Muslimit ja adventistit suhtautuvat kielteisesti sianlihan syömiseen.
Sianlihan ravitsemukselliset vahvuudet
Sianliha on erinomainen proteiinin lähde, joka tukee lihasten ylläpitoa ja kasvua. Se sisältää runsaasti B-vitamiineja, erityisesti tiamiinia (B1), joka on välttämätön energia-aineenvaihdunnalle ja hermoston toiminnalle. Lisäksi sianlihasta saa rautaa, sinkkiä ja seleeniä – kivennäisaineita, jotka vahvistavat immuunijärjestelmää ja edistävät yleistä hyvinvointia.
Sianlihan ravitsemukselliset vahvuudet
Sianliha on erinomainen proteiinin lähde, joka tukee lihasten ylläpitoa ja kasvua. Se sisältää runsaasti B-vitamiineja, erityisesti tiamiinia (B1), joka on välttämätön energia-aineenvaihdunnalle ja hermoston toiminnalle. Lisäksi sianlihasta saa rautaa, sinkkiä ja seleeniä – kivennäisaineita, jotka vahvistavat immuunijärjestelmää ja edistävät yleistä hyvinvointia.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Muslimien ja aasialaisten herkkua on erityisesti -
- Koiranliha ja Rotat, samoin pikkulintuja syövät mielellään ja apinanlihaa .
Onhan näitä ihmisillä herkkuja kuten: hiiret, lepakot, murmelit, sisiliskot, sammakot, oravat, käärmeet, sudet, koppakuoriaiset, erilaiset madot, krokotiilit, angeriaat, jänikset hevoset. Ei näistä puutetta ole.
Oravat, käärmeet, koppakuoriaiset, erilaiset madot, krokotiilit jne. ovat erittäinkin ravitsevaa ruokaa. Suomessa syötiin aikanaan paljon mm. oravan aivoja, kun oravan nahkat olivat käypää valuuttaa sekä vaatetuksessa käytettyä materiaalia.
Nykyäänkin Afrikassa syödään toukkia, joiden terveellisyys on aivan huippuluokkaa mm. proteiinin saannin kannalta.
Heinäsirkat ja muut hyönteiset ovat paahdettuna jopa herkullisia ja niitä pyydetään ravinnoksi.
Krokotiilin liha on erittäinkin herkullista ja muistuttaa hyvin paljon kanan lihaa.
Käärmeet ovat myös täyttä ravintoa, eikä niistä tarvitse poistaa luita, vaan kaikki käy ruuaksi. Jopa myrkkykäärmeen pään voi syödä tai juoda myrkkykäärmeen myrkkyäkin.
Ainoa, mitä silloin myrkyn juonnissa pitää ottaa huomioon on, ettei suussa tai suolistossa ole verta vuotavia haavaumia.
Kaikki , jotka syövät sianlihaa, ja muuta inhottavaa, sekä hiirä Jes 66: 17... muuta inhottavaa ovat rotat, sisiliskot, sammakot, rapulajit, matikka, ankerias, korppikotka, jänis, kettu, susi, karhu jne. Mutta Hirvi ja peura on syötävä metsän eläin!!
Uudesta maasta kerrotaan. He käyvät katselemaan niiden miesten ruumiita, jotka ovat luopuneet minusta sanoo Herra Sebaot. Nämä ovat niitä jotka syövät käärmeita,, hevosia, koppakuoriaisia, angeriaat, oravia hiiriä, lepakoita, usein näillä on epäjumalan kuviakin Pelastuneet menevät aina katselemaan näitten anonyymien ruumiita .. kun elämänpuun alta milloin joutaa
Hirven, peuran ja poron veri pitää muistaa laskea maahan, sillä tieteellisesti on tutkittu, että veri on eläimen sielu! Sitä ei missään nimessä saa syödä!!
Uskonnolliset määräykset ovat joskus olleet jopa järkeviä mutta nyt jo jälkijättöisiä.
Ei täällä Siassa ole trikiiniä.
Väittelin joskus lentokoneessa tiukkakipaisen kanssa aiheesta: " Ei pidä etsiä perusteita, pitää vain uskoa ja totella"
Me molemmat olemme Anonyymiä. Mun kaveri Ami , jolla on Kiteellä yritys ; Vipratek kertoi että hän pani tärinä laitteen päälle, ison lautasen alle, ja laitteen päälle tuoreita sianliha pihvejä, ja tärisytti n. 20 minuuttia. Trikiinit ottivat jalat alleen, ja lähtivät karkuun. kuin maanjäristyst. alla olevalla lautaselle niitä olisi ollut syötäväksi tälle valehtelevalle ääliö Anonyymille!! Pena= Benedictus
Kun Ellen käski.
