainaa. Jos olisi niin, että Itä-Ukrainassa olisi aitoja haluja liittyä Venäjään mieluummin kuin ajautua Kiovan mukana länteen, voisi olla kaikkien etujen mukaista, että alueet liitettäisiin Venäjään."
2014
Osmo Soininvaara
Eivätkö tavalliset venäjän kansalaiset ole sotimassa Ukrainassa ja tee siellä sotarikoksia? Kuka Ukrainassa oikein murhaa sotavankeja ja raiskaa, jos eivät tavalliset venäläiset sotilaat?
Lammaskansaa ja kieroja, valehtelevat venäläiset. Eikö tuossa ole vikaa riittämiin!
Tässä yksi moskovalaisten haastattelu:
https://www.youtube.com/watch?v=jc_4jOUrJgs
Rauhaa toivovat, mutta siten, että Venäjä voittaa ja kova on luottamus, että Putin toimii venäläisten parhaaksi.
Niin. Eihän tavallisissa saksalaisissakaan mitään vikaa ollut, kun teloittivat juutalaisia kaasukammiossa...
Ei tuo siihenaikaan ollut laivastaista vaan jokamiehen oikeus. Ei taannehtivia lakeja voi tehdä.
Rikos ihmisyyttä vastaan oli jo tuolloin voimassa ja juutalaisia kansanmurhanneet natsit tuomittiin juuri sen perusteella Nürnbergin oikeudenkäynnissä.
Hitler tappoi itsensä ja muijansakin, ei halunnut joutua vastaamaan teoistaan. Hitlerin upseerit tuomittiin ja osa taidettiin tappaa ennen oikeudenkäyntejä ja juutalaisjärjestöt etsivät ja jahtasivat sotarikollisia ympäri maailmaa saadakseen ne vastuuseen rikoksistaan. Mussolinikin hirtettiin Italiassa sodan loppuvaiheessa.
Ukraina ja Venäjä on melko samalaiset kielet, joten he ymmärtää toisia hyvin. Ja jokaisella palstalla, taikka youtubessa tavikset juttelee toisille. Ja kun ukrainan puolelta jo kymmenen vuotta kuuluu "tapetaan aliihmiset!" "Oli kiva käydä Odessassa paistiaisissa." On pakko uskoa. Venäläiset uskoo myös että koko lännen tarkoitus on tappaa heitä, ja orjuttaa loput. Ja se käsitys tulee ei Putinin propagandasta, vaan Lännen omasta lehdistöstä! Monet lukee, mitä lännessä puhutaan. Myös Suomessa.
Joten tuskin enää tulee mitään vieranvaraisuutta taviskansalta. Vaikka kenties, on Venäjälläkin hulluja.
Nyt jos suomalainen matkustaa Venäjälle, niin vangitaan vakoilijana tai jostain muusta raskaasta rikoksesta syytettynä. Näin saadaan vaihtohyödyke, jonka Venäjä haluaa sitten vaihtaa sotarikoksista juuri tuomittuun Tordeniin.
Tuo vangitseminen perättömillä syytöksillä ja sitten vaihtokauppa venäläiseen vankiin on Venäjän tuttu taktiikka, jota se on käyttänyt jo monta kertaa.
Tuskin.
Ei tuskin vaan hyvinkin luultavaa. Samanlaista vaihtokauppaa Venäjä on jo aikaisemmin käynyt muiden maiden kansalaisten kanssa ja saaneet vapautettua venäläisiä.
Kaveri joka tullaan vaihtamaan Tordeniin jo istuu valmina Venäjällä. Sitä varten se otetiinkin kiinni. Siis ainakin vuoden jo sielä. Katsotaan. Veikkaan, joku ukrodesantti.
Luultavuus on hyvin kyseenalainen argumentti. Suomalainen voi aivan hyvin matkustaa venäjälle, mutta ei suomen rajan ylitse, koska suomalaiset ovat sulkeneet rajanylityspaikat.
Suomalaiset toteuttavat lännen yllä pitämää narratiivia ja toimivat sen mukaan venäjää kohtaan. Eniten tästä kärsii suomen kansa maksoi mitä maksoi, niin narratiivista on pidettävä kynsinhampain kiinni syyttämällä Putinia kaikesta mahdollisesta.
Haitarin soittaja on karismaattinen kansanmies eli komea ja miehekäs jo elämää kokenut uros eli vähän rentun oloinen , joista naiset tunnetusti tykkää.
Ukraina on läpikorruptoitunut paskavaltio, miksi Suomi tukee tuollaisia rikollisia.
Venäjä on läpikorruptoitunut rikollisvaltio jota asuttavat moraalittomat barbaarit. Venäjä levittää vain mätää ja saastaa kaikkialle ympärilleen.
Barbaariselta roistolaumalta pidetään rajat suljettuina hamaan tulevaisuuteen, koska eivät kuulu ihmisten joukkoon.
Hehe. Oli mulla yksi liero työnantaja, tykkasi puhua moraalista...
Johtajat on se ongelma joka maassa. Monet venäläiset on tosi mukavia.
Onhan se ikävää että 95 % venäläsistä pilaa täysin lopun 5 % maineen...
Muutamat mädät omenat pussissa pilaa koko sadon.
Kyllä niissä vaan vikaavikaavikaa on ! Naapurissa niitä asuu eikä lakeja,sääntöjä eikä hyviä tapoja noudateta, Siitä mennään mistä aita on matalin. Vielä sanomisen jälkeenkin.
Suomalaistenkin pitäisi enenevässä määrin auttaa Putinin venäjää lyömään Ukrainalaiset paskat. Onhan venäjän puolella jo ilahduttava määrä ssuomalaisiakin taistelijoita. Mutta lisää tarvittas.