Elisa perii tyhjästä valokuidusta 9,95 EUR kk ylläpitomaksua

Anonyymi-ap

Koko ajan tipahtelee uusia ehtoja Elisan valokuituliittymistä. Jos nyt tilaa 5 vuoden sopimuksella valokuidun, peritään seuraavat 5 vuotta 4,98 €/kk liittymismaksua.

Kukaan muu palveluntarjoaja ei kykene Elisan kuidun kautta tarjoamaan nettiyhteyttä, kuin Elisa itse. Halvin Elisan tarjoama kuidun nettiliittymä maksaa ensimmäiseltä vuodelta 29,95 €/kk ja sen jälkeen hinta nousee 44 €/kk tasolle.

Mikäli tuolloin päättääkin irtisanoa lopettaa nettiliittymänsä ja siirtyä vaikka 5G:hen tai 6G:hen niin Elisa alkaakin periä sen 4,98 kk-maksun lisäksi 9,95€/kk suuruista KUIDUN YLLÄPITOMAKSUA.

Aika nuijaa meininkiä tuollainen kuituverkolla rahastus. Eihän kupariverkon aikakaudellakaan peritty mitään Ylläpitomaksua talon kupariliittymästä, jos ei ollut talossa lankapuhelinta eikä nettiä.

Nyt valokuituaikana Kilpailuvirasto ja muut kuluttajansuojan instanssit sallivat vaikka millaiset pakkohinnoittelut. Kuidun asentanut Elisa on monopoliasemassa, ja voi määritellä millaisia pakkohintoja tahansa.

Ratkaisu ongelmaan on se, että kaikki maahan asennetyut valokuidut pitäisi lakiteitse avata vapaalle kilpailulle. Jokainen nettiyhteyksien palveluntarjoaja saa tarjota nettiyhteuspalvelujansa kaikkien olmassa olevien kaupallisten valokuituverkkojen kautta.

14

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Halvin Elisan tarjoama kuidun nettiliittymä maksaa ensimmäiseltä
      vuodelta 29,95 €/kk ja sen jälkeen hinta nousee 44 €/kk tasolle."

      Ainakin tänne tuli tarjous korkeammasta hinnasta. Eli yhden vuoden kuluttua nettiyhteyden hinta nouseekin 46,99€/kk tasolle.

      Kaikilla Espoon alueella omakotitaloille valokuituyhteyksiä tarjoavilla on sama kk-hinta. Valokuitunen mainostaa omaavansa 12 eri palveluntarjoajaa, mutta niillä kaikilla on kuitenkin tuo sama, noin 47...55 €/kk k,uukausihinta. Vapaata kilpailua ei ole valokuitupuolella ollenkaan.

    • Anonyymi

      Elisalla oli kova kiire heti maaliskuun alussa katkaista kupariverkkoon perustuvat ADSL-yhteydet. Irtisanomiskirje tuli e-mailiin, ja sanottiin että samana päivänä yhteys katkeaa. Niin myös tapahtuikin.

      Jos nyt tilaa Elisalta tilalle valokuituverkkoyhteyden, sellaisen saa toimitettuna vasta elokuun loppupuolella. Siis 6 kuukautta pitää olla ilman kiinteää yhteyttä.

      Eli siis tämäkään Elisan projekti ei mennyt ihan kuin Strömsössä. Paljon mukana sähläystä, ja täysin tarpeetonta linjojen äkkikatkaisua.

    • Anonyymi

      Minkä takia ostaa kuitu liittymä kun Elisan Prepaid liittymällä pääsee näin hyvään vauhtiin. 63.4 Mb/s, lataus
      38.5 Mb/s, lähetys
      Viive: 17 ms
      Palvelin: Helsinki
      Internetyhteytesi on erittäin nopea.
      Internetyhteytesi nopeuden pitäisi riittää samanaikaiseen HD-videoiden striimaamiseen useilla laitteilla, videopuheluihin ja pelaamiseen.

    • Anonyymi

      Elisan Prepaid maksaa kuukaudessa 19,90 €, eli ei ole hinnalla pilattu.

      • Anonyymi

        Onko 4G vai 5G tuolla hintaa? Ainakin päiväsaikaan 4G:llä saa aika heikkona nopeuksia vaikka Leppävaaraan alueella.

        Tuohan ei liene selalinen anonyymi Prepaid. jonka SIM-kortin voi ostaa vaikka R-kiskalta. Ilmeisesti tuo mainitsemasi Prepaid -tyyppi pitää tilata suoraan Elisalta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko 4G vai 5G tuolla hintaa? Ainakin päiväsaikaan 4G:llä saa aika heikkona nopeuksia vaikka Leppävaaraan alueella.

