Israel teki laajimmat ilmaiskut Gazaan sitten aselevon alkamisen – terveysministeriön mukaan yli 200 kuollut
Benjamin Netanjahun mukaan iskut tehtiin, koska Hamas on kieltäytynyt vapauttamasta panttivankeja. Hamasin ja Israelin välinen aseleposopimus astui voimaan tammikuussa.
Hamasin alaisen Gazan terveysministeriön mukaan kuolleita on ainakin 232 ja loukkaantuneita yli tuhat. Gazan pelastustoiminnasta vastaava, palestiinalaishallinnon alainen Gazan siviilipuolustusvirasto sanoo ainakin 220 ihmisen kuolleen iskuissa.
Times of Israelin mukaan Gazasta tullut kuvamateriaali näyttää kuolleiden joukossa olevan useita lapsia ja naisia.
Iskut suuntautuivat ainakin Gazan keskiosiin, Gazan kaupunkiin sekä kaistaleen eteläosissa sijaitseviin Khan Yunisin ja Rafahin kaupunkeihin.
Palestiinalaisen Quds News Networkin mukaan Hamasin varasisäministeri Mahmoud Abu Watah on kuollut aamuyön iskuissa.
Israel ja Hamas syyttävät toisiaan
Valkoisen talon tiedottaja Karoline Leavitt kertoi Fox Newsille, että Israel oli keskustellut iskusta maanantaina Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin hallinnon kanssa.
Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun kanslian tiedotteen mukaan iskut tehtiin sen jälkeen, kun Hamas oli kieltäytynyt toistuvasti vapauttamasta israelilaispanttivankeja ja torjunut Yhdysvaltain Lähi-idän erikoislähettilään Steve Witkoffin sekä välittäjien esittämät ehdotukset.
– Jatkossa Israel tulee toimimaan Hamasia vastaan kasvavalla sotilaallisella voimalla, pääministerin kanslian tiedotteessa kerrotaan.
Valkoisen talon kansallisen turvallisuuden neuvonantaja Brian Hughes kommentoi iskuja The Times of Israelille sanomalla, että ”Hamas olisi voinut vapauttaa panttivangit ja jatkaa tulitaukoa, mutta valitsi kieltäytymisen ja sodan”.
Israelin puolustusministeri Israel Katz uhkasi iskeä Hamasia vastaan ennennäkemättömällä voimalla, mikäli loppuja panttivankeja ei vapauteta.
– Emme lopeta taisteluita ennen kuin kaikkia panttivangit palaavat kotiin ja kaikki sodan tavoitteet on saavutettu, Katz sanoi.
AFP:lle puhunut Israelin edustaja sanoi operaation kestävän ”niin kauan kuin on tarve”.
Reutersille puhunut Hamasin korkea-arvoinen jäsen puolestaan syytti Israelia yksipuolisesta aseleposopimuksen kumoamisesta. Hamasin korkea-arvoinen jäsen Izzat al-Rishaq sanoo tiedotteessa Israelin pääministeri Netanjahun päättäneen ”palata sotaan” ja ”uhrata panttivangit”.
Israel iski Gazaan
7
114
Vastaukset
- Anonyymi
Israelin varhain tiistai-aamuna tehdyissä laajoissa ilmaiskuissa Gazaan on kuollut useita satoja ihmisiä.
Suomen Lähi-idän instituutin johtaja Susanne Dahlgrenin mukaan ilmaiskuissa on kyseessä halu jatkaa konfliktia Israelin puolelta.
– Tällä hetkellä uhriluku on jo yli 350 ja siellä on joukossa hyvin paljon lapsia, Dahlgren sanoi aamuyhdeksän aikaan Ylen haastattelussa.
Times of Israelin mukaan Gazasta tullut kuvamateriaali näyttää kuolleiden joukossa olevan useita lapsia ja naisia.
Dahlgrenin mukaan Israelin ilmaiskut kertovat siitä, että Israel nähtävästi haluaa edistää Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin mallia Gazan ratkaisuun, eli Gazan väestön siirtämistä.
– Nyt väestönsiirron kohdemaina ovat viimeksi olleet esillä Somalia ja Sudan, kaksi sisällissodassa olevaa maata, Dahlgren sanoo.
Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart sanoo Ylen Radio Suomen päivässä, että Israel on massiivisilla pommituksillaan päättänyt aselevon. Hän kirjoitti aiemmin X:ssä, että Israelilla on tähän myös Yhdysvaltojen tuki.
– Aselepo koostui lähinnä siitä, että Israel lopettaa pommitukset. Hamasilla on pitkälti yli vuoden jatkuneen Gazan sodan aikana hyvin rajalliset mahdollisuudet tehdä itse mitään. Vaikea sitä on nähdä muuten kuin että tulitauko on päätetty, Stewart sanoo.
Stewartin mukaan ilmassa on ollut sumutusta, sillä kolmivaiheisen aseleposopimuksen toisen vaiheen yksityiskohdista piti päästä neuvottelemaan jo helmikuun alussa.
– Israel on kieltäytynyt tästä, eli he eivät ole halunneet neuvotella toisen vaiheen toteuttamisesta. Israelin hallituksessa on puolue, joka uhkaa lähteä pois hallituksesta ja kaataa hallituksen, mikäli tämä toinen vaihe alkaisi, Stewart sanoo.
Stewartin mukaan Hamas on pitäytynyt sovituissa raameissa, koska heidän näkökulmastaan prioriteetti olisi sodan loppuminen.
– Nyt Israelin hallituksen näkökulmasta prioriteetti näyttää olevan Hamasin tuhoaminen, joka ei taas tietysti sovi yhteen sen kanssa, että Hamasin kanssa neuvotellaan, Stewart sanoo. - Anonyymi
Ilmaisku tehtiin F35 hävittäjillä mistä ollaan oltu Suomssa hiljaa koska kuoli yli 200 siviiliä.
- Anonyymi
Tuollaiset siviilejä vastaan suunnatut hyökkäysaseet pitäisi laittaa riviin ja ajaa Zetorilla yli.
- Anonyymi
Ilmaiskut pitäisi laittaa samaan kategoriaan kemiallisten aseiden käytön kanssa.
- Anonyymi
Nato TiItu ei enää puolustele Israelin iskuja siviilikohteita vastaan.
- Anonyymi
Natohuorakin jostain syystä hyväksyy brutaalin tappamisen, suoraan siviilikohteisiin.
Hieman paksua.Paksua on vain se, että tiltut syyttävät NATO:n kannattajien muka hyväksyvän iskut siviilikohteisiin, varsinkin kun te itse juhlistatte Venäjän iskuja ukrainalaisiin sairaaloihin, kouluihin ja kerrostaloihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1312339
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292338Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti141731Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett141572Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701251- 1051208
- 171162
- 93957
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon19858Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks132850