YLE: Kokoomuksen entinen kansanedustaja ja Janne Puhakan murha

Anonyymi-ap

Ylen tiedot: kokoomuksen ex-kansanedustaja Tapani Mäkinen ei ilmoittanut poliisille, kun kuuli Nordmon suunnittelevan Janne Puhakan ampumista.

Ote jutusta: "Näissä viesteissä Nordmo suunnitteli ampuvansa sänkyyn Puhakan ja tämän uuden miesystävän. Ylen tiistaina saamien tietojen mukaan Mäkinen ei ilmoittanut poliisille saamistaan viesteistä ennen henkirikosta."

Tästä kyllä herää paljon kysymyksiä. Miksi kokoomuspoliitikko toimi noin? Mistä hän oikein tunsi homopariskunnan? Seuraako tuosta rikosoikeudellisia vastuita kokoomuspoliitikolle jne.

https://yle.fi/a/74-20149242

19

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Outoa, ettei ilmoittanut.

      • Anonyymi

        Eikö se ole suorastaan rikollista ettei tehnyt niin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se ole suorastaan rikollista ettei tehnyt niin?

        Hyvä kysymys! Pelkät puheet olis vielä voinut ottaa mustana huumorina, mutta kun Nordmon haulikon tuominen Suomeen, jonka TM siis tiesi, linkittyy juttuun niin olis kai tuosta ollu jo velvollisuus ilmoittaa!
        Ja taas niin perinteinen motiivi, "jos en sua saa, ei saa kukaan muukaan", tällä kertaa selvinpäin mutta kuitenkin

        lajijasuris


      • Anonyymi

        Demari olisi ilmoittanut.


    • Anonyymi

      Typerä, idiootti KOKOOMUSLAINEN!

      • Anonyymi

        Miksi se joko soitti hänelle


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi se joko soitti hänelle

        Oli kuulemma asiaa.


    • Anonyymi

      Kyllä tähän mysteeriin olisi hyvä tulla selvyyttä muuten alkavat salaliittoteoriat asian ympärillä jyllätä.

    • Anonyymi

      YLE uutisen juttu koskien tätä tapahtumasarjaa: Pitääkö kaverin murhapuheista ilmoittaa poliisille? Näin vastaavat rikosoikeuden asiantuntijat

      https://yle.fi/a/74-20150442

    • Anonyymi

      Lieneekö Mäkinenkin "niitä miehiä".

      • Anonyymi

        Ei Mäkinen ole vihreissä .


    • Anonyymi

      Varsinkin Mäkisen pitäisi tietää miten politiikassa ollessaan siellä pengotaan jopa nuoruuden möhläyksiä. Sen takia onkin niin kummallista, että ei osannut toimia kuten pitää.

      Ensinnäkin toinen on yksin ja suree, kun on jätetty. Se on kova paikka jokaiselle. Juuri silloin ystävää tarvitaan. Auttamaan tekemällä ruokaa, siivoamaan, keskustelemaan, menemällä ulos muita tapaamaan. Saunakin voi auttaa. Se puhdistaa.

      Toisen ampumisen suunnittelu jo on asia, että pitää toimia. Se ei ole vitsi, ei norjalaisetkaan vitsaile toisten ampumisella. Ystävää autetaan hädässä. Jo sekin olisi auttanut jos olisi mennyt Nordmon luo juttelemaan ja käymään surutyötä läpi. Rahaakin olisi voinut antaa, auttaa muutossa Norjaan, ottaa Frida koira vähäksi aikaa hoitoon kotiinsa.
      Jos ja jos mutta kaikki meni pieleen
      Hiljaa puuttumatta asiaan myötävaikutti suunnitelman toteukseen.

    • Painottaisin sanaa ENTINEN niin kuva kirkastuu!

      • Anonyymi

        Niin miten sanasi ENTINEN kirkastaa ja mitä.
        Tarkoitatko mahdollisesti että kun on Kokoomuksen entinen kansanedusta niin olisi pitänyt olla järkevämpi kun Kokoomusta edustaessa?
        No kerro mitä tarkoitat?


      • Extyökkäri
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin miten sanasi ENTINEN kirkastaa ja mitä.
        Tarkoitatko mahdollisesti että kun on Kokoomuksen entinen kansanedusta niin olisi pitänyt olla järkevämpi kun Kokoomusta edustaessa?
        No kerro mitä tarkoitat?

        Jos olet vaikka entinen kansanedustaja tai poliisi niin olet vain yksilö et mitään muuta koska olet entinen!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Jos olet vaikka entinen kansanedustaja tai poliisi niin olet vain yksilö et mitään muuta koska olet entinen!

        "et mitään muuta koska olet entinen!"

        Kuten Jyrki Katainen ja Juha Sipilä.


    • Anonyymi

      Entinen on ja toivottavasi pysyy entisenä. Ihminen joka toimii oikeaan aikaan ja ei ole pelkuri sellaisia toivotaan eduskuntaan.

    • Anonyymi

      Onko Mäkisellä normaalia vaimoa?

    • Anonyymi

      Toivottavasti, koska on jo leimautunut inhottavaksi pervoksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      39
      2472
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      124
      1979
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      78
      1620
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1269
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1240
    6. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1072
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1063
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1056
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      31
      956
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      65
      955
    Aihe