Elisa perii tyhjästä valokuidusta 9,95 EUR kk ylläpitomaksua

Anonyymi-ap

Koko ajan tipahtelee uusia ehtoja Elisan valokuituliittymistä. Jos nyt tilaa 5 vuoden sopimuksella valokuidun, peritään seuraavat 5 vuotta 4,98 €/kk liittymismaksua.

Kukaan muu palveluntarjoaja ei kykene Elisan kuidun kautta tarjoamaan nettiyhteyttä, kuin Elisa itse. Halvin Elisan tarjoama kuidun nettiliittymä maksaa ensimmäiseltä vuodelta 29,95 €/kk ja sen jälkeen hinta nousee 44 €/kk tasolle.

Mikäli tuolloin päättääkin irtisanoa lopettaa nettiliittymänsä ja siirtyä vaikka 5G:hen tai 6G:hen niin Elisa alkaakin periä sen 4,98 kk-maksun lisäksi 9,95€/kk suuruista KUIDUN YLLÄPITOMAKSUA.

Aika nuijaa meininkiä tuollainen kuituverkolla rahastus. Eihän kupariverkon aikakaudellakaan peritty mitään Ylläpitomaksua talon kupariliittymästä, jos ei ollut talossa lankapuhelinta eikä nettiä.

Nyt valokuituaikana Kilpailuvirasto ja muut kuluttajansuojan instanssit sallivat vaikka millaiset pakkohinnoittelut. Kuidun asentanut Elisa on monopoliasemassa, ja voi määritellä millaisia pakkohintoja tahansa.

Ratkaisu ongelmaan on se, että kaikki maahan asennetyut valokuidut pitäisi lakiteitse avata vapaalle kilpailulle. Jokainen nettiyhteyksien palveluntarjoaja saa tarjota nettiyhteuspalvelujansa kaikkien olmassa olevien kaupallisten valokuituverkkojen kautta.

14

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Halvin Elisan tarjoama kuidun nettiliittymä maksaa ensimmäiseltä
      vuodelta 29,95 €/kk ja sen jälkeen hinta nousee 44 €/kk tasolle."

      Ainakin tänne tuli tarjous korkeammasta hinnasta. Eli yhden vuoden kuluttua nettiyhteyden hinta nouseekin 46,99€/kk tasolle.

      Kaikilla Espoon alueella omakotitaloille valokuituyhteyksiä tarjoavilla on sama kk-hinta. Valokuitunen mainostaa omaavansa 12 eri palveluntarjoajaa, mutta niillä kaikilla on kuitenkin tuo sama, noin 47...55 €/kk k,uukausihinta. Vapaata kilpailua ei ole valokuitupuolella ollenkaan.

    • Anonyymi

      Elisalla oli kova kiire heti maaliskuun alussa katkaista kupariverkkoon perustuvat ADSL-yhteydet. Irtisanomiskirje tuli e-mailiin, ja sanottiin että samana päivänä yhteys katkeaa. Niin myös tapahtuikin.

      Jos nyt tilaa Elisalta tilalle valokuituverkkoyhteyden, sellaisen saa toimitettuna vasta elokuun loppupuolella. Siis 6 kuukautta pitää olla ilman kiinteää yhteyttä.

      Eli siis tämäkään Elisan projekti ei mennyt ihan kuin Strömsössä. Paljon mukana sähläystä, ja täysin tarpeetonta linjojen äkkikatkaisua.

    • Anonyymi

      Minkä takia ostaa kuitu liittymä kun Elisan Prepaid liittymällä pääsee näin hyvään vauhtiin. 63.4 Mb/s, lataus
      38.5 Mb/s, lähetys
      Viive: 17 ms
      Palvelin: Helsinki
      Internetyhteytesi on erittäin nopea.
      Internetyhteytesi nopeuden pitäisi riittää samanaikaiseen HD-videoiden striimaamiseen useilla laitteilla, videopuheluihin ja pelaamiseen.

    • Anonyymi

      Elisan Prepaid maksaa kuukaudessa 19,90 €, eli ei ole hinnalla pilattu.

      • Anonyymi

        Onko 4G vai 5G tuolla hintaa? Ainakin päiväsaikaan 4G:llä saa aika heikkona nopeuksia vaikka Leppävaaraan alueella.

        Tuohan ei liene selalinen anonyymi Prepaid. jonka SIM-kortin voi ostaa vaikka R-kiskalta. Ilmeisesti tuo mainitsemasi Prepaid -tyyppi pitää tilata suoraan Elisalta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko 4G vai 5G tuolla hintaa? Ainakin päiväsaikaan 4G:llä saa aika heikkona nopeuksia vaikka Leppävaaraan alueella.

