Kolme vuotta täysin turhaa sotaa: provosoitumista, vainoharhaisuutta, militarismia, pelkoa ja vihaa. Valhetta. Ryssävihaa. Propagandaa.
Jos nyt olisi vuosi 2022, rauhanneuvottelut olisivat ajoissa. Mutta kuluneen kolmen vuoden aikana on tapettu muutama sata tuhatta ihmistä turhaan, ajettu Suomi konkurssin partaalle, ajettu Suomi suurvaltojen pelinappulaksi ja USA:n sotakilveksi sekä tehty "länsimaisesta sivistyksesä" persulogiikalla toimiva ja vain sotaan valmistautuva organisaatio.
Montakaan järkevää ajatusta ei ole tullut Suomen päättäjien tai median suusta tai kynästä tänä aikana. Mutta siitä on pidetty huoli, että Venäjä tulee ja tappaa. Tosin yhtään syytä tai perustelua tälle ei ole osoitettu, että miksi Venäjä hyökkäisi Eurooppaan: viholliskuva on ainoa voimavara. Ja kansa on mennyt täysillä tähän lankaan.
Hävellää olla "sivistyneen lännen" edustaja. Hävettää olla suomalainen: analyyttisesta rauhansovittelijamaasta on tullut militaristinen propagandavaltio, jossa joka ikinen asia käännetään Venäjän syyksi sekunnissa ja sitten hengähdetään tyytyväisenä rauhassa. Suomalainen media hävettää. Samoin päättäjät Niinistöstä ja Stuibbista alkaen alaspäin jokainen.
Putin nauttii kaikesta tästä: se johtaa sotaa. Pelkät faktat kuitenkin olisivat riittäneet Venäjän hoitamiseen ja rauhaan. Teimme itsellemme ansan.
Koko tilanne olisi voitu hoitaa rauhaan kolme vuotta sitten faktojen perusteella. Ihan ilman sitä meikäläistä viharaivoakin. Olisi voitu heti kertoa, miksi sota alkoi ja heti perään keinot miten se lopetetaan neuvottelemalla. Mutta nämä vaihtoehdot on päivästä toiseen todettu mahdottomiksi - koska Venäjä. Siinä paha, jonka murjomiseen käytetään kaikki energia. Sota voitetaan sodalla, hallelujah.
Olisin halunnut tietoa, taustoja, syitä ja seurauksia. Niitä ei ole annettu.
Kolme vuotta täysin suotta Ukrainassa
24
856
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä kirjoitus, hullu maailma ja hullut poliitikot.
- Anonyymi
Ääliöt johtavat maailmaa on paras näkemys.
- Anonyymi
Itse ihmettelen kans, että mitä se Venäjä oikein pelkää? Nyt kun sillä on vielä isoja maita tukenaan (Kiina, Intia)? Miksi se haluaa päättää muiden maiden puolesta mitä ne saavat tehdä ja mitä ei? Venäjä tuntuu sairastavan skitsofreniaa, haluaa, että muut pelkäävät heitä, haluaa alistaa muita pienempiä, heikompia maita?
Ihmettelen heidän kyvyttömyyttä katsoa peiliin ja nähdä se, että omilla toimillaan itse aiheuttavat niitä katastrofeja, joista haluavat muita syyttää, kun eivät osaa nähdä omaa syyllisyyttä mihinkään asiaan, kaikki ovat aina muiden aiheuttamia ongelmia ja he ovat vain puolustamassa omia oikeuksiaan?
Tyhmyyttä, millä pilaavat vain oman maansa maineensa muiden silmissä. Venäjä toimii niin hullusti, että kaikki äly katoaa maasta, kun älykkäät tajuavat, että ei noin hullussa maassa kannata asua. Aika paljon on Venäläiset ottaneet hatkoja muihin maihin ja ymmärrettävistä syistä. Milloin Putinin Venäjä tämän tajuaa?
- Anonyymi
Ukraina tappoi Venäjän toistuvista kielloista huolimatta näitä (en muista mitä) mutta jotain Venäläishenkisiä siviilejä. Naisia ja lapsia myös. Ja Venäjä teki aseellisen hyökkäyksen, siitä lähti tilanne lapasesta. Varmasti oli muutakin keskinäistä kinaa, mutta tämän jutun muistan.
- Anonyymi
Ukraina esti veden virtaamisen Krimille padolla. Tämän padon purku oli Venäjän ekahommia hyökkäyksessä
Oli ilkeää kiusata veden saannilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ukraina esti veden virtaamisen Krimille padolla. Tämän padon purku oli Venäjän ekahommia hyökkäyksessä
Oli ilkeää kiusata veden saannilla.Olisi Venäjä ostanut sitä vettä. Miksi antaa sitä ilmaiseksi naapurimaalle joka on ottanut alueen väkisin.
- Anonyymi
Kyllä, Putin hyökkäsi aivan suotta suvereenin naapurivaltion kimppuun. Satojatuhansia nuoria miehiä on tapettu, lapsia raiskattu ja kidnapattu. Siinäkö on kaikki, mitä suuri ja mahtava Venäjä maailmalle antaa?