        Tuohan ei liene selalinen anonyymi Prepaid. jonka SIM-kortin voi ostaa vaikka R-kiskalta. Ilmeisesti tuo mainitsemasi Prepaid -tyyppi pitää tilata suoraan Elisalta?

        Ostin 4G Prepaidin R-kioskilta ja toimii ympäri vuorokauden tuolla nopeudella Sammatissa.


    • Anonyymi

      Elänköhän teidän kanssa samassa maailmassa ?
      Kun en ymmärrä tuosta teknisestä hömpötyksestä, tuon taivaallista.
      Ps. En kirjoittele tätä omalta koneelta.

      • Anonyymi

        Tiedätkö edes sitä, että millaisella yhteydellä tietokoneesi on verkossa? Onko valokuidulla vain 4G/5G-yhteydellä?

        Jos et tiedä sanoa, niin tämä keskusteluketju on sinulle tarpeeton, ja liian hankala Sun ei ehkä kannata lukea enempää täältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö edes sitä, että millaisella yhteydellä tietokoneesi on verkossa? Onko valokuidulla vain 4G/5G-yhteydellä?

        Jos et tiedä sanoa, niin tämä keskusteluketju on sinulle tarpeeton, ja liian hankala Sun ei ehkä kannata lukea enempää täältä.

        On 4G nopeudella ja ei töki normi käytöllä.


    • Anonyymi

      Se on Telia Prepaid netti -liittymä 19,90 €

    • Anonyymi

      Tässä näitä nykyisiä hintoja eri operaattoreilta.

      1.) Telia 4G, rajoitukseton, 19,90 €/kk
      2.) Elisa 4G, prepaid rajoitukseton, 29,70 €/kk
      3.) Elisa 5G, rajoitukseton, 29,01 €/kk
      4.) DNA 4G, prepaid, rajoitukseton, 29,70 €/kk
      5.) MOI 4G, rajoitukseton, 22,00 €/kk
      6.) MOI 5G, rajoitukseton, 28,00 €/kk

    • Anonyymi

      Ainakaan noissa Elisan 4G ja 5G verkkojen testatuissa nopeuksissa ei ole selvää eroa olemassa 5G-verkon hyväksi. Testailin kahdella identtisellä, alle 1 v. vanhalla puhelimella.

      Ensimmäisessä puhelimessa on Elisan 150 Mbit/s nopeuksisena myyty 4G-yhteys ja toisessa on 300 Mbit/s nopeuksisena myyty Elisan 5G-yhteys.

      Testailtu sunnuntaina 23.3.2025 noin 19.00...20.00 välisenä aikana Bittimittari.fi -saitin avuilla nopeuksia. Koko ajan 4G-yhteys antaa nopeudeksi 10...14 Mbit/s. Samaan aikaan 5G antaa nopeudeksi 2,8...7.2 Mbit/s nopeuksia.

      Puhelimet olivat rinnakkain pöydällä, ja samaan aikaan testejä tehtiin. Jostakin syystä Elisan 5G-yhteys oli koko ajan jopa 50...70% hitaampi.

      Ennen teatauksen aloittamista 5G-puhelimen yläpalkissa näkyi verkkoyhteyden kohdalla 5G-merkintä. Testauksen aikana tuo merkintä katosi, eikä enää palannut takaisin.
      Toisessa puhelimessa verkon 4G-merkkiteksti näkyi koko ajan.

      • Anonyymi

        Jostain syystä...hehe...eli signaali tulee tuossa tapauksessa samasta maastosta joka on luvuista päätellen aika kaukana. 5G korkeampi taajuus vaimenee nopeammin ja lisäksi enemmän käyttäjiä mahtuu matkan varrelle. Siinä ne syyt.


      • Anonyymi

        > Jostain syystä...hehe...eli signaali tulee tuossa tapauksessa samasta
        > maastosta joka on luvuista päätellen aika kaukana.

        Paljonkohan se 'aika kaukana' mahtaa olla 5G-verkolle?

        Edellisen mittauksen mittauspaikasta kahteen suuntaan näkyy GSM-mastot, kumpikin alle 1 km päässä, lähempään ehkä vain 500 m matkaa. Leppävaaran alueella ollaan.

        Tänään 19:00 aikaan Elisan 4G-verkko antaa down-suuntaan 38 Mbit/s ja 5G antaa 19 Mbit/s.

        Nyt 5G verkko on siis nopeampi kuin eilen, mutta Bittimittarin mittarilla mitattuna jää edelleen 4G-yhteyden jalkoihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1570
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1414
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1240
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1133
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1018
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      969
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      210
      774
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      753
    9. Hei...mä nyt laitan tän vielä

      Harmittaa miten meni, en tajunnut enkä tarkoittanut. Eihän näistä tiedä...anteeksi. Kaikki hyvin.
      Ikävä
      27
      697
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      117
      694
    Aihe