STT–AFP
Pyrkimyksenä on nyt keskittyä kahden miljoonan tykistöammuksen toimittamiseen.
Kallas esitteli aiemmin tässä kuussa suunnitelman saada EU-maat sitoutumaan antamaan Ukrainalle 20–40 miljardin euron edestä aseapua tämän vuoden aikana. Useat eteläiset EU-maat ovat kuitenkin vastustaneet suunnitelmaa.
Euroopalla on ollut paineita lisätä tukeaan Ukrainalle sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen tuki rupesi ailahtelemaan Donald Trumpin astuttua presidentiksi.
Jaahas Eurooppa petti taas, Ukrainan rahoitusta ei saadakaan vaaditusti. Varmasti Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Saksa ja Britannia olisivat olleet valmiit mutta eteläinen ja itäiden Eurooppa haluaa pysyä vapaamatkustajana.
Mitenhän käy Euroopan oman varustautumisen ja tnt-, ammus- ja asetuotannon lisäämisen kanssa lukuunottamatta jo mainittuja maita?
Kallas: Ukrainalle suunnitellusta jopa 40 miljardin euron aseapupaketista peräännytään
28
232
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö tykistöammuksia pitänyt tomittaa jo viime vuonna 2-2,5 miljoonaa kapaletta Ukrainaan Euroopan tuottamina?
- Anonyymi
Euroopan tuotannon pitäisi olla jo 3-4 miljoonaa tykistöammusta vuodessa ja ensi vuonna 5 miljoonaa. Ei kai tavoitteista ole taas löystetty vaikka aikaa tuptannon kasvattamiseen ollut jo yli 3 vuotta.
Euroopan pitäisi alkaa tuottaa myös itseliikkuvia haupitseja. Ukraina tuottaa kuukausittain noin 20 kpl Bohdana 155mm haupitsia, Euroopan tulisi pystyä ainakin 50 kpl vastaavien 155mm itseliikkuvien haupitsien tuottamiseen kuukausittan, nyt niitä tuotetaan muutama kuukaudessa.
Lisäksi Euroopan tulisi tuottaa kymmeniä Euro-PULS -raskaita raketinheittimiä kuukausittain. Euroopan vastine Himars/MLRS-raketinheittimille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Euroopan tuotannon pitäisi olla jo 3-4 miljoonaa tykistöammusta vuodessa ja ensi vuonna 5 miljoonaa. Ei kai tavoitteista ole taas löystetty vaikka aikaa tuptannon kasvattamiseen ollut jo yli 3 vuotta.
Euroopan pitäisi alkaa tuottaa myös itseliikkuvia haupitseja. Ukraina tuottaa kuukausittain noin 20 kpl Bohdana 155mm haupitsia, Euroopan tulisi pystyä ainakin 50 kpl vastaavien 155mm itseliikkuvien haupitsien tuottamiseen kuukausittan, nyt niitä tuotetaan muutama kuukaudessa.
Lisäksi Euroopan tulisi tuottaa kymmeniä Euro-PULS -raskaita raketinheittimiä kuukausittain. Euroopan vastine Himars/MLRS-raketinheittimille."Ukraina tuottaa kuukausittain noin 20 kpl Bohdana 155mm haupitsia"
Höpö höpö 😂 Taas tätä ukrainan paskapropagandaa. Tuottavat korkeintaan 2/kk, ja nekin taattua ukrainalaista kuralaatua.
Eihän ne muuten olisi käsi ojossa joka puolelle, jos itse kykenisivät parempaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ukraina tuottaa kuukausittain noin 20 kpl Bohdana 155mm haupitsia"
Höpö höpö 😂 Taas tätä ukrainan paskapropagandaa. Tuottavat korkeintaan 2/kk, ja nekin taattua ukrainalaista kuralaatua.
Eihän ne muuten olisi käsi ojossa joka puolelle, jos itse kykenisivät parempaan.Eu/Natomaiden tukirahoilla noita Bohdana haupitseja on tuotettu nykyään noin 20 kappaletta kuukaudessa, hyvä tapa tukea, koska Ukraina rakentaa niitä paljon edullisemmin, mitä EU-maat tekisivät.