Ryssän trollit itkevät.- Anonyymi
Sinullekaan ei ole kerrottu, miksi Putin hyökkäsi. Hyssss, ei saakaan kertoa, koska länsi on putipuhdas ja syytön kaikkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinullekaan ei ole kerrottu, miksi Putin hyökkäsi. Hyssss, ei saakaan kertoa, koska länsi on putipuhdas ja syytön kaikkeen.
Selvää on ,että Venäjä halusi, että Ukraina pysyisi venäistyylisenä valtiona, mutta ukrainalaisiin vetoaa eurooppalainen tyyli. Onko vapaus valita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvää on ,että Venäjä halusi, että Ukraina pysyisi venäistyylisenä valtiona, mutta ukrainalaisiin vetoaa eurooppalainen tyyli. Onko vapaus valita
Länsi hätäili ja hermostutti Venäjän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selvää on ,että Venäjä halusi, että Ukraina pysyisi venäistyylisenä valtiona, mutta ukrainalaisiin vetoaa eurooppalainen tyyli. Onko vapaus valita
Venäläinen tyyli on kurjuus,kun pitää palvella korruptiivista putinistista eliittiä. Kuka sellaista elämää haluaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Länsi hätäili ja hermostutti Venäjän.
Vain putinistit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Länsi hätäili ja hermostutti Venäjän.
No voi voi, mitä olisi pitänyt tehdä? Lähettää junakuorma Diapamia Kremliin?
- Anonyymi
suomen media = jenkki media varsinkin sen jälkeen kun natoon liityttiin, samaa mieltä hävettää olla suomalainen oletin suomen kansaa älykkäämmäksi. Virkistävää nähdä että viellä jollain on älliä tässä maassa jäljellä kiitos siitä ap
- Anonyymi
Pitäis antaa venäjän hyökkäillä brutaalisti naapurien kimppuun, tappaa siviilejä, kaapata 20000 lasta, kiduttaa ihmisiä ja kouluttaa pihkovassa suomea puhuvat maahanlasku erikoisjoukot. On se kumma että tuollaisia toimia vastustetaan, ei voi käsittää.....???
- Anonyymi
Sitten ihmetellään, miks meitä kaikki vihaa.🥱
- Anonyymi
Jos Venäjä hyökkää veljeskansanaan pitämiään ukarainalaisia vastaan niin miksi se ei hyökkäisi esim. Suomea tai Viroa vastaan? Onko yhtään sopimusta koskaan tehty minkä Venäjä tai Neuvostoliitto olisi pitänyt? Ai, on vai? Hitlerin kanssa tehty sopimus Puolan, Viron, Latvian, Liettuan ja Suomen kuulumisesta Neuvostoliiton etupiiriin. Tänä päivänä Venäjä ei pysty edes sodissa kaatuneiden hautamuistomerkkien ylläpitoon kuten valtioiden välinen sopimus edellyttäisi.
Suomi taisteli ja säästyi sukupolvien ajaksi neuvostonatsien miehitykseltä minkä nuo muut maat saivat karvaasti kokea. Suomen kanssa samaa tekee nyt Ukraina, onnea heille taisteluun oman maansa puolesta. - Anonyymi
Jossain vaiheessa Suomi tulee avaamaan rajaliikenteen Venäjälle, se on selvää.
Nykyinen rajasulku on kokoomuslais-perussuomalaisen hallituksen aikaansaannos. Kokoomus oli ollut Naton salarakas jo vuosikymmeniä, ja jäsenyyttä sotilasliitossa kannatti myös Sauli Niinistö presidenttinä ollessaan, mutta osasi valtioviisaasti pitää mölyt mahassaan niin kauan kuin tiesi kansalaisten enemmistön yhä suhtautuvan jäsenyyteen negatiivisesti.
Perussuomalaisille itärajan sulku oli eräänlainen vastaus sen sloganiin "rajat kiinni", vaikkakin hokeman alkuperäinen merkitys puolueen koukuttimena tarkoittikin kehitysmaalaisten ihmisten tulon estämistä Suomeen ihan mistä ilmansuunnasta tahansa. Venäjän rajan sulkemisen saattoi esittää kannattajilleen jonkinsorttisena osamenestyksenä.
Syytön Suomi silti siihen on, että Venäjä hyökkäsi Ukrainan kimppuun.
Suomen ja Venäjän suhteilla on ollut hienotkin hetkensä, ja osa niistä hetkistä voi vielä palata.
Mutta sitä ennen sodan pitää loppua. - Anonyymi
Suomi tuhlannut yli 3 miljardia ja menettänyt louttolukitusta,turhaan!
- Anonyymi
Bilevaari lähti muka heikentää Venäjää! Suomen nilkit mukaan. Revanssia hävityistä sodista!
- Anonyymi
Venäjän oli pakko päästä näyttämään sotilasmahtinsa, joten jos eivät olisi hyökänneet Ukrainaan niin sitten johonkin toiseen naapurimaahan, ehkä jopa Suomeen.
- Anonyymi
Syy oli natouhka,nuija!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Syy oli natouhka,nuija!
Natouhka eli Ukrainan puolustus uhkasi vahvistua niin ettei sitä noin vain valloitettaisikaan. Samaa Venäjä vaati muiltakin naapurimailtaan 2021.
- Anonyymi
Eikö samat syyt Venäjällä ja Israelilla? Hakevat turvallisuutta?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1473664Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki953594Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423143Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172490- 1812152
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251357- 921189
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241041Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt69978Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt114957