Täytyy totella.
Sianlihan syönti ei ole mitenkään välttämätöntä ja ravitsemussuositukset ovat pitkään jo suositelleet punaisen lihan sijaan suosimaan kalaa ja vaaleaa lihaa. Ainakin runsaalla punaisen lihan käytöllä on negatiivisia terveysvaikutuksia, mutta kaikkein epäterveellisintä on makkaroiden ja leikkeleiden suosiminen. Ne ovat prosessoidumpia ja niissä on lisäksi mm. nitriittiä. Sitä on myös linnunlihaleikkeleissä. Markkinoilla on markettituotteena vain muutama, lähinnä punaisesta lihasta tehty leikkele-/makkaratuote, jossa ei ole nitriittiä.
Profeetta Whiteä täytyy totella koska hän on totuuden valo.
Vaikuttaa vainajahenkensä kautta tänä päivänäkin.
No no älähän nyt liioittele !
Miksi et juo kahvia Adventtiseurakunnassa ?
Tunnetko ketään adv.pastoria joka ei usko Ellen Whiteen ?
Voitko kertoa montako elävän ravinnon syöjää juo kahvia ?
Tähän anonyymiin on mennyt perkele, sillä hän tuntee Raamatun hyvin Suuri osa Adventistien opista onkin perkeleestä mm. kolminaisuus kaste. Kolminaisuudella ei ole Poikaa Jumala on Yksi Hänellä on Poika Joh 8: 28 kaksi persoona tässä on Samoin tässä, jossa Jeesus esittää että jos hän todistaisi Joh 8: 16, 17 ja jakeessa 18, hän innostui todistamaan itsestään , ja Hänen Isänsä todistaa myös samoin. Adventisti papit , jotka istuvat Johanneksen mukaan pedon selässä ovat kokonaan väärässä kasteineen, Se kaste johtaa murhiin Jesaja 1: 21 Pena= Benedictus = Blessed
Jumalan omat terveysneuvot ovat koskeneet aikaa jolloin sika on ollut tunkioilla tonkiva eläin josta sai mm. tirikiinejä, loisia, bakteeri ja virustartuntoja mm. spitaalia.
3 Moos 11 luku, 5 Moos 14:3-21.
Jos katsoo nykyajan suomalaista sianlihaa niin niinkuin kelpaisi lihaksi mitä ihmiset tavallisesti lihoina syövät. Karjankasvatus Suomessa on kaiketi hyvin valvottua.
>>> Mutta kannattaa tietää ettei kaikkialla maapallolla ole niin hyvin asia kuin Suomessa lihojen laadun suhteen.
Nykyajan tutkimus on kertonut omaa kieltään että lihaa pitäisi -kaikkia lihoja syödä niukasti ja syödä kasvikuntaa -kasvikunnasta löytyy ihmisen ravinteet niitäkin ravinteita mitä on lihoissa -mutta kaikki vitamiinit, antioksidantit, suoja- kivennäis ja hivenaineet löytyvät kasvikunnasta.
Syöminen ja juominen on ihmisen omantunon varassa oleva asia.
"Jumalan omat" arvostavat "maallista majaansa" eivätkä tahdo elämäntavoillaan sairastuttaa itseänsä.
Ihmiset ovat monenlaisten ymmärryksensä ja tietojen varassa.
- Jumalan kansan tuli pysyä erossa saastaisesta pyhyyden puolella.
Puhtaat eläimet olivat uhrikelpoisia. Saastaiset eläimet eivät kelvanneet uhreiksi. Puhtaan ja saastaisen jako tässä merkityksessä muistutti kansaa jatkuvasti pyhyydestä ja saastaisesta -jumalattomuudesta. Jumalan kansan tuli erota pakanakansoista pyhäksi; 3 Moos 11:44-45.
Kaikista näistä sianlihan eduista huolimatta, sianlihan syöjistä Jumala tekee lopun Jesaja 66: 17 ,...heistä kaikista tulee loppu.Hyvähän hermo vitamiini silloin on, kun loppu on tulossa! jae 3 on myös tärkeä!!
Puhut viisaita sanoja!
Mistä tietosi on lähtöisin?
Näetö paljonkin harhoja?