        Tuohan ei liene selalinen anonyymi Prepaid. jonka SIM-kortin voi ostaa vaikka R-kiskalta. Ilmeisesti tuo mainitsemasi Prepaid -tyyppi pitää tilata suoraan Elisalta?

        Ostin 4G Prepaidin R-kioskilta ja toimii ympäri vuorokauden tuolla nopeudella Sammatissa.


    • Anonyymi

      Elänköhän teidän kanssa samassa maailmassa ?
      Kun en ymmärrä tuosta teknisestä hömpötyksestä, tuon taivaallista.
      Ps. En kirjoittele tätä omalta koneelta.

      • Anonyymi

        Tiedätkö edes sitä, että millaisella yhteydellä tietokoneesi on verkossa? Onko valokuidulla vain 4G/5G-yhteydellä?

        Jos et tiedä sanoa, niin tämä keskusteluketju on sinulle tarpeeton, ja liian hankala Sun ei ehkä kannata lukea enempää täältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö edes sitä, että millaisella yhteydellä tietokoneesi on verkossa? Onko valokuidulla vain 4G/5G-yhteydellä?

        Jos et tiedä sanoa, niin tämä keskusteluketju on sinulle tarpeeton, ja liian hankala Sun ei ehkä kannata lukea enempää täältä.

        On 4G nopeudella ja ei töki normi käytöllä.


    • Anonyymi

      Se on Telia Prepaid netti -liittymä 19,90 €

    • Anonyymi

      Tässä näitä nykyisiä hintoja eri operaattoreilta.

      1.) Telia 4G, rajoitukseton, 19,90 €/kk
      2.) Elisa 4G, prepaid rajoitukseton, 29,70 €/kk
      3.) Elisa 5G, rajoitukseton, 29,01 €/kk
      4.) DNA 4G, prepaid, rajoitukseton, 29,70 €/kk
      5.) MOI 4G, rajoitukseton, 22,00 €/kk
      6.) MOI 5G, rajoitukseton, 28,00 €/kk

    • Anonyymi

      Ainakaan noissa Elisan 4G ja 5G verkkojen testatuissa nopeuksissa ei ole selvää eroa olemassa 5G-verkon hyväksi. Testailin kahdella identtisellä, alle 1 v. vanhalla puhelimella.

      Ensimmäisessä puhelimessa on Elisan 150 Mbit/s nopeuksisena myyty 4G-yhteys ja toisessa on 300 Mbit/s nopeuksisena myyty Elisan 5G-yhteys.

      Testailtu sunnuntaina 23.3.2025 noin 19.00...20.00 välisenä aikana Bittimittari.fi -saitin avuilla nopeuksia. Koko ajan 4G-yhteys antaa nopeudeksi 10...14 Mbit/s. Samaan aikaan 5G antaa nopeudeksi 2,8...7.2 Mbit/s nopeuksia.

      Puhelimet olivat rinnakkain pöydällä, ja samaan aikaan testejä tehtiin. Jostakin syystä Elisan 5G-yhteys oli koko ajan jopa 50...70% hitaampi.

      Ennen teatauksen aloittamista 5G-puhelimen yläpalkissa näkyi verkkoyhteyden kohdalla 5G-merkintä. Testauksen aikana tuo merkintä katosi, eikä enää palannut takaisin.
      Toisessa puhelimessa verkon 4G-merkkiteksti näkyi koko ajan.

      • Anonyymi

        Jostain syystä...hehe...eli signaali tulee tuossa tapauksessa samasta maastosta joka on luvuista päätellen aika kaukana. 5G korkeampi taajuus vaimenee nopeammin ja lisäksi enemmän käyttäjiä mahtuu matkan varrelle. Siinä ne syyt.


      • Anonyymi

        > Jostain syystä...hehe...eli signaali tulee tuossa tapauksessa samasta
        > maastosta joka on luvuista päätellen aika kaukana.

        Paljonkohan se 'aika kaukana' mahtaa olla 5G-verkolle?

        Edellisen mittauksen mittauspaikasta kahteen suuntaan näkyy GSM-mastot, kumpikin alle 1 km päässä, lähempään ehkä vain 500 m matkaa. Leppävaaran alueella ollaan.

        Tänään 19:00 aikaan Elisan 4G-verkko antaa down-suuntaan 38 Mbit/s ja 5G antaa 19 Mbit/s.

        Nyt 5G verkko on siis nopeampi kuin eilen, mutta Bittimittarin mittarilla mitattuna jää edelleen 4G-yhteyden jalkoihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      88
      4397
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      20
      2817
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2684
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1886
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1736
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1530
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1511
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      111
      1471
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      282
      1409
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      94
      1360
    Aihe