HS-gallup: SDP voittaa kunta- ja aluevaalit

Anonyymi-ap

SDP:n kuntavaalikannatus on ottanut ison loikan, selviää HS:n kyselystä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fa5f5d97-5e16-46f6-ba6b-80940b71ee14

Kuntavaaleissa demareiden kannatus on 21,8 prosenttia. Seuraavina tulevat kokoomus 20,0, keskusta 15,5, PS 12,1, vasemmistoliitto 9,2 ja vihreät 9,2 prosentin kannatuksella.

Vuoden 2021 kuntavaaleissa kuuden kärki oli seuraava: kokoomus 21,4 %, SDP 17,7 %, keskusta 14,9 %, PS 14,5 %, vihreät 10,6 % ja vasemmistoliitto 7,9 %.

SDP:n aluevaalikannatus on 22,5 %. Perässä tulevat kokoomus 19,1, keskusta 17,7, PS 11,7, vasemmistoliitto 9,6 ja vihreät 8,5 prosentin kannatuksella.

Vuoden 2022 aluevaaleissa kuuden kärki oli: kokoomus 21,6 %, SDP 19,3 %, keskusta 19,2 %, PS 11,1 %, vasemmistoliitto 8,0 % ja vihreät 7,4 %.

Käykää äänestämässä jos haluatte säilyttää hyvinvointipalvelut! Tunnetusti nukkuvien puolue on suurin porvaripuolue, se avittaa saksioikeistoa vaaleissa.

28

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jytiseekö Orpon hallituksen sisällä kohta? – Perussuomalaiset palaamassa kriisivuoden lukemiin

      • Anonyymi

        Persekokkareet pistävät surutta yhteisiä verorahoja mm. yksityiseen terveysbisnekseen. Julkinen terveydenhuolto on näille kirosana. Kummasti se joskus aikoinaan toimi jokaisessa Suomen kunnassa moitteetta (ennen kuin kansainvälinen kapitalismi tuli kylään). Rahaa tuhlailevat myös mm. kavereiden tuottamattomiin bisneksiin, turkistarhoihin, ampumaradoille. Yhteistä kansallista omaisuuttamme, mm. maa- ja kallioperän mineraaleja ovat valmiita antamaan puoli-ilmaiseksi globaalille kaivosbisnekselle ilman velvoitetta siivota monttunsa ym. ympäristötuhonsa. Ulkomainen bisnes nauraa hohottaa Kongo-Suomelle, kun meillä on noin lammashallitus, joka pokkuroi ulkomaista pääomaa ja on valmis syönään näiden kädestä, kunhan vain taputetaan päälaelle ja sanotaan että oon sun kaveri.


      • Anonyymi

        OrpoPurran oikeistohallitus saanut velkaantumisen koko Euroopan pahimmaksi, viime vuonna 2024 otettiin velkaa järkyt 18,44 miljardia euroa ilman kriisiaikoja, ellei kauhukabinetin tuhopolitiikkaa miellä sellaiseksi, mikä se kyllä on. Myös työllisyystilanne koko Euroopan huonoin. Talous jakaa maailman 9-10. paskimman sijan Irlannin kanssa.


      • Anonyymi

        sdp voittaa myös eduskuntavaalit


    • Anonyymi

      Kansantaloustieteen perusoppi on, ettei valtion taloutta voi hoitaa kuin yksityistä taloutta. Jatkuvilla julkisten palveluiden leikkauksilla valtio aiheuttaa itselleen vain lisää velkaa, ja näivettää talouttaan. Lääke osoittautuu myöhemmin pahemmaksi, kuin itse tauti. Nykyiset sukupolvet tuntevat vieläkin nahoissaan 90-luvun jättileikkaukset ylisukupolvisena köyhyytenä.

      Julkisesta terveydenhoidosta- ja sosiaaliturvasta leikkaaminen johtaa näiden palveluiden heikentymiseen. Tämä taas johtaa kyseisiä palveluita käyttävien (ihmisten) voinnin heikentymiseen. Tämä taas heijastuu suoraan työmarkkinoille, kun ihmiset ovat aiempaa huonovointisempia. Hoitamattomat sairaudet ja mielenterveysongelmat kasautuvat, työttömyys pitkittyy ja verotulot laskevat. Kaikki häviävät.

      Sitten ihmetellään, kun se velka ei vaan laske, ei millään vaikka kuinka päätä lyödään seinään. Näin kävi 1990-luvulla Iiro Viinasen harjoittaman talouspolitiikan kanssa, ja niin käy tämän nykyisenkin hermoheikon "rautarouvan" kanssa.

    • Anonyymi

      Minä ihmettelen eniten kokoomuksen suosiota. Selvää on, että valheilla ei pitkälle pötkitä, mutta nyt koko surkean hallituksen toiminta henkilöityy Riikka Purraan.
      Orpo ja kokoomus ovat kuitenkin siunanneet kaikki persujen ajamat leikkaukset ja Soten alasajon pääarkkitehti on Petteri Orpo vaalilupaustensa mukaisesti.

      • Anonyymi

        Minä taas ihmettelen demarien suosiota., Loivat huonon kalliin soten ja nyt syyttävät sen ongelmista nykyhallitusta. Lisäksi koko ajan lupaavat rahaa sinne sun tänne, aivan kuin se ilmestyisi jostain taikaseinästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä taas ihmettelen demarien suosiota., Loivat huonon kalliin soten ja nyt syyttävät sen ongelmista nykyhallitusta. Lisäksi koko ajan lupaavat rahaa sinne sun tänne, aivan kuin se ilmestyisi jostain taikaseinästä.

        Sotea on veivattu jo monta hallituskautta ja Sipilän, Orpon sekä Soinin PersKeKo-oikeistohallituksen terveysjättilähtöinen olisi ollut paskin ja kallein.

        Orpo kehui nykyistä mallia EU:lle, tietenkin täällä haukkuu kannattajilleen koska rahoituksen paskovat Purran persujen kanssa, vaikka pörriäisille on antaa yli 600 miljoonaa euroa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä taas ihmettelen demarien suosiota., Loivat huonon kalliin soten ja nyt syyttävät sen ongelmista nykyhallitusta. Lisäksi koko ajan lupaavat rahaa sinne sun tänne, aivan kuin se ilmestyisi jostain taikaseinästä.

        Köyhä ja sairas ei voi äänestää koskaan muita kuin vasemmistoa,on valtion ongelma löytää tileilleen riittävästi rahaa myös köyhille..
        Sairaille ei töitä ole eikä oteta mutta pitää olla oikeus elää kohtuu elämää ja saada rahaa koska ihmisethän senkin on keksineet...

        Jo ihmisoikeuslait vahvistaa että näin on ,miksi minun pitäisi sitten aina vaivata koko asialla päätäni kun en voi niille mitään. Paljon parempi elää titämättömänä vain omaa onnallista elämäänsä.
        Kuka on hakenut johtajuutta ,johtakoon kansaansa oikein tai johtajuus äkkiä loppuu niin kuin monelle on käynyt ja tulee käymään.

        Johtajuus ja rikkaus ei ole aivan yksinkertaista sekään tänäpäivänä ja itsestään selvää,niin kuin monet perintörikkaat helposti luulee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sotea on veivattu jo monta hallituskautta ja Sipilän, Orpon sekä Soinin PersKeKo-oikeistohallituksen terveysjättilähtöinen olisi ollut paskin ja kallein.

        Orpo kehui nykyistä mallia EU:lle, tietenkin täällä haukkuu kannattajilleen koska rahoituksen paskovat Purran persujen kanssa, vaikka pörriäisille on antaa yli 600 miljoonaa euroa.

        Talouspolitiikan arviointineuvostosta sote ei ollutkaan susi

        Jatkuvasti on jauhettu että sote on täysin epäonnistunut ihan ministeri Purrankin mielestä ja syytettiin edellistä hallitusta soteratkaisusta. Nyt arviointineuvoston mielestä näin ei ole vaan syyt ovat aivan muualla kuin itse sotessa. Nyt nähdään peruuko hallitus alijäämän kattamisvelvoitteen vuoteen 26 mennessä ja antaa kahden vuoden lisäajan.

        Talouspolitiikan arviointineuvosto käsittelee tämän hallituskoplan järjetöntä toimintaa kuitenkin silkkihansikkain. Alv:n nosto söi kotimaisen kysynnän ja aiheuttaa työttömyyden kovan kasvun, nyt jo 330 000. Sekä 2000-luvun suurimman konkurssiaallon. Työttömyyden piti korjaantua ja saada 2 miljardia valtion kassaan, nyt lasku onkin päinvastainen miinusta 2 miljardia.- Purran ja EK:n johtama hallitus ottaa 60 miljardia velkaa, vaikkei mitään kriisejä olekaan. - ulkomaisten terveysjättien tukemiseen haaskataan 400 miljonaa, mikä aiheuttaa julkisen terveydenhoidon kurjistumisen.

        Oppositio kuuli pääministeri Petteri Orpon sote-puheissa entistä pehmeämpää sävyä.


        Oppositio nauroi hallituksen sotea kehuvalle EU-paperille – huijaatteko suomalaisia vai Brysseliä, SDP:stä kyseltiin​
        https://www.suomenmaa.fi/uutiset/oppositio-nauroi-hallituksen-sotea-kehuvalle-eu-paperille-huijaatteko-suomalaisia-vai-brysselia-sdpsta-kyseltiin/

        "Hallituksen sote-uudistusta myönteisessä valossa EU:lle arvioiva finanssipoliittinen paperi herätti hilpeyttä oppositiossa eduskunnan keskiviikon istunnossa.

        SDP:n Joona Räsänen piti hallituksen finanssipoliittisen suunnitelman suurimpana yllätyksenä sitä, että Orpon-Purran hallitus kehuu nyt edellisen hallituksen sote-uudistuksen maasta taivaisiin.

        – Täällä todetaan: ”Uudistuksen jälkeen monella alueella palvelut ovat parantuneet. Henkilöstöpulakin on taittunut, ja uudistus antaa mahdollisuudet kustannusten kasvun hillintään.”

        Räsänen huomautti, että viime viikolla hallituksen budjetin lähetekeskustelussa hallitukselta loppuivat sanat kesken, kun se yritti keksiä haukkumasanoja uudistukselle.

        – Kumpaa tässä nyt pitää uskoa, teidän kirjoittamaanne suunnitelmaa vai teitä? Todella tilanne on se, että täällä Helsingissä te haukutte sote-uudistusta ja Brysseliin menette sitä kehumaan."


    • Anonyymi

      Missä se viipyy demareitten 40%kannatus..niinhän nämä punikit kovasti ovat kuvitellen jo pitkään.

      • Anonyymi

        Oikeisto-omisteisen kaupallisen valtamedian aivopesemät lampaat ovat kovapäisiä.


    • Anonyymi

      Eikö demari-kommari-Putin trolli keksi mitään uusia valheita. Kysäseppä parhaalta ainoalta kamultas Putinilta.

      • Anonyymi

        Kylläpä ottaa tunteisiin 🙄


    • Anonyymi

      Kyllähän JOKAINEN TÄMÄN YMMÄRTÄÄ,, muutkin puoluelaiset mielessään aivan samaa mieltä, mut periaatteessa eivät uskalla sanoa/tunnustaa asiaa, tän hallituksen aikana sellanen Suomen/laisten alasajo ja heikennykset jokasuhteessa alkaneet , ! Vastaanvänkääjiä riittää aina ,vaikperiaatteesta !Ihminen on sellanen otus.

    • Anonyymi

      HS ja YLE = valemedia

      • Anonyymi

        Tynkkyismi iski!


      • Anonyymi

        Persujen hätä on kova.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tynkkyismi iski!

        Tai joku Tynkkysen 10:stä avustajasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai joku Tynkkysen 10:stä avustajasta.

        Ne ovat vain ne julkisuuteen livahtaneet.
        Trolliarmeijan jäävuoren huippu!
        Mistä kaikesta niitä rahoja siihen virtaakaan...


    • Anonyymi

      Säkö kuvittelet puhuva koko Suomen kansan äänitorvelona. Hohooohaahui

    • Anonyymi

      Mamu- ja homopuolue, jossa vihataan suomalaisia.

      • Anonyymi

        Nuo sanat voi yhdistää persuihin ja kokoomukseen.


      • Anonyymi

        Tynkkysen ja Vigeliuksen takiako?


    • Anonyymi

      Persu pettää aina, arkena ja sunnuntaina.
      Persut täysin turha puolue. Joutaa pois kokonaan.
      Suomessa pärjätään ilman yhtään persua.

      • Anonyymi

        Demari pettää: Antti ennen vaihtoehtobudjettia: Kokoomuksen leikkaukset ei meille käy.
        Antti vaihtoehtobudjetin jälkeen: Kokoomuksen leikkaukset kyllä käy.
        Antti koko vaalikauden: Kela-korvausten korotus ei käy. Antti keskiviikkona: Kela-korvausten korotus kyllä käy.


    • Anonyymi

      Oikeistolla on nyt noin 40% kannatus ja niin on myös kaikilla vasemmistopuolueillakin.Millään puolella ei ole 50% kannatusta enää eli vähemmistö hallituksia pukkaa koko ajan kaikkialle ja kaikissa vaaleissa.. Millään koalitiolla ei ole enää enemmistö oikeutta ja lekitimiteettiä... Että se demokratiasta...diktatuuriks menee haluttiin tai ei..

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe