Helsingin Sanomat 21 maaliskuu 2025
Voimmeko joskus ladata ihmisen mielen tietokoneelle?
Onni Bartholl, 13
MIELEN lataaminen tietokoneelle on askarruttanut ihmisiä jo siitä alkaen, kun ensimmäiset tietokoneet keksittiin. Tuosta lataamisesta seuraisi erikoisia tilanteita, joista voi lukea tieteiskirjallisuudesta. Keskeisiä kysymyksiä olisi: Jos mieli kopioitaisiin, olisiko sitten kaksi minua? Olisinko minä silti edelleen yhtä arvokas?
Mielen lataaminen tietokoneelle edellyttäisi sitä, että aivojen rakenne ja toiminta voitaisiin selvittää erittäin tarkasti. Aivoissa on kuitenkin niin valtava määrä aivosoluja ja niiden välisiä monimutkaisia kytkentöjä, ettei se ole mahdollista.
En pidäkään ollenkaan todennäköisenä, että tulevaisuudessakaan päästäisiin sellaiseen tarkkuuteen, että se tavoittaisi ihmisen persoonan.
Nykyään voidaan kyllä jo tehdä tietokoneella chatbotteja eli keskustelevia tekoälyappeja, jotka esittävät jotakuta ihmistä. Ihmiset saattavat haluta kuulla esimerkiksi edesmenneen sukulaisensa äänen, vaikka botti ei olekaan ajatteleva olento. Siihenkin liittyy paljon pohdittavia kysymyksiä.
Teemu Roos
tietojenkäsittelytieteen professori
Helsingin yliopisto
Voivatko näin monimutkaiset aivot tulla ihan sattumalta? Ei voi, vaan Jumala on ne luonut.
Voimmeko joskus ladata ihmisen mielen tietokoneelle?
2
118
Vastaukset
- Anonyymi
Jumala on kaiken takana!
- Anonyymi
Miettikää, jos Jumala lähettäisi viruksen meidän aivoihin. Se tyhjentäisi muistin kuin dementikolta. Alzheimerin tauti lisääntyy, mutta Jumala voisi hoitaa sen helposti maailmanlaajuisen virushyökkäyksen kautta.
Kaikki muistot, tieto miten jotain tietokoneita käytetään häviäisi. Leikkisimme omilla ulosteilla, eikä kukaan muistaisi onko ollut mormoni, hormoni vai ateisti, tai onko meidän Jumala se oikea, ja olenko tehnyt syntiä...
Ihminen luo oman todellisuutensa, ja se voidaan hävittää koska vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869