Jo nyt väsynyt piispa Raimoon!

Anonyymi-ap

Kuulun Pyhän Henrikin katedraaliseurakuntaan ja olen jo nyt väsynyt piispa ”Raimoon”! Hänellä ei näytä olevan mitään hengellistä annettavaa. Etenkin hänen saarnansa ovat kuin lapsille kirjoitettuja, joten joko a) hän on harvinaisen yksinkertainen tai b) hän pitää meitä seurakuntalaisia tyhminä. Taivun vaihtoehto a):n kannalle.

Suomalaisina olisimme ansainneet suomalaisen piispan. En tiedä, voinko koskaan antaa anteeksi Opus Dein suomalaisille kätyreille, jotka asettautuivat tuon tekohymyä vääntävän ”Raimon” puolelle ja suomalaisia piispaehdokkaita vastaan. Nämä ihmiset ovat maanpettureita enkä voi toivoa heille enkä heidän perheilleen mitään hyvää!

Tämän ”Raimon” myötä olemme nyt täysin paitsiossa. Ei meitä huomata eikä noteerata. Vielä tämän sulattaisin, jos piispa olisi aidosti hengellinen. Sitä hän ei todellakaan ole!

5

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Piispa Raimo on lääkäri, jolla on laajat tiedot psykiatriasta ja onpa piispa Raimo teologiassakin dogmatiikan tohtori.

      • Anonyymi

        Kaikki nämä oppiarvot on hankittu Opus Dein omista ”yliopistoista”, joiden taso on niin ja näin.

        Minua hävettää piispa ”Raimon” suomen kielen taso!


    • Anonyymi

      Missä ne muut ehdokkaat olivat sen neljä vuotta kun Suomessa ei ollut piispaa?

    • Anonyymi00005

      Keitä ne muut ehdokkaat sitten olivat?

    • Anonyymi00006

      Onko sillä piispalla nyt niin suuresti väliä? Saarmoillaan varsinkaan. Hyvää hengellistä kirjallisuutta on saatavissa, ei olla yhden piispan saarnoista riippuvaisia.

      Totta on että minuakin arsyttää Fideksen sivuilla tuo jatkuva imelä hymy. Yhden kuvan olen nähnyt jossa sitä ei ollut; ehkä ei Raimo huomannut, että kamera osoittaa kohden? Ihan kuin jostain naistenlehdestä, niissäkin jutun kohde koko ajan hymyilee ja katsoo kameraan. Tausta vain vaihtuu.

      Mutta ärtymykseni on omaa rajoittuneisuuttani vain.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe