2000-luvulla Venäjän metsissä elävien eläinten populaatio kasvaa jatkuvasti. Tämä koskee sekä petoeläimiä että riistaeläimiä. Metsästyskeskuksen mukaan vuonna 2008 maassamme oli 48 300 susia, vuoteen 2015 mennessä niiden lukumäärä oli 55 700. Pelkästään vuodesta 2014 vuoteen 2015 kasvu oli 19,6 prosenttia. Myös karhujen määrä on kasvussa. Jos vuonna 2008 heidän populaationsa maassa oli 168 800 yksilöä, niin seitsemän vuotta myöhemmin se kasvoi 225 100:aan, kasvun ollessa viimeisen vuoden aikana lähes 8 prosenttia.
Levottomat naapurit Venäjällä asuu viisi susien alalajia, ja koko populaatiosta hallituksen tarkastustietojen mukaan noin 1 500 eläintä asuu Keski-Federaalipiirissä. Suurin osa heistä asuu Kostroman, Smolenskin ja Tverin alueiden metsissä. Niissä asuu 170, 250 ja 250 eläintä, mutta luvut ovat likimääräisiä, koska sudet eivät istu paikallaan ja niiden laskeminen on vaikeaa. Esimerkiksi Voronežin luonnonsuojelualueen sudet tulevat usein Lipetskin alueelle. Sama tilanne on Oryolin alueella, jonne Orlovskoje Polesien kansallispuiston sudet pääsevät sisään.
Metsästysvalvonnan mukaan susien määrä Kostroman lähellä on viime vuosina kaksinkertaistunut, Jaroslavlin alueella - 8 kertaa, ja Jaroslavlin metsästäjien ja kalastajien seuran puheenjohtajan Anatoli Nikolajevitš Durandinin mukaan vuonna 2012 Jaroslavlin lähellä oli noin 200 sutta.
Luoteisessa liittovaltiopiirissä, jossa sijaitsevat Novgorodin, Leningradin ja Pihkovan alueet, jotka kuuluvat myös Venäjän Keskivyöhykkeeseen, on noin 4 tuhatta susia, mutta riistanhoitajat uskovat, että niitä on täällä enemmän. Karjalassa on 460 saalistajaa, Vologdan alueella 260 ja Leningradin alueella 350.
Paikallisen median mukaan susista on tullut todellinen ongelma Karjalassa. Esimerkiksi lopputalvella 2019 syrjäisissä kylissä kirjattiin useita susien hyökkäyksiä kotikoiriin.
Riistanhoitajat huomauttavat, että huolimatta siitä, että Keski-liittovaltion piirissä ammutaan 500-700 yksilöä vuodessa ja Luoteis-liittovaltion piirissä 700-900 yksilöä, tämä ei johda haluttuun tulokseen, ja sudet tuhoavat vuosittain lähes 7% hirvikannasta ja 15% kaurikannasta.
Kaikki Keski-Venäjän alueet eivät kuitenkaan kärsi susien hyökkäyksestä. Esimerkiksi Vladimir-Suzdalin museo-suojelualueen luontoosaston päällikön Denis Dudenkovin antamien tietojen mukaan Vladimirin alueella asuu 30 harmaata saalistajaa, joista puolet Klyazminsko-Lukhsky-suojelualueella ja toinen puolet Vyaznikovskyn ja Gorokhovetskyn alueilla.
Moskovan alueella asuu vain 10 petoeläintä. Edellisen kerran ne aiheuttivat asukkaille ongelmia vuonna 2006, jolloin kovat pakkaset pakottivat heidät etsimään ruokaa kotinsa läheltä. Sitten Shchyolkovskyn alueella kirjattiin susien hyökkäykset koiriin ja paikalliset riistanhoitajat tappoivat kaksi sutta.
Karhukanta kasvaa 2000-luvulla karhut ovat palanneet Moskovan alueelle, raportoi alueellisen ekologian ja luonnonhoidon ministeriön johtaja Anzor Blyuevich Shomakhov.
