Suomi tilasi Usalta vanhentuneen konemallin?

F-35 tullee olemaan 5 vuoden päästä jo auttamattomasti vanhentunut konemalli?
16135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

kone oli jo susi syntyessä, painava suuri polttoaineen kulutus ensi lennolla putosi medeen kun polttoaine loppui,

Äänestä
  • Tiltu kehuu idän ensilentoja

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Tiltu kehuu idän ensilentoja

    Venäjä tekee avaruuslentoja, sä liukastut banaaninkuoreen ja lennät vain perseelles, onko sulla varaa arvostella?

    Ai niin ne autot, venäjä erehtyi valmistamaan halpoja yksinkertaisia kulkuvälineitä tavallisille ihmisille, länsi tuotti pyörillä kulkevia sikakalliita viihdekeskuksia kädettömille...esiintymislaitteita joissa kehtaa näyttäytyä kun on niin heikko itsetunto ja opetettu häpeämään kaikkea "liian" köyhää...

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Venäjä tekee avaruuslentoja, sä liukastut banaaninkuoreen ja lennät vain perseelles, onko sulla varaa arvostella?

    Ai niin ne autot, venäjä erehtyi valmistamaan halpoja yksinkertaisia kulkuvälineitä tavallisille ihmisille, länsi tuotti pyörillä kulkevia sikakalliita viihdekeskuksia kädettömille...esiintymislaitteita joissa kehtaa näyttäytyä kun on niin heikko itsetunto ja opetettu häpeämään kaikkea "liian" köyhää...

    venäjän tuotanto on myös ekologisempaa kun ei valmisteta turhuutta.

    Länsimainen elämäntapa tämän planeetan tuhoaa.

    Lentäminenkin on taviksen mielestä harmitonta luonnolle, koska sitä ei ole kielletty. Eivät tajua, että lentomatkailu on sallittu koska se on niin valtava bisnes. Jos joku nut tässä ajassa yrittäisi tuoda moista palvelua tarjolle, ei onnistuisi.

    Äänestä

Kauan voisit odotella F-47 tulemista sarjatuotantoon ja sen ominaisuuksia?
F-22stakaan ei taideta myydä ulkomaille ja olisi vielä kalliimpi kuin F-35.

Äänestä