Poliisit menossa lakkoon ja kohta kenties sotilaatkin. Tällaista persuhallituksen aikana.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011113931.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011113931.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
kommunisteja ovat
Eivät ole kommunisteja vaan persuja sillä persupuolue on työväenpuolue ilman komminusmia.
Persupuolueesta löytyy yhtä vähän ymmärrystä työväkeä kohtaan kuin Pohjois-Koreasta löytyy kapitalistista ajattelua.
https://pbs.twimg.com/profile_banners/1205523232272584705/1593156599/1500x500
Kyllä poliisia tarvii, joku ne vasu-vihervasu terroristit on linnaan kannettava.
https://yle.fi/a/74-20129740
Persuja voittopuoliseksi.
Persu työväenpuolue ? Älä nyt viitsi.
Totta puhut.
Itsekö ne persut sinne menee ?
Kaikki poliisit ja sotilaatkin kommunisteja?
On poliiseissakin komministeja. PerusPoliisit eivät lakkoile.
AY-mafian lonkerot kaikkialla...
Ainakin ollut on.
Suojelupoliisin kytät ovat persuja.
ONko jokainen puliisi kuulusteltava "Oletteko nyt tai oletteko kuuluneet kommunistiseen puolueeseen?"
Lentäjät myös kommunisteja, ainakin persun mielestä.
Mites ne persupoliisit? Ilmeisesti eivät mene lakkoon eli jäävät rikkureiksi mutta ottavat kyllä lakon avulla saadut palkankorotukset. Vai mitä, persut?
Kaikki vasuhallituksen ministerit juoppoja, niinkö väität.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009438580.html
Ilta-Sanomat....rimaa ei voi pudottaa kun sen alittaa.
Persuhuumoria ?
Kaikki lakkoilee jos lakko tulee.
Ja päällikkö myös.
Ne lähtee kadulle ampumaan.
Kyllä nuo persut on vajaita.
Osa persuja ja loput kokoomuksen äänestäjiä
Persut riemuissaan. Onhan moni persu tuomittu rikollinen, jopa eduskunnassa olevat. Ja meppikin tuomittu useastikin.
saa ottaa lain omaan käteen 🙂
Vornanen palauttaa rauhan Helsingin kaduille muiden poliisien lakkoillessa. Aamuyöllä alkaa pyssyn pauke.
Näin on.
Varotaan!
Jos suomessa olisi kuolemantuomio niin eipä tarvitsisi poliisia , tai sitten pitäisi ottaa eugeniikka lait käyttöön niin ei olisi rosvoja eikä häiriköitä 🙂
Se tietää rikollisuuden vähenemistä. Suomessa oli vähiten rikollisuutta edellisen poliisilakon aikana.
Poliisi ja rosvo on kohta tauolla . Peukkua.
EI kai tuo 7, 8 kahdessa vuodessa nyt liikaa ole. Progressiohan tuo valtiolle takaisin sen myötä, kun palkkatulot nousevat. Ei poliisin työ niitä kaikista helpoimpia ole, siis kentällä. Ehkä jossain muualla ei varmaan eroa muusta toimistotyöstä tai hallinnollisesta johtotyöstä.
Täytyy muistaa, että progressiivinen verotus on kyllä yhteiskunnan kannalta hyvä asia, vaikka moni sitä yrittää kaikin tavoin nyt mustamaalata. Sen myötä yhteiskunta saadaan tasavertaisemmaksi, yhteiskunnan tärkeitä toimintoja rahoitettua, koulutuksen ja vaativan hoidon saavutettavuutta kaikille kansanosille turvattua.
Kaikkea hyvää!
Poliisit oli lakossa 1976. Ja ihan poskelleen meni:)
Jeparit on kuitenkin niin ''oikealla'' että tuskinpa mahdollinen lakko mitään hyödyttäisi.
Ensimmäisen kerran Suomessa järjestyspoliisit menivät lakkoon helmikuussa 1976. "Tärkeimpänä syynä oli huonoksi koettu palkkaus. Päällystö ja rikospoliisi eivät olleet lakossa. Yli kaksi viikkoa kestäneessä työtaistelussa ei saavutettu asetettuja vaatimuksia."
www.poliisi100.fi/1970-luku/#:~:text=Ensimmäisen kerran Suomessa järjestyspoliisit menivät lakkoon helmikuussa 1976.,kaksi viikkoa kestäneessä työtaistelussa ei saavutettu asetettuja vaatimuksia.
Poliisiministeri persu ja persukansanedustajissa poliiseja, mitens nyt lakko sopii?
Sitä sietää kysyä.
Kuka nyt kaasuttaa elokapinaa jos poliisit menevät lakkoon ?
Jalkautuuko "Dirty Mari" ja "Saksikäsi-Riikka" kadulle ?
Sinne joutavat.
Ja moni muukin pelastus ala. Mites nyt persut? Teitähän on pilvinpimein poliiseissa. Vai muuttuiko ne vasemmistolaiseksi,häh?
Niin ne varmaan muuttuu.
Kannattaa äänestää kokoomusta, kuten poliisit ja puolustusvoimien väki yleensä tekee. Omiin muroihin kuseminen vasta hienoa on
turha homma narsistisilta psykopaateilta