Häpeä äijä

Anonyymi-ap

Joosua Mission toiminnanjohtajan ja vantaalaisen kaupunginvaltuutetun Timo Valtosen (ps.) epäillään käyttäneen yhdistyksen varoja omiin menoihinsa. Kyse on ollut vähävaraisille tarkoitetusta ruoka-avusta, josta saadut rahat ovat menneet Valtosen kahdelle tilille.

Helsingin Sanomien mukaan Vantaan kaupunki on jäädyttänyt Joosua Mission avustusten maksatuksen. Asiaa on selvittänyt myös Vantaan sisäinen tarkastus. Lisäksi asiasta on tehty tutkintapyyntö poliisille.

Sisäisen tarkastuksen raportin mukaan yhdistyksen varoista on rahoitettu ainakin Valtosen kodin piha-aita, auton korjauskuluja ja terveyskuluja.

Helsingin Sanomien mukaan nämä ovat etuuksia, joista pitäisi maksaa veroa, koska Valtonen ei ole työsuhteessa yhdistykseen eikä yhdistys ole sopinut etuuksia erikseen Valtosen kanssa.

Joosua Missio on ollut pitkään Vantaa avustuslistalla. Yhdistys saa myös ruoka-aputoimijoille jaettavaa valtionapua.

Valtonen kommentoi Helsingin Sanomille pitävänsä tarkastustoimintaa poliittisena ajojahtina. Hän on perussuomalaisten ehdokkaana huhtikuun kunta- ja aluevaaleissa.

1

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Välillä mietin miten vähävaraisella ukolla kallis moottoripyörä. Nythän se selvisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3210
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1942
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1771
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      27
      1344
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1198
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      112
      1160
    Aihe