Sekunneissa tuliasemaan – Bohdana-haupitsit moukaroivat venäläisten asemia
https://www.verkkouutiset.fi/a/sekunneissa-tuliasemaan-bohdana-haupitsit-moukaroivat-venalaisten-asemia/
Ukrainan puolustusteollisuus lisää omaa tuotantoaan, sillä länsimaiden tuen pelätään vähentyvän vuodenvaihteen jälkeen.
Ukrainan puolustusteollisuus on kiihdyttänyt kevään 2022 jälkeen merkittävästi omaa tuotantoaan.
Länsimaisen kaluston lisäksi maan omat asejärjestelmät ovat osoittautuneet tehokkaiksi. Eräänä esimerkkinä on itseliikkuva 2S22 Bohdana -haupitsi, joita oli käytössä sodan alussa vain yksi kappale. KrAZ-6322-kuorma-auton alustalle sijoitettu tykki käyttää länsimaisia 155 millimetrin tykistöammuksia.
Learn more
Haupitsien tuotantotahti on jo noin 20 kappaletta kuukaudessa. Puolustusteollisuuden yhtiöt ovat samalla kolminkertaistaneet panssariajoneuvojen ja nelinkertaistaneet panssarintorjuntaohjusten tuotannon. Ukrainan asevoimien hankintoihin käytettiin ennen sotaa noin miljardi euroa, mutta viime vuonna jo noin kymmenen miljardia euroa.
Bohdanan pitkän kantaman kerrotaan tulleen yllätyksenä venäläisjoukoille. Ukraina käytti asejärjestelmää Käärmesaaren vapauttamisessa keväällä ja kesällä 2022. Kaukaa ammuttavat kranaatit tuhosivat Venäjän ilmatorjuntajärjestelmiä ja muita kohteita.
Näitä haupitseja Ukraina tuottaa patteriston verran kuukaudessa
https://www.verkkouutiset.fi/a/naita-haupitseja-ukraina-tuottaa-patteriston-verran-kuukaudessa/
Virolaislehti Postimees pääsi seuraamaan Ukrainan Bohdana-haupitsien toimintaa Donetskin rintamalla. Bohdana on ensimmäinen ukrainalainen Nato-yhteensopiva 155 millimetrin haupitsijärjestelmä, jota Ukraina käytti ensi kerran kesäkussa 2022 Käärmesaaren vapautuksessa.
Ukraina kykenee tuottamaan 10–15 Bohdana-haupitsia kuukaudessa. Tämä on mahdollistanut sen, että vasta tänä vuonna muodostetussa 48. tykistöprikaatissa on Bohdana-haupitseja patteriston eli ainakin 12 haupitsin verran.
– Bohdanan paras puoli on sen tarkkuus. Se on tarkempi kuin ruotsalaisten Archer, sanoo kolmen Bohdanan tulipatterin päällikkö 41-vuotias yliluutnantti Ihor Postimehelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Euroopan tuotannon pitäisi olla jo 3-4 miljoonaa tykistöammusta vuodessa ja ensi vuonna 5 miljoonaa. Ei kai tavoitteista ole taas löystetty vaikka aikaa tuptannon kasvattamiseen ollut jo yli 3 vuotta.
Euroopan pitäisi alkaa tuottaa myös itseliikkuvia haupitseja. Ukraina tuottaa kuukausittain noin 20 kpl Bohdana 155mm haupitsia, Euroopan tulisi pystyä ainakin 50 kpl vastaavien 155mm itseliikkuvien haupitsien tuottamiseen kuukausittan, nyt niitä tuotetaan muutama kuukaudessa.
Lisäksi Euroopan tulisi tuottaa kymmeniä Euro-PULS -raskaita raketinheittimiä kuukausittain. Euroopan vastine Himars/MLRS-raketinheittimille.No nyt kirjoitat asiaa.
jp, oletan.
- Anonyymi
Jos Ukrainaan menevistä tukipaketeista tulisi lasku suoraan kotiin niin alkaisi valtava meteli. Se on helppoa luvata mutta kun maksun aika tulee niin vastuussa olevien puolueiden kannatus romahtaa. Säästöillä miljadeja ei saada mitenkään koottua.
- Anonyymi
"Säästöillä miljadeja ei saada mitenkään koottua."
Jostain tuokin rahoitus on raavittava ja olisiko nyt koko sairaanhoito lopetettava ja eläkeläiset ajettava metsiin kuolemaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Säästöillä miljadeja ei saada mitenkään koottua."