Nämä eläimet katosivat kokonaan Moskovan lähellä olevista metsistä jo 1920-luvulla. Alueen pohjoisosassa ne havaittiin vasta 50 vuotta myöhemmin, 1970-luvulla. Riistanhoitajat näkivät heidät Taldomskyn ja Mozhaiskin alueilla. Mutta 2000-luvulla karhut palasivat, ja nyt lähellä Moskovan alueella on tiheästä populaatiostaan huolimatta 10 ruskeaa saalistajaa.
Vain 7 "klubijalkaista" eläintä elää Vladimirin alueella.
Demidovan mukaan nimetyn Jaroslavlin valtionyliopiston asiantuntijoiden esittämien tietojen mukaan vuonna 2018 Jaroslavlin mailla asui 500–720 karhua, ja petoeläinten määrä oli kasvussa.
Metsästystarkastusviraston mukaan Keski-liittovaltion piirissä asuu yhteensä noin 6 500 ruskeakarhua, ja maitojalkaiset pitävät erityisesti liittovaltion pohjoisista alueista. Noin 3 tuhatta ihmistä on löytänyt kotinsa Tverin alueelta. Yksi vuoden 2019 karhuista ei sivuuttanut duuman edustajan Sergei Aleksejevitš Veremejenkon maatilaa. Karhu hyökkäsi varsojen kimppuun Kashinskyn alueella Tverin alueella, lähellä Slobodkan kylää Snipen hevostilalla. Tänä kesänä täällä on kuollut jo 18 eläintä.
Kostroman mailla asuu 2 300 karhua. "Kostroman" ja "Tverin" karhujen populaatio muodostaa 80% näiden eläinten koko populaatiosta Keski-liittovaltion piirissä. Alueellisen luonnonvaraosaston metsästysosaston päällikön Sergei Postovin vuonna 2014 toimittamien päivitettyjen tietojen mukaan Kostroman lähellä asui 2 238 karhua.
Jaroslavlin lähellä elää 650-700 ruskeaa saalistajaa ja noin 500 muuta Smolenskin alueella.
Karjalassa asuu yli 3 700 karhua, hieman vähemmän – 3 300 – Komilla.
Paikalliset karhut ovat kuitenkin melko aggressiivisia: Glotovon kylässä Udoran alueella 25.8.2019 tallennettiin paimenkarhun hyökkäys, joka murskasi lehmän ja raahasi vasikan tilalta. Ja 4. elokuuta Yodvan kylässä siellä vaeltava karhu tappoi 14-vuotiaan koulutytön, joka meni kauppaan ostamaan suklaata ja mehua. Lapsen särkynyt ruumis löydettiin tuntia myöhemmin kylän keskusta
Missä Keski-Venäjällä suurin osa susista ja karhuista asuu?
1
153
Vastaukset
- Anonyymi
Koko Venäjän metsästyksen ja karjankasvatuksen tutkimuslaitoksen henkilökunnan laatiman lehdistötiedotteen ”On bear attacks” mukaan Venäjällä on viimeisten 15 vuoden aikana rekisteröity 111 ruskeapetoeläinten hyökkäystä ja 9 tapauksessa eläin on metsästänyt tahallaan ihmisiä.
2 570 karhua elää Leningradin alueella, 2 800 Murmanskin alueella ja 770 Novgorodin lähellä. Älä rentoudu Vologdan alueen metsissä – noin 9 tuhatta karhua on löytänyt täältä kodin. No, Luoteisen liittovaltion alueen kiistaton petoeläinten lukumäärän ennätys kuuluu Arkangelin alueelle, mutta tämä on edelleen pohjoinen, ei Keski-Vyöhyke - täällä asuu yli 18 tuhatta ruskeakarhua. Parempi olla menemättä metsään ilman asetta.
Vertailun vuoksi Viron metsissä metsänvartijat laskevat vain 260 karhua, ja Valko-Venäjällä Bioresurssien tieteellisen ja käytännön keskuksen pääjohtajan Oleg Igorevitš Borodinin mukaan elää 120 karhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2251588- 371449
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊621288Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731280- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883