Uskon ylösnousseeseen Kristukseen, Jumalaan ja kollektiiviseen hyvyyden henkeen meissä. Mutta Jeesus on fiktiivinen hahmo ja luotu meille esikuvaksi, hän tehtiin synniksi koska meidän syntimme olivat veriruskeat ja ylitsevuotavaiset. Kannattaa silti uskoa Jeesukseen, koska hänessä meillä on mahdollisuutemme saada taivas maan päälle.
Jeesus on satuhahmo
Anonyymi-ap
3123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No, se on sinun näkemyksesi.
Tuskin ne marttyyrien silmät, silmilläsi katsoivat aikaansa.
Tämänhän me kaikki tiedämme, tai ainakin meidän pitäisi tietää.
Ei-helluntailainen kommentti:
Jos minun pitäisi uskoa aloitusviestin väitteet, se ehkä edellyttäisi hindulaista kosmologiaa, että maailma ja ihmiset ovat valhetta tai mayaa. Kuin Jumalan unta, josta pyritään heräämään. Raamatusta löytyy ainakin yksi kohta tueksi tällaiselle ajattelulla, 30-luvun suomalaisen käännöksen mukaan.
Psalmit:
62:10 Vain tuulen henkäystä ovat ihmiset, vain valhetta ihmisten lapset: kaikki he nousevat vaa'assa ylös köykäisempinä kuin tuulenhenkäys.