Jostain tuokin rahoitus on raavittava ja olisiko nyt koko sairaanhoito lopetettava ja eläkeläiset ajettava metsiin kuolemaan.Joutaa leikata sillä Ukrainalle on piikki auki ja tuemme Ukrainaa loppuun saakka kuten presidenttimme on määrännyt. Suomi vielä tarjoutuu maksamaan tämän päälle Ukrainan jälleenrakentamisenkin jos maata ei miehittäjiä täysin.
- Anonyymi
Toisaalta, jos Venäjän hyökkäyssotajoukko kolkuttelisi ovellasi ja miehitys olisi konkreettisesti edessäsi, niin en epäile hetkeäkään, etteikö laskuille löytyisi kannatusta.,
On niin helppo sohvalla pötköttäessä lämpimässä olohuoneessa taivastella puolustautumisen suuria kustannuksia, kun uhkana on vaikka kaljapurkin hinnannousu muutamilla kymmenillä,senteillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joutaa leikata sillä Ukrainalle on piikki auki ja tuemme Ukrainaa loppuun saakka kuten presidenttimme on määrännyt. Suomi vielä tarjoutuu maksamaan tämän päälle Ukrainan jälleenrakentamisenkin jos maata ei miehittäjiä täysin.
"Ukrainan jälleenrakentamisenkin jos maata ei miehittäjiä täysin."
Paljon parempi meille jos tuo korruption mätäpesäke joutuisi kokonaan venäläisten miehittämäksi.
- Anonyymi
Ukrainassa tarvitaan saappaita.
Saappaiden sisällä on hyvä olla myös jalkapareja.
Jalkaparien lisukkeina sääriä, polvia sekä reisiä.
Reisien jatkeena keskivartaloita sekä yläsellaisia kypärän sisään sullottujen päiden ohella.
Siinä ne ovat Ukrainan tarpeet.
Miljoona jalkaparia noin ensi alkuun niin ryhtyy Putinkin hyväksymään aselevot kaikkine vaatimuksineen.
Nyt kaikki rohkeat, uhkarohkeat, urhoolliset ja muut sankariainekset hakeutumaan Ukrainaan näyttämään Venäjälle, mistä ovat eurooppalaiset miehet tehty.
Kun edellä mainittuja tyyppejä on saatu kasaan n. vajaat viisituhatta, niin sitten konsultoidaan Ukrainan pakkovärvääjiä.
Sole ku pikku hetki ja niin on Ukrainan pelloilla taas täysi rähinä päällä.
Kurskikin valloitetaan takaisin.
Eiku töpinäksi, sano Aleksi. - Anonyymi
Viron Kallakselle tehtiin realiteetit selväksi ja viesti meni perille. Ukrainaa ei kannata tukea. Se on kuin ruoskisi ja kauan sitten kuollutta ravihevosta juoksemaan nopeammin.
EU- luopuu 40 miljardin avustuspaketista. - Anonyymi
Koko EU hajoaa hölmöilyihinsä ja siihen ei mene enää kauan.
- Anonyymi
Ukraina KAAAATUUUUUUUUUUU!
- Anonyymi
Kurskissa ovat nyt motissa. Sinne tuhoutuu ukro joukot.
- Anonyymi
EU:lta huonoja uutisia Ukrainalle
EU perääntyy Ukrainalle suunnitellusta jopa 40 miljardin euron arvoisesta aseapupaketista, EU:n ulkosuhteiden korkea edustaja Kaja Kallas sanoi keskiviikkona. Asiasta kertoo AFP.
Kallas esitti aiemmin maaliskuussa ehdotuksen, jonka mukaan EU-maat sitoutuisivat antamaan Kiovalle 20–40 miljardin arvosta aseita.
Etenkin EU:n eteläiset jäsenmaat, kuten Italia, Espanja ja Ranska vastustivat ehdotusta.
– Tämä on pitkäaikainen asia, johon maat eivät tällä hetkellä ole valmiita suostumaan, Kallas sanoi.
Kallaksen mukaan Brysselissä pyritään nyt sopimaan kahden miljoonan tykistöammuksen toimittamisesta Ukrainaan.
Italia, Espanja ja Ranska pettivät Ukrainan ja Euroopan. Ranska on Macronin johdolla kova lupaamaan, selittämään ja lääppimään, mutta maa on antanut Ukrainalle suhteellisesti hyvin vähän tukea verrattuna EU-maihin, ja nyt pettää kriittisellä hetkellä Ukrainan tukipaketissa, jonka piti korvata Trumpin johtaman USA:n tuen väheneminen. Italia taas pettää aina ja kuppaa vain itselleen tukia, ja Espanja on jotain noiden välistä. Hävetköön! - Anonyymi
Liittyiköhän Zelenskyn vierailu tähän asiaan 🤔
Stubbi ja sota-Ellu varmaan luvanneet Suomen kustantavan koko 40 miljardin potin, kun Zele vähän ojensi karvaisen kätösensä? - Anonyymi
Jso ajattelu olisi helppoa niin tiltutkin pystyisivät siihen-kenties?
- Anonyymi
EU:n ulkopolitiikasta vastaava komissaari Kaja Kallas totesi, kuinka EU voi joutua perääntymän 40 miljardin suunnitellusta tukipaketista, ja syy tulee yllättäen Etelä-Euroopan maista? Italia, Espanja ja Ranska Orbanin Unkarin lisäksi Euroopan heikkoja lenkkejä.
- Anonyymi
Rikkaat ja halukkaat kokoavat koalition, joka perustaa rahaston. Rahastolla tehdään hankintoja eri puolilta Eurooppaa ja sitä mukaa kun tehtaita nousee, köyhemmätkin voivat liittyä rahastoon.
En tiedä, miksi tuo on niin vaikea käsittää: Ukrainassa on sota ja sodat rahoitetaan aina velaksi, kyselemättä summia, koska muuten sodat hävitään.
Velka hoidetaan sodan jälkeen. Perinteisesti on hoidettu jälleenrakennuksen kuumentaman talouden inflaatiolla, mutta sitä kun ei Lagarde ja kumppanit salli, niin on tietenkin epäselvää, miten se selvitettäisiin.
Talousoikeistolaisuus on häviämässä sodan heikompaansa vastaan. Se ei minua sinänsä ihmetytä, talousoikeistolaisuus on suurelta osin ihan silkkaa tyhjäpäisyyttä ja typeryksen lyhytnäköistä ahneutta. Mutta jotenkin olisi odottanut, että tällä vuosituhannalle nykyaikaisen kehityksen ja sivistyksen luonut maanosa kykenisi parempaan. Ei kai sitten kykene. - Anonyymi
Kallas väärä henkilö tohon hommaan!
- Anonyymi
Politiikan supertähti ja antisuomettumisen airut Sanna Marin olisi paras tietenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Politiikan supertähti ja antisuomettumisen airut Sanna Marin olisi paras tietenkin.
👍🇫🇮❤️🌹👍🇫🇮❤️🌹👍🇫🇮❤️🌹
- Anonyymi
No eihän pullataikinan tavoin pöhöttynyt EU pysty mihinkään yhtenäisiin päätöksiin, 90 -luvulla EU oli vielä jollain lailla toimiva, mutta itälaajentuminen pilasi koko unionin.
- Anonyymi
Ukraina ei halua länne heikosti toimivia aseita vaan miehiä 400 miljardilla €:lla.
Eikö se nyt pikkuhiljaa ala mennä lännen velliperseille jakeluun? - Anonyymi
Stubbilta ja Halla-aholta meni yöunet.
- Anonyymi
"Euroopalla on ollut paineita lisätä tukeaan Ukrainalle sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen tuki rupesi ailahtelemaan Donald Trumpin astuttua presidentiksi."
Euroopan Ukraina tuki = lisää ukrainalismiehiä molokin kitaan, vaikka väkisin pamputtamalla?
https://youtu.be/KXhC8WREVKM?t=10
Venäjää on helppo provosoida jatkamaan sotaa ja ehkä kannattavaakin, koska länsimaisessa mediassa tulitaukorikkomukset menevät automaattisesti Venäjän piikkiin. Esimerkkinä vaikka tämä palsta.
https://www.youtube.com/watch?v=CpTLTW_A27w&t=2s - Anonyymi
Se tapahtuu taas – Eurooppa on jälleen menossa totalitaariseksi, ja tällä kertaa siellä haisee selvästi tuttu kommunistinen haju, kirjoittaa amerikkalainen analyytikko Brandon Smith. Hän sanoo, että tilanne on ollut monille ennustettavissa vaihtoehtoisessa mediassa ja asiaintila odotettavasti vain pahenee lähivuosina.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225071
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23463Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1011292
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17903viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61773- 36757