Ihmiset kysyvät myös
Mikä on Suomen armeijan vahvuus?
Reserviin kuuluu noin 870 000 suomalaista. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta, ja vahvuutta täydennetään tarvittaessa muilla reserviläisillä. Varusmiespalveluksen suorittaneiden miesten ja naisten asevelvollisuus jatkuu sen vuoden loppuun asti, jolloin henkilö täyttää 60 vuotta.
Mikä on Suomen armeijan vahvuus?
Reserviin kuuluu noin 870 000 suomalaista. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta, ja vahvuutta täydennetään tarvittaessa muilla reserviläisillä. Varusmiespalveluksen suorittaneiden miesten ja naisten asevelvollisuus jatkuu sen vuoden loppuun asti, jolloin henkilö täyttää 60 vuotta.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Paperitiikeri jopa tuo 280.000, ja isommat luvut aiheuttavat vain huvittuneisuutta. Hyvä jos 150.000 saataisiin itseään tapattamaan. Halukkaistakin suuri osa ei ole siinä kunnossa, että metsissä juoksentelu aseen kanssa ja varusteet päällä onnistuisi.
Meidänkin reserviporukasta ei sotimaan etulinjassa kykene kuin 20% loput on kaltaisiani lylleröitö jolla on kyllä kova uho että onnistuu.
Eikö se uho muka riitä?
Pakko teitä sivarikommareitakin on puolustaa vaikka ei yhtään huvittaisi. Motivoin itseäni sillä että taistelen lastemme tulevaisuuden puolesta.
Voit keksiä ihan mitä tekosyitä tahansa. Oikeastihan sotimaan laitetaan henkisesti heikoin aines, tottelemaan opetetut selkärangattomat mitättömyydet.
Sanoi sivarikommari betonikorsustaan ja sytytti sitten jointin ja kellahti selälleen.
Nyt osui !!!
Ukraina on tyyppi esimerkki ketä sota eniten tappaa, tyhmiä ja köyhiä myös Suomessa.
Paljonko veikkaatte Suomessa olevan noita tyhmiä ja köyhiä jotka vapaaehtoisesti menevät kuolemaan etulinjan lihamyllyyn?
Betonikorsussa on parempi olla kuin märässä juoksuhaudassa.
Tuskin kovin paljon on elämäänsä niin tyytymättömiä että vapaaehtoisesti haluaa sodassa kuolla.
suomenpuolesta sotiminen ei ole sen arvoista, sota on leikki jossa kustaan silmään ja sitten olet mullassa, eliittien takia ei kannata sotia ellei he ole siellä eturintamalla kanssasi
Sota tavalliset kadun tallaajatko sen aloittaa!
Sodat saa aikaan tyhmät päättäjät heidät pitää saada virasta pois.
niin normaalissa elämässä rettelöijät pidätetään .
Onko tämä maa enää puolustamisen arvoinen.
Vai olisiko elämä sotapakoloisena jossain muualla kivempaa on nykyisin vaihtoehtona.
Olen ajatellut anoa viisumia Yhdysvalloista ja jättää Suomen pölyt jaloista.
Venäjä olisi hyvä paikka asua mutta kun se venäjä on niin pirun vaikea kieli.
Uudessa Seelannissa pärjää enkulla samoin Filippiineillä.
Mutta sama on Honkkarissa, englannilla siellä pärjää hyvin.
Hong Kong on kallis paikka elää, ei sovi perseaukisille Persuille eikä KELA tuella eläville Demareille.
Viipurissa pärjää jopa suomella, mutta liian lähellä rajaa.
Tuo on täysin totta.
Jos vaihtoehtona on maata munat märkänä jossain savisessa juoksuhaudassa niin kyllä sitä ennemmin elantonsa ottaa roskiksia dyykkaamalla Hong Kongissakin.
Eri asia tietysti jos saa kunnon palkan mikäli puolustaa suomea tunnin pari. Ja kunnon palkka olisi miljoonia. Sisältyyhän tuohon aikamoinen riski.
"Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 280 000 sotilasta"
Venäjällä kuulemma Ukrainassakin 1,5 miljoonaa sotilasta ilman että ovat sen suurempia liikekannallepanoja suorittaneet.
Kyllä naton pitäisi jostain raapia suomeenkin 2 miljoonaa solttua ja tuonjälkeen kannattas ehkä Suomalaistenkin osallistua Suomen puolustamiseen. Jos apu jäisi vain materian toimituksiin niin sulaa hulluutta olisi venäjää heikentää viimeiseenkin suomalaiseen.