Ehtoollisviini

Anonyymi-ap

Onko täällä muita, jotka on skipanneet ehtoollisviinin, sillä sen ottaminen yhdestä samasta lusikasta ei ole tullut kysymykseen hygieniaan liittyvistä syistä?

En ota myöskään leipää, sillä se sisältää gluteenia(kilpirauhassairaudesta johtuen vältän liikaa gluteenia), mutta sen sijaan olen huomannut, että kirkko tarjoaa punaisen mehun kertakäyttömukeista. Sen olen ottanut.

Ne jotka tietää mehukäytännön, mitä eroa tällä on lusikasta otettavaan viiniin? Onko se vain jäsenille vai myös kaikille?

9

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki ehtoollisviinit ovat nykyään seurakuntalaisille
      alkoholittomia.

      • Anonyymi

        Ortodoksisessa kirkossa ei käytetä alkoholitonta viiniä ehtoolliseen.


    • Anonyymi

      Ehtoollisviini on periaatteessa aina vahvaa (16-18 %) rypäleviiniä kuten esim. espanjalainen Malaga tai kreikkalainen Mavrodaphne. Molempia löytyy myös Alkon listoilta. Myös jälkiviini on samaa vahvaa rypäleviiniä.

      Kaikista uskonnoista löytyy joku uskonnollinen uhritoimitus. Kristityille se on ehtoollinen, joka on kiitosuhri maailman elämän edestä. Viini kuvaa Kristuksen verta ja hapatetusta vaaleasta leipätaikinasta valmistettu kirkkoleipä Kristuksen ruumista.

      Olen samaa mieltä siitä, että ehtoollista ei tulisi ortodoksisessa kirkossa jakaa koskaan samalla lusikalla. Tänä päivänä on liikenteessä todella paljon erilaisia sairauksia, jotka voivat levitä suusta suuhun huonon suuhygienian johdosta.

      Eräässä seurakunnassa taannoin kaikki ehtoolliseen osallistuneet sairastuivat vakavasti lähes kuukauden ajaksi tuntemattomasta syystä. Toinen toimittavista papeista oli kotoisin Afrikasta.

      Ehtoolliseen osallistuminen pitäisi toteuttaa samalla tavalla kuin esim. roomalaiskatolisessa kirkossa, jossa seurakuntalainen saa käteensä pienen leivän, jonka hän kastaa ehtoollismaljassa ja nauttii Kristuksen ruumiina ja verenä. Toinen hyvä käytäntö on Suomen luterilaisen kirkon tapa jakaa ehtoollista.

      Henkilökohtaisesti ortodoksina en ota vastaan ehtoollista ortodoksisessa kirkossa niin kauan, kun se jaetaan samalla lusikalla.

      • Anonyymi

        Tervemenoa kirkkoon, mikä täyttää hygieniavaatimuksesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tervemenoa kirkkoon, mikä täyttää hygieniavaatimuksesi.

        Juurikin tämä huono suuhygienia. Monella voi olla tietämättään herpes eikä sen saamiseen vaadita suuseksiä yms. sen voi saada muillakin tavoin.

        Onko sulla kuitenkin tietoja noista mehukannuista ja mukeista, joita voi nähdä silloin tällöin joissakin seurakunnissa? Itselleni tuttu näky, mutta koska ollut jäsen vasta alle vuoden en ole kummemmin tutkinut asiaa.


    • Anonyymi

      Ortodoksisessa kirkossa ehtoollinen eli Kristuksen ruumis ja veri jaetaan lusikalla maljasta. Siitä voivat osallistua vain ehtoolliseen valmistautuneet ortodoksisen kirkon jäsenet.

      Ehtoollisen jakamisen aikana kirkkosalissa on tarjolla ns. "jälkiviinipöydällä" siunattua leipää ja viiniä. Ne eivät ole Kristuksen ruumista ja verta, eikä niitä nauttimalla tule osalliseksi ehtoollisesta. Periaatteessa ne on tarkoitettu ehtoollisesta osallistuneille, mutta ei ole mitään varsinaista estettä, etteikö niitä voisi nauttia myös sellainen, joka ei ole ortodoksisen kirkon jäsen, jos suhtautuu kunnioittavasti. Vaikka ne ovat vain tavallista leipää ja tavallista viiniä, eivätkä ehtoollista, ne ovat kuitenkin siunattua leipää ja siunattua viiniä, ja siksi niihin tulee suhtautua suuremmalla kunnioituksella kuin mihin tahansa leipään tai viiniin.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. Tuo selvensikin asioita. Olen siis tähän asti skipannut ehtoollisen kokonaan. Yksi syy myös sille, miksi oikeastaan haluan, että ortodoksinen ja katolinen kirkko päätyisivät uudelleen ehtoollisyhteyteen. Voisin ottaa silloin tällöin pienemmän leivän katoliselta kirkolta ja toisinaan uhrata myös oman kirkon tähden oman terveyteni suuremmalla leivällä. Viini hygienia syistä jäisi pois.

        Asiat on tehty varsin haastavaksi nykyään. Enää ei edes suositella eristäytymistä ja itsenäistä uskovaisuutta. Aikojen alussa moni eli erakkona. Katsoin viime yönä, että jotkut nettikaupat myy vahvoja ehtoollisviinejä, kuten Valamon Kirkkoviiniä. Myös alko myy sitä. Mietin, että saisko kirkolta siunattua pullon ja papilta luvalla silloin tällöin luvan jäädä kotiin ja ottaa huikan napsilasin tai viinilasin kautta. Taitaa jäädä haaveeksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Tuo selvensikin asioita. Olen siis tähän asti skipannut ehtoollisen kokonaan. Yksi syy myös sille, miksi oikeastaan haluan, että ortodoksinen ja katolinen kirkko päätyisivät uudelleen ehtoollisyhteyteen. Voisin ottaa silloin tällöin pienemmän leivän katoliselta kirkolta ja toisinaan uhrata myös oman kirkon tähden oman terveyteni suuremmalla leivällä. Viini hygienia syistä jäisi pois.

        Asiat on tehty varsin haastavaksi nykyään. Enää ei edes suositella eristäytymistä ja itsenäistä uskovaisuutta. Aikojen alussa moni eli erakkona. Katsoin viime yönä, että jotkut nettikaupat myy vahvoja ehtoollisviinejä, kuten Valamon Kirkkoviiniä. Myös alko myy sitä. Mietin, että saisko kirkolta siunattua pullon ja papilta luvalla silloin tällöin luvan jäädä kotiin ja ottaa huikan napsilasin tai viinilasin kautta. Taitaa jäädä haaveeksi.

        Kirkossa oli kyllä tuollaista käytäntöä ihan varhaisina aikoina, että ihmiset saivat ottaa kirkosta mukaansa ehtoollista koteihinsa ja nauttia sitä sitten sellaisina aikoina, kun eivät päässeet kirkkoon, mutta väärinkäytösten ja kunnioituksen puutteen pelossa siitä luovuttiin jo ihan parin ensimmäisen vuosisadan aikana. Tuolloin tosin kyse ei ollut viinistä vaan leivästä eli Kristuksen ruumiista, eli että osia leivästä voitiin viedä kotiin. Nykyään sellainen ei ole mahdollista. Pappi tai diakoni voi kyllä tuoda ehtoollista kotiin, jos ei sairauden vuoksi pääse kirkkoon. Tuollaisessa tilanteessa jaettava ehtoollinen on valmistettu niin, että Kristuksen ruumis eli leipä on kasteltu Kristuksen verellä eli viinillä ja sen on annettu kuivaa. Kun sitä jaetaan, yleensä laitetaan pieni määrä viiniä maljaan ja sillä tavoin ehtoollinen taas pehmenee, mutta viinin sijaan on periaatteessa mahdollista laittaa myös vettä tai antaa ehtoollinen kuivana. Tuo on oikeastaan ainoa tapa "skipata" viini ortodoksisessa kirkossa, koska kirkossa ehtoollinen aina jaetaan yhdellä kertaa lusikalla maljasta, samassa lusikassa sekä Kristuksen ruumis että veri. Ei ole siis mahdollista saada erikseen Kristuksen ruumista, koska se on siellä maljassa.


    • Anonyymi00009

      Timo Roimela seurakunta työ Raija Salminen Kumpumäki huolissaan mihin Kari Tiirila ehtoolis viinit vajaat laittaa
      Miksi vast on vasta
      Vastamäkeen osoite

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1615
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      105
      1560
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      14
      1403
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1048
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      826
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      807
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe