Katsoin aluevaaliehdokkaita läpi maan mitä nyt ennätin.
Perussuomalaisten ehdokkaat melko turj́akkeita, monilla aikuismiehillä korvarenkaat. Kuin jotain vasureita tai vihreitä ulkomuodoltaan.
Näin keskustalaisena oikein kauhistutti Perussuomalaisten taso. Että nuot meistä kunnon kansalaisista eronneet aikanaan.
Nyt tämä kirjuri tekee lähtöä yöpuulle. Hyvillä mielin kohta oleviin -alue ja -kuntavaaleihin, vahva käsitys että keskusta edelleen paikkoina johdossa. Sepä ei vie pitkää aikaa kun selviää. 13.4, sunnuntai iltamyöhään jo ollaan selvillä. 3 -viikkoa sunnuntaista.
Demokratia ihmeellistäkin, Helsinkiläiset ei saa äänestää aluevaalissa. Myös Ahvenanmaata koskee. Helsinki ei ole hyvinvointialue. Kenenhän keksintö tuokin oli, ei kai vaan demarit ? Ettei Kiuru taas olisi ollut sotkemassa systeemejä.
"Aluevaaleja ei toimiteta Helsingin kaupungissa, koska siellä sosiaali- ja terveyspalveluiden sekä pelastustoimen järjestämisestä vastaa kaupunki itse". Miksi noin ? Ei ole missään selitystä, että poikkeaa muusta maasta suomen kallien kolkka. Kukaan ei ole vielä osannut selittää ! Älä edes yritä selittää jos et muuta tiedä kuin tuon suluissa olevan.
Monesti meillä ihmisillä on tapana ajatella, että kun jostain on puhuttu laajalti mediassa, kuuluisi ikään kuin yleissivistykseen tietää, mistä on kysymys. Näin ei kuitenkaan ole esimerkiksi aluevaalien kohdalla.
Hyvinvointialueen jalossa aatteessa ei oikeasti ole ripaustakaan jaloutta, sen enempää kuin edes sitä hyvinvointiakaan. Alue toki on kyseessä ja pelissä on kyseisen alueen valta.
Hyvinvointialue on virheellinen nimi perustettaville alueille. Se on poliittinen nimi. Kaunisteltu nimi. Olen sellaisessa uskossa, että nimi tulee mainostoimiston pöydältä. Oikea nimitys on sotealue, sillä Kiuru oli tekemässä soteuudistusta. Hän ei uudista meidän hyvinvointiamme. Tämä ”soteuudistus” ei tule lisäämään sitä millään tavalla.
Alueilla on monta nimeä: sotealueet, sotemaakunnat ja sitten tämä pöljä nimitys "hyvinvointialue"
Mikä ihmeen hyvinvointi ?.
Hyvinvointi on ihan eriä. esim. ay-johtajien palkka 2 x ministerin palkka, se on hyvinvointia parhaimillaan. Kun tonni € palkka päivässä, sitä ei voi köyhälistöksi sanoa, kyllä se on hyvinvointia. Joku toveri voi sanoa että meneehän siitä vero, pitäisikö olla vielä veroton kuin maksaja ayjohtajille.
kyllä ay-johtajat kusee raskaasti silmään työssä kävijää noin 1000 € vuosittaisilla jäsenmaksuilla vasemmistolle.
OHO tulikin pitkä ! Nyt koisaamaan eukon viereen, varmaan jo kuorsaa kuten tapansa.
Viimeinen ennen nukkumaan menoa
9
107
Vastaukset
- Anonyymi
<<Helsinki ei ole hyvinvointialue. Kenenhän keksintö tuokin oli, ei kai vaan demarit ?>>
Taustalla ilmeisesti Helsingin suurimpien puolueiden kokoomuksen ja vihreiden näkemys. Demarithan ovat siellä vain keskisuuri puolue verrattuna noihin kahteen.
Kokoomuslainen Helsingin pormestari Jan Vapaavuori vastusti sairaanhoitopiireihin perustuvaa sotealueuudistusta vastaan ja tavoitteli itselleen kannattajia kutsumalla Suomen 20 suurimman kaupungin johtajat kapinakokoukseen. Pieleen meni yrityksensä, sillä lähes kaikki kaupuginjohtajat näyttivät keskisormea Vapaavuorelle. - Anonyymi
Kommunisti, Kommunsiti, kommuniti, sosialiti unohtui!!
- Anonyymi
Mutta persutrolli jaksaa yötä päivää.
- Anonyymi
Ayliike paljastaa persutrollin.
- AnonyymiUUSI
Ayliike kommunistinen venäjän käsikassara.
- AnonyymiUUSI
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
Soppatykiläkö meinaat paljastaa.
Leikkuupuimurilla.
Miksipä Helsingissä olisi pitänyt valita erikseen aluevaltuusto ja kaupunginvaltuusto? Joo, aluevaltuustoon oltaisiin voitu saada enemmän sosiaali- ja terveysalan ammattilaisia ja osaajia ja kaupunginvaltuustoon muiden alojen ammattilaisia ja osaajia. Mielestäni toimiva systeemi tuo kuitenkin. Oletan, että kaupunginvaltuusto päättää siellä myös sote-rahojen käytöstä?
Sitä voi miettiä, olisiko Helsingin pitänyt saada pitää ja päättää oma veroprosenttinsa vapaasti ilman sitä 12,64 %:n leikkuria. Vaan kaipa tuo on tasa-arvoinen systeemi, että valtiovalta määrää alueiden sosiaali- ja terveysmenot, jolloin Helsinkiä kohdellaan rahanjaossa samalla tavalla kuin (muitakin) alueita. Nyt Helsingissä on älähdetty valtion 35 miljoonan sote-rahoituksen leikkausaikeista, mitä löysin uutisen helmikuun alusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1122435
- 222373
Unkari lopettaa Pride-marssit lailla
Pride-marsille osallistumisesta yli 500 euron sakko https://www.hs.fi/maailma/art-2000011107644.html397174050-vuotias lapsitähti Sami Pilvilä kuollut
En kyllä lainkaan muista tuollaista kaveria. Hän voitti Lapsitähti-kisan vuonna 1986 ja osallistui vuonna 1987 Syksyn Sä81333Totuus on että säikähdin
Sun rakastumista. Yhtäkkiä tuli vain niin paljon tunteita että tutustuminen meni perseelleen. Sitten tein sen mitä tein671099- 231070
Jotenkin mua loukkaa se
Että on joku tosi tärkeä asia, jonka jätät mulle kertomatta. En tiedä jätätkö muiltakin, mutta ainakin multa. Tunnen sen391046Martinalta ulostulo Stefanista
Seiska: ulostulo Stefan Thermanista. Viktoria on onnekas, että hänellä on Eskon kaltainen isä. - Mitä sit Isabellalla e2321043- 52998
TUULIVOIMA ILLAN ANTI
Tuulivoima illan tärkein anti oli, että kaupunginjohtaja Rusanen ei ole tehnyt yhtään mitään. Hän laittoi kaiken syyn tu59901