Koulujumalanpalveluksia yhä helsinkiläiskoulujen ohjelmassa

Anonyymi-ap

Vaikka ev.-lut. kirkon jäsenosuus Helsingissä on alle 45 prosenttia, suurin osa kouluista antaa yhä liittää koulupäiviin ev.-lut. kirkon koulujumalanpalveluksia, vaikka se aiheuttaa ylimääräistä työtä, koska niiden ajalle pitää järjestää katsomuksellisesti sitoutumatonta ohjelmaa.

Kaikille yhteisen kevätjuhlan ja joulujuhlan lisäksi opettajakunnan pitää järjestää toinen tunnustukseton keväinen tilaisuus ja jouluinen tilaisuus. Siis kaksi keväistä tilaisuutta sen vuoksi, että kirkko saa liitettyä jumalanpalveluksensa eli ”kevätkirkon” koulupäivään toukokuussa. Ja kaksi jouluista tilaisuutta sen vuoksi, että kirkko saa liitettyä jumalanpalveluksensa eli ”joulukirkon” koulupäivään joulukuussa.

Olin tällä viikolla yhteydessä 19 peruskouluun Helsingissä. Katsomusaineiden osittaista yhteisopetusta koskevan tiedustelun lisäksi kysyin myös uskonnollisista tilaisuuksista. Etukäteen ajattelin, että olisiko näistä ”kirkottamisista” jo luovuttu. Valitettavasti olin liian toiveikas.

Kahdeksassa koulussa oli sekä joulukirkko että kevät- tai pääsiäiskirkko.
Kuudessa koulussa ”kirkkokäyntejä” oli vähennetty, mutta jäljellä oli joulukirkko, ja yhdellä koululla marraskuussa uskonnollinen tilaisuus.
Vain kahdessa peruskoulussa oli koulujumalanpalveluksista luovuttu kokonaan.
Kaksi muuta koulua kertoi, että koulujumalanpalvelusta ei ole, mutta uskonnon tunnilla on kirkollinen hartaus- ja laulutilaisuus (mikä ei ole uskonnon ops:n mukainen menettely).

Yllättävän sitkeästi näitä koulujumalanpalveluksia koulupäivään yhä istutetaan, vaikka mikään puolue kuntavaaliohjelmissaan ei niitä vaadi. Esimerkiksi kristillisdemokraatit ja perussuomalaiset korostavat vain suvivirren laulamista kevätjuhlassa ja joulukuvaelmaa koulun yhteisissä juhlissa. Vastaavaa kristillisten perinteiden huomioimista kevät- ja joulujuhlassa vaati myös Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen.

Jumalanpalvelusten puolesta esiintymistä vältellään, koska arvellaan, että kansan enemmistö ei niitä enää kannata. Kirkon Gallup Ecclesiastican mukaan koko väestöstä enää 45 prosenttia suhtautui myönteisesti seurakunnan päivänavauksiin, ja 30- ja 40-vuotiaiden ikäluokissa suhtautuminen oli selvästi kielteisempää. Jumalanpalveluksista ei kysytty tai tietoa ei julkaistu.

Samaan aikaan kirkon toimintakertomuksesta ilmenee, että 97 prosenttia seurakunnista yhä järjestää koulujumalanpalveluksia.

Suvivirren suosiolla melskaavat poliitikot vaikenevat jumalanpalveluksista ”kel onni on, se onnen kätkeköön” -opin hengessä. Parempi vaieta asiasta, kun pullat ovat yhä hyvin uunissa. Vai ovatko ne jo hieman mustuneita.

Esa Ylikoski

43

480

    Vastaukset 43

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on tehty työtä.

    • Anonyymi

      Miten lie muualla?

      • Anonyymi

        Ei ainakaan paremmin?


      • Anonyymi

        Tekis mieli kysyy, mitäs luulisit.


    • Anonyymi

      No sehän hyvä. Vapaan ajattelun eräs periaate, että kaikki kukat saa kukkia.

      • Anonyymi

        Periaate on käsittetty väärin.

        Ei verorahoilla saa opettaa mitä tahansa huuhaata lapsille.

        Kukat saa sitten kukkia omassa puutarhassa ja niitä saa siellä jokainen lannoittaa miten haluaa. Kunhan ei riko lakia.


    • Tuo 45 % siis koko väestöstä. Mikähän lienee osuus peruskoululaisista?

      • Anonyymi

        Sitä suurempi, koska osa kirkosta eronneista on unohtanut erottaa lapsensa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sitä suurempi, koska osa kirkosta eronneista on unohtanut erottaa lapsensa.

        Ei välttämättä. Helsingissä on paljon maahanmuuttajataustaisia, heillä puolestaan keskimäärin enemmän lapsia.


    • Anonyymi

      Kirkko ja kirkolliset koittavat kätkeä julkisuudelta tämän onnensa.

    • Muutos voi tapahtua oppilas kerrallaan tai kunta kerrallaan -- mutta myös koulu kerrallaan. Kun nyt on malli siitä, ettei mikään pakko ole jumalanpalveluksia järjestää, se malli tulee ainakin tietoo sitä mukaa kun opettajat keskustelevat keskenään tai vaihtavat koulua.

    • Anonyymi

      .....ja yhdellä koululla marraskuussa uskonnollinen tilaisuus...

      Eikö tämän koulun rehtori riko lakia? Saisiko hänet vastuuseen tästä?

      • Ei, kun Suomessa ei ole muuria kirkon ja valtion välillä. Ohje on selkeä: koulu voi tietyin ehdoin järjestää jumalanpalveluksia yms, mutta ei ole pakko.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei, kun Suomessa ei ole muuria kirkon ja valtion välillä. Ohje on selkeä: koulu voi tietyin ehdoin järjestää jumalanpalveluksia yms, mutta ei ole pakko.

        Tämä perustuslakivaliokunnan interventio rikkoo perusopetus- ja varhaiskasvatuslakia sekä opetussuunnitelman ja varhaiskasvatuksen perusteita. PeV on hyväksynyt ne lait. Paradoksi.


    • Anonyymi

      .....Samaan aikaan kirkon toimintakertomuksesta ilmenee, että 97 prosenttia seurakunnista yhä järjestää koulujumalanpalveluksia....

      Voiko tämä pitää paikkansa? Aivan käsittämätöntä sivistyneessä Suomessa ja myös verorahojen hukkaamista sekä kunnan että seurakunnan puolella.

      Trumpin hallinto on esimerkkejä siitä mihin uskonnon edistäminen johtaa. Tuntuu romahtavat koko yhteiskunta, kun Raamattu vyöhykkeen kouluttamat neropatit johtavat jumalan opeilla yhteiskuntaa välillä rukoillen kuvitteellista hahmoa.

      Ei lasketa Suomea vastaavaan tilanteeseen.

    • Anonyymi

      ......Vastaavaa kristillisten perinteiden huomioimista kevät- ja joulujuhlassa vaati myös Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen....

      Kannattaako Kurvinen tulevaisuudessa myös kaikkien kasvavien uskontojen perinteiden huomioimista kouluissa? Siinäpä onkin sitten hallinnointia kunnille.

      Persut, jotka haluavat Trumppilaista mallia Suomeen uskonnon kera, on ymmärrettävää. Toivottavasti Persujen valta hiipuu pikkuhiljaa .

    • Anonyymi

      ......Olin tällä viikolla yhteydessä 19 peruskouluun Helsingissä. ..


      Saisiko tämän listan jakeluun?

    • Anonyymi

      Rohkeutta reksille.

    • Anonyymi

      Sitkessä kuin pska Junttilan talon seinässä.

    • Anonyymi

      Vähentynyt yhteen monessa koulussa.

    • Anonyymi

      VAIN LAPSILLE.

    • Anonyymi

      Joten työmaata piisaa. Liity jäseneksi vapaa-ajattelijat.fi

    • Anonyymi

      Kiitettävä kartoitus. Tilannekuva on tämä.

    • Anonyymi

      97 % seurakunnista! Kuinka kauan vielä??!

    • Anonyymi

      Mitään kamalaa ei ole tapahtunut, vaikka koulu ei ole jumissa "jumiksiin".

      • Anonyymi

        Eli aivan mainiosti voi olla ilman. Ei vieroitusoireita.


    • Anonyymi

      Kirkkojumalanpalveluksista keväällä on lonessa luovuttu.

    • Anonyymi

      pois sitouttamattomuuden tieltä.

    • Anonyymi

      Yhteisen kevätjuhlan Suvivirsi on toinen juttu.

    • Anonyymi

      Lieneekö edustava otos?

    • Anonyymi

      Kevätkirkkoilu joutaa pois. Kevät kuuluu kaikille.

    • Anonyymi

      Joka puolella näköjään yhä viipyilee.

    • Anonyymi

      Eikö edes Helsingissä ole vieläkään...

    • Anonyymi

      Tilannekuvaa kannattaa tosiaankin tarkentaa joka paikassa.

    • Anonyymi

      Kirkko jyklää yhä vanhasta muistista.

    • Anonyymi

      Asiallaisat kartoitusta. Tilannekuva. Tuossa siis noin 1/4 kouluista

    • Anonyymi

      Oho! Tähän pitää saada muutos.

    • Anonyymi00035

      No johan nyt on pentele!

    • Anonyymi00037

      Kirkolla kummallinen ote rehtoreihin. Ku ennenkin.

    • Anonyymi00038

      Vähenemään päin!

    • Anonyymi00039

      Karsimisiin.

    • Anonyymi00040

      Jumalan palvelut pois ja tilalle Putinin palvonta.

      • Putin palvoo, tai ainakin välttää palvovansa, itsekin kristinuskon jumalaa. Tosin ristissä on pari poikkipuuta enemmän mutta saman teeman variaatio kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      373
      1486
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      80
      1015
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      920
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      702
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      56
      687
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      598
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      594
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      50
      555
    15. 32
      531
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe