Vaikka ev.-lut. kirkon jäsenosuus Helsingissä on alle 45 prosenttia, suurin osa kouluista antaa yhä liittää koulupäiviin ev.-lut. kirkon koulujumalanpalveluksia, vaikka se aiheuttaa ylimääräistä työtä, koska niiden ajalle pitää järjestää katsomuksellisesti sitoutumatonta ohjelmaa.
Kaikille yhteisen kevätjuhlan ja joulujuhlan lisäksi opettajakunnan pitää järjestää toinen tunnustukseton keväinen tilaisuus ja jouluinen tilaisuus. Siis kaksi keväistä tilaisuutta sen vuoksi, että kirkko saa liitettyä jumalanpalveluksensa eli ”kevätkirkon” koulupäivään toukokuussa. Ja kaksi jouluista tilaisuutta sen vuoksi, että kirkko saa liitettyä jumalanpalveluksensa eli ”joulukirkon” koulupäivään joulukuussa.
Olin tällä viikolla yhteydessä 19 peruskouluun Helsingissä. Katsomusaineiden osittaista yhteisopetusta koskevan tiedustelun lisäksi kysyin myös uskonnollisista tilaisuuksista. Etukäteen ajattelin, että olisiko näistä ”kirkottamisista” jo luovuttu. Valitettavasti olin liian toiveikas.
Kahdeksassa koulussa oli sekä joulukirkko että kevät- tai pääsiäiskirkko.
Kuudessa koulussa ”kirkkokäyntejä” oli vähennetty, mutta jäljellä oli joulukirkko, ja yhdellä koululla marraskuussa uskonnollinen tilaisuus.
Vain kahdessa peruskoulussa oli koulujumalanpalveluksista luovuttu kokonaan.
Kaksi muuta koulua kertoi, että koulujumalanpalvelusta ei ole, mutta uskonnon tunnilla on kirkollinen hartaus- ja laulutilaisuus (mikä ei ole uskonnon ops:n mukainen menettely).
Yllättävän sitkeästi näitä koulujumalanpalveluksia koulupäivään yhä istutetaan, vaikka mikään puolue kuntavaaliohjelmissaan ei niitä vaadi. Esimerkiksi kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset korostavat vain suvivirren laulamista kevätjuhlassa ja joulukuvaelmaa koulun yhteisissä juhlissa. Vastaavaa kristillisten perinteiden huomioimista kevät- ja joulujuhlassa vaati myös Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen.
Jumalanpalvelusten puolesta esiintymistä vältellään, koska arvellaan, että kansan enemmistö ei niitä enää kannata. Kirkon Gallup Ecclesiastican mukaan koko väestöstä enää 45 prosenttia suhtautui myönteisesti seurakunnan päivänavauksiin, ja 30- ja 40-vuotiaiden ikäluokissa suhtautuminen oli selvästi kielteisempää. Jumalanpalveluksista ei kysytty tai tietoa ei julkaistu.
Samaan aikaan kirkon toimintakertomuksesta ilmenee, että 97 prosenttia seurakunnista yhä järjestää koulujumalanpalveluksia.
Suvivirren suosiolla melskaavat poliitikot vaikenevat jumalanpalveluksista ”kel onni on, se onnen kätkeköön” -opin hengessä. Parempi vaieta asiasta, kun pullat ovat yhä hyvin uunissa. Vai ovatko ne jo hieman mustuneita.
Esa Ylikoski
Koulujumalanpalveluksia yhä helsinkiläiskoulujen ohjelmassa
33
293
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt on tehty työtä.
- Anonyymi
Miten lie muualla?
- Anonyymi
Ei ainakaan paremmin?
- Anonyymi
Tekis mieli kysyy, mitäs luulisit.
- Anonyymi
No sehän hyvä. Vapaan ajattelun eräs periaate, että kaikki kukat saa kukkia.
- Anonyymi
Periaate on käsittetty väärin.
Ei verorahoilla saa opettaa mitä tahansa huuhaata lapsille.
Kukat saa sitten kukkia omassa puutarhassa ja niitä saa siellä jokainen lannoittaa miten haluaa. Kunhan ei riko lakia.
Tuo 45 % siis koko väestöstä. Mikähän lienee osuus peruskoululaisista?
- Anonyymi
Sitä suurempi, koska osa kirkosta eronneista on unohtanut erottaa lapsensa.
Anonyymi kirjoitti:
Sitä suurempi, koska osa kirkosta eronneista on unohtanut erottaa lapsensa.
Ei välttämättä. Helsingissä on paljon maahanmuuttajataustaisia, heillä puolestaan keskimäärin enemmän lapsia.
- Anonyymi
Kirkko ja kirkolliset koittavat kätkeä julkisuudelta tämän onnensa.
Muutos voi tapahtua oppilas kerrallaan tai kunta kerrallaan -- mutta myös koulu kerrallaan. Kun nyt on malli siitä, ettei mikään pakko ole jumalanpalveluksia järjestää, se malli tulee ainakin tietoo sitä mukaa kun opettajat keskustelevat keskenään tai vaihtavat koulua.
- Anonyymi
.....ja yhdellä koululla marraskuussa uskonnollinen tilaisuus...
Eikö tämän koulun rehtori riko lakia? Saisiko hänet vastuuseen tästä?Ei, kun Suomessa ei ole muuria kirkon ja valtion välillä. Ohje on selkeä: koulu voi tietyin ehdoin järjestää jumalanpalveluksia yms, mutta ei ole pakko.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Ei, kun Suomessa ei ole muuria kirkon ja valtion välillä. Ohje on selkeä: koulu voi tietyin ehdoin järjestää jumalanpalveluksia yms, mutta ei ole pakko.
Tämä perustuslakivaliokunnan interventio rikkoo perusopetus- ja varhaiskasvatuslakia sekä opetussuunnitelman ja varhaiskasvatuksen perusteita. PeV on hyväksynyt ne lait. Paradoksi.
- Anonyymi
.....Samaan aikaan kirkon toimintakertomuksesta ilmenee, että 97 prosenttia seurakunnista yhä järjestää koulujumalanpalveluksia....
Voiko tämä pitää paikkansa? Aivan käsittämätöntä sivistyneessä Suomessa ja myös verorahojen hukkaamista sekä kunnan että seurakunnan puolella.
Trumpin hallinto on esimerkkejä siitä mihin uskonnon edistäminen johtaa. Tuntuu romahtavat koko yhteiskunta, kun Raamattu vyöhykkeen kouluttamat neropatit johtavat jumalan opeilla yhteiskuntaa välillä rukoillen kuvitteellista hahmoa.
Ei lasketa Suomea vastaavaan tilanteeseen. - Anonyymi
......Vastaavaa kristillisten perinteiden huomioimista kevät- ja joulujuhlassa vaati myös Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen....
Kannattaako Kurvinen tulevaisuudessa myös kaikkien kasvavien uskontojen perinteiden huomioimista kouluissa? Siinäpä onkin sitten hallinnointia kunnille.
Persut, jotka haluavat Trumppilaista mallia Suomeen uskonnon kera, on ymmärrettävää. Toivottavasti Persujen valta hiipuu pikkuhiljaa . - Anonyymi
......Olin tällä viikolla yhteydessä 19 peruskouluun Helsingissä. ..
Saisiko tämän listan jakeluun? - Anonyymi
Rohkeutta reksille.
- Anonyymi
Sitkessä kuin pska Junttilan talon seinässä.
- Anonyymi
Vähentynyt yhteen monessa koulussa.
- Anonyymi
VAIN LAPSILLE.
- Anonyymi
Joten työmaata piisaa. Liity jäseneksi vapaa-ajattelijat.fi
- Anonyymi
Kiitettävä kartoitus. Tilannekuva on tämä.
- Anonyymi
97 % seurakunnista! Kuinka kauan vielä??!
- Anonyymi
Mitään kamalaa ei ole tapahtunut, vaikka koulu ei ole jumissa "jumiksiin".
- Anonyymi
Eli aivan mainiosti voi olla ilman. Ei vieroitusoireita.
- Anonyymi
Kirkkojumalanpalveluksista keväällä on lonessa luovuttu.
- Anonyymi
pois sitouttamattomuuden tieltä.
- Anonyymi
Yhteisen kevätjuhlan Suvivirsi on toinen juttu.
- Anonyymi
Lieneekö edustava otos?
- Anonyymi
Kevätkirkkoilu joutaa pois. Kevät kuuluu kaikille.
- Anonyymi
Joka puolella näköjään yhä viipyilee.
- Anonyymi
Eikö edes Helsingissä ole vieläkään...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742892
- 642753
- 681812
- 241647
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171639- 201590
- 191478
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91249