Huono asia monella köyhällä työttömällä on laiskuus kun mitään eivät tee vaan maleksivat päivät pitkät.Työtoimintaan moni joutas ja olis kunnon kuri.Helvettiä mitään rahoja vetelykset ei edes tarvis.
Laiskuus huono asia
Anonyymi-ap
42418
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Punaliput liehuu mengää töihin.🇻🇳🇻🇳👷♂️
Työleiriä että pidettäs nälässä.
Laihtuu ei liho.🐷☠️
Ihanaa että niin on. Lauskuus on parasta, oli sitten huono tai hyvä asia, mutta laiskuus on parasta. Siksi me kaikki ollaan laiskoja... ei anneta työn ja tekemisen rasittaa.
Laiskan lisäksi sinä olet h*lvetin hölmö. Vasemman jalan saappaallakin on enemmän järkeä kuin sinulla. EI ihme ettet ole elämässäsi muuta saanut aikaan kuin silakkalaatikosta ja uunimakkarasta skeidaa~
Ihanaa että olen hölmö, se on ihanaa. Voi olla että oikean käden lapasellakin on enempi järkee kun mulla, tai vihreellä tupsupipolla!! Voi olla ja saa olla.
No sanos muuta, silakkalaatikko on herkullista ja kaalilaatikosta pidän erityisesti, uunimakkarakin on joskus hyvää..aivan ihania ! On ihanaa olla mitä vaan, monitaitoisuus on hyvä asia. Siksi me kaikki ollaan hölmöjä kun se on vaan niin parasta! Ei anneta fikujen ideoiden pilata päivää!!!
Laiskureista on turha kitistä niin kauan kun ahkeriakin potkitaan pois töistä, niin kuin esimerkiksi minun vaimoni.
-perus-Uuno-
Työttömyys on ihanaa kun ei tarvi orjailla on tyypillinen vastaus jos kritisoidaan laiskoja työttömiä mutta sitten nämä prkl ruinaa jakeluista ruokia.Ne on eri työttömiä jotka tosissaan hakevat töitä niin sais valtiolta noille löytyä tukirahoja kunnon palkalla 12kk ja sen jälk 500päivää ansiosidonnaista.Helvettiin loiset.
Kyl siullakin koville ottaa tuo koviksena olo! Niin äkästä niin äkästä... hih... ruoka jakelut on paikkoja jotka on avoinna kaikille, sinäkin käyt siellä, kukapa nyt ilmaisesta ruuasta kieltäytyisi?
Olet oikeessa että eduskunnassa niitä loisia on pilvin pimein, siellä niitä elättejä loisii.. mee sinne huutaa, kun olet noin energinen tällä huutamis saralla. Vai oletko sinäkin loisimassa? taidatpa olla.
Naurettavinta on pitkäaikaisnotkujan uho köyhyyspalstalla ou jeah olen työtön en tee mitään.Ne eri jotka työnsä tehneet taikka oikeasti sairaat.Painukoon helvettiin työnvieroksujat.
Kovia on teinin uhot! Sulla vielä aikusuuteen pitkä pitkä matka, tuskin sitä aikaa tavoitat, asenne ratkasee. Mutta sun oikeus on kirjottaa mitä haluat ja sanoa mitä haluat. Hyvää tuossa sinun mellastuksessa on että se on hyvää terapiaa sulle myös, kun näyttää olevan niin suuria ongelmia itsesi kanssa. Mutta kasva vielä, jospa se aikuisuus sieltä tulee vielä, kun purat tänne tuon agression ja otat oppia, aina joku kuuntelee sua... tsemppiä. Muista nukkumaanmeno aika, se koittaa jo pian.
Voiko noin tyhmää ihmistä ollakkaan joka puolustaa velttoilua huh.Olette yhteiskunta vastaisia prkl.Ei luulis mahdottomuus kenellekkään olla elää yhteiskunnan normien mukaan ja työttömällä se olisi mennä kuntouttavaan työtoimintaan.Katso peiliin jos olet persaukinen työtön ja ei huvita mikään.Parisuhteet menee perseelleen jne.......
Sinäkin taisit olla kuntouttavassa useaan otteeseen ennenkuin pääsit eläkkeelle nuppivikaisuuden siunaamana...
Hyvin katkera olet kun et pääse nuppiviasta huolimatta eläkkeelle niin ole kiltisti kuntouttavassa työtoiminnassa vaude vaiko juotko nytkin kiljua ja ahmit makaronia.
Olutta. Ja sinä olet oppikirjaesimerkki ei kuntouttavista työtoiminnoista hullulle apua ole.
Ei suinkaan, vaan olin ihan nuoruudesta asti tarmokkaasti töissä siihen
säädettyyn eläkeikään asti.
Sen kunniaksi saan nyt mukavan suuruista eläkettä, millä pärjää hyvin.
Täytyy olla tyytyväinen suoritukseensa.
Eläkettä on tullut jo 15 vuoden aikana yli 500.000 € ja kasan päälle
ropisee lisää ihan joka kuukausi. En tarvitse ikinä mitään tukiaisia.
Hulluus on taidetta ja monet menestyneet taidemaalarit lähellä hulluutta kun taas mielenterveys ongelmat ja laiskuus eri asia.Hulluna on hyvä olla.
Kun ihmiset pakkottivat olemaan, ja nyt näännyt eläkkeellä alle 900 e eläkkeellä ja käyt leipäjonossa. Sit se on.
Eläke määräytyy palkan mukaan ei tuovuosien.
TYÖVUODET, olit sitten vaikka 40 v tai 2 v töissä, saat saman eläkkeen.
Ei muuten saa samaa eläkettä jos ollu 40v tai 2v töissä niin etkö ole kuullut eläkekertymästä.Joku on voinut tehdä 20vuotta töitä sit lopputili ja laittaa läskiks niin tuo sitten saa saman suuruista eläkettä kuin takuueläke.Keskiverto eläke varm jollakin teollisuustyöntekijällä rapiat 2000eur käteen.
Kyllä saa, ja ihan sama mitä uskot, kuka siitä välittää kenenkään sanomisista. JOKAINEN tietää omat asiat, sitä ei voi kukaan kiistää.
Se mitä minä sanon itsestäni, pitää paikkansa ja se joka sanoo minusta oman version on arvailua ja valhetta. Ei kukaan tiedä tuntemattomista ihmisitä mitä ne on ja mitä ei.
Yks lysti mitä kuka sanoo, niitä ei tarvi kuunnella eikä ottaa tosissaan.
No kerroppa sinä jos töisä olet, että kun menet kotiin, mitä teet loppuillan??? Kotona olohan on laiskuutta, oletko laiskana? Kaupassa olo tekemistä, mutta kun tuot ostokset kotiin heti ulko oven avattua oletkin laiska.
Kela kortti ja Pankki kortti,
siinä ne on mitä ihminen tarttee.
Se on juurikin näin. Niillä elämä menee etteen päin, kunhan on kela kortti ja pankkikortti, niin asiat hoituu. Mulla on vielä kirjastokortti ja ajokortti.
Hommasin vielä henkilökortinkin, niin pääsee matkustelemaan ja lisäksi sitä
kysellään pankissa, kun siirtelee varojaan tililtä sijoituksiin.
Rullakebab, olutta ja katto pään päälle. Ja sätkäkamat ei juuri muuta tarvitse. Nuo saa ilman työntekoa🍺🥓🍕🍟
Taidat olla kateellinen vain. Joutilaisuus on taitolaji hullu paljon töitä tekee viisas pääsee vähemmällä.
Kummallinen ajatusmaailma. Jos ihminen on kotona, hän on laiska. Jos on vieraalla töissä hän on ahkera???
Mikä asia tekee kodista sen että siellä olevat kaikki ihmiset on laiskoja kun ovat kotona????? Kun menet kaupaan, et ole laiska, mutta kun menet kotiin olet laiska????????? Kertokaa mikä ajatus???
Apatian valtaamassa lähiössä on vain laiskimuksia ja juoppoja. Kamalaa.
narkomaaaneja, romaneja ym. maahan (Kelaan) muuttajia, lompsii parhaaseen TYÖaikaan.
kauppa käy ja väkivalta.
Noi ryhmät justiin ni prkl paljonko tulee maksaan yhteiskunnalle voe helvata joku maahanmuuttaja kun ei valtaväestölläkään töitä.Romanit vois vaeltaa takas Intiaan.
Vanha sanonta että kyllä tekevälle töitä löytyy pitää paikkansa,joillekki kelpaa se pienempipalkkanenkin työ mutta voi olla että pienet asumismenot.Eihän työttömyys mikään leikin asia ole kun joillekki kova paikka kun lopputili tulee.Ehei nykyään enään ns,eläkepaikkoja on että 40vuotta samassa paikassa.Kyllähän aikoinaan Suomesta lähdettiin työn perään Ruotsiin,Amerikkaan ja osa vieläkin sillä reissulla.
Kotona on tosiaan vaikka mitä tekemistä, kyllä aina löytyy kotitöitä.
Töissä usein vaan istutaan ja kahvitellaan ja juorutaa, luetaan päivän lehitä... tupakkataukoja... kyllä kotona on enempi tekemistä.
Koti on monelle kai kauhea paikka kun siellä ei haluta olla, jos on ihmissuhteet riekailena taiei ole ketään omaisia, kai se sitten on. Silloin sellaset ihmiset juuri haukkuvat kotiolot jos itsellä ei niitä ole.
Oma koti kullan kallis. Onko tuokin sitten valetta? Ei ole.
"kyllä aina löytyy kotitöitä."
Sinun kaltaisen puliakan rasvaisessa kaupungin asunnossa lieneekin kestokaaos.
Ihanaa... on aina hyvä kun purat noita agressioita tuollaseen jonninjoutavaan huuteluun, se parantaa sinun mieltäsi kun saat kaiken ulos.
Mutta sehän antaa sulle uskoa eteenpäin, kun sat ne pahat mielet ulos. Sulla on oikeus sanoa mitä haluat, ja pyytää apua, aina joku täällä vastaa ja ottaa susta kopin.
Kerro vaan mikä miletä painaa. Toisten haukkuminen ilmeisesti kuuluu sun paranemisprosessiiin joten anna tulla vaan...
Voit tehdä muutamia kotiharjoituksia; kirjoita pahat olot paperille ja käsittelet niitä perin juurin yksi kerrallaan, sillä lailla saat selville mikä mättää ja miksi.
Kävin tänään kalassa ja hankin ruokaa. Moni on onnellinen kun saa ostaa minulta halpaa kalaa.
Kun töissä istut ja olet vaan, olet tooosi ahkera.
Kun kotona istut ja olet vaan, olet laiska.
Miksi kotona olo on sinulle laiskuutta ja töissä sama istuminen on tooosi ahkeraa.
aaaaaaaaaaaaaaaa juon galjaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Hullu paljon töitä tekee,viisas pääsee vähemmällä. Ugh...valkoinen mies hullu ,siirtää lunta paikasta toiseen. 👌
Työtön laiskuriluuseri tekee näitä provo aloituksia ja vastailee sitten itse sujuvasti provoten kommentteihinsa, välillä esittäen työtöntä ja välillä työssä käyvää, tämä on ilmiselvää huomattu jo monen monta kertaa kommenteista ja kirjoituksista puolesta ja vastaan.
Siis sinä. No sitä me kaikki arveltiinkin.
Mitähän provoa aloituksessa on kun täyttä totta voi hellan lettas tentään etkö oikeen jaksa tehdä mitään.
Puolustele sinä vaan omia aloituksiasi. Tiedät itsekkin puhuvasi potaskaa pahempaa.
Mutta niin ne teinit tekee, niitä sanotaan henkisiksi kasvukivuiksi.