Sara Sairanen
18:08
Valtioneuvosto tiedottaa Suomen vastaanottaneen torstaina Euroopan komission nostaman kanteen. Suomea vastaan nostettu kanne koskee valtioneuvoston mukaan luotonhallinnoijista ja luotonostajista annetun direktiivin täytäntöönpanon viivästymistä.
Komission mukaan Suomi ei tehnyt komissiolle ilmoitusta direktiivin täytäntöönpanotoimista määräaikaan eli vuoden 2023 joulukuun loppuun mennessä.
Komissio pyytää unionin tuomioistuinta määräämään Suomen maksamaan komissiolle hyvityksen, jonka määrä riippuu siitä, kuinka kauan rikkomus vielä kestää. Suomen osalta hyvityksen vähimmäissummaksi on määritetty 1 237 000 euroa.
Jos rikkomus jatkuu vielä tuomion antamisen jälkeen, tulee Suomen maksaa lisäksi päiväkohtaista uhkasakkoa siihen saakka, kunnes rikkomus lopetetaan.
Suomen on toimitettava vastineensa unionin tuomioistuimelle perjantaihin 30. toukokuuta mennessä.
Että silleeen.
2
225
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on autonominen valtio eikä Euroopan unionilla ole minkäänlaista laillista valtaa kansallisten valtioiden yli:
Tuolla virkamies "komissiolla" ei ole valtuuksia esittää minkäänlaisia ukaaseja kansallisille valtioille ja vaikka esittäisivät niillä ei ole laillista painoarvoa .Asian suhteen voidaan todeta: Mitä tahansa saa olla vaatimassa.
Tuo instanssi rahoitetaan jäsenmaiden pudjeteista. Käytännössä sillä ole edes omaa varallisuutta, eikä sen myötä omien tulojen puuttuessa budjettia , joten minkäänlaisiin taloudellisiin vaatimuksiin tuolla taholla ei ole oikeutusta eikä edes edellytyksiä ,saati oikeutta puuttua autonomisten valtioiden hallinnollisiin päätöksiin.- Anonyymi
Että silleen.. Perustakoon vaikka kuinka monta tuomioistuinta ja koettakoon käyttää niitä laillisen vallan alistamiseen . Ja jos sitä jokin taho koettaa tuolloin pitää ne tykinputket kääntää autonomian uhkaa kohden eikä tukea sen toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963999Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562827Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881413Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101229Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71043Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221032- 46984
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt228944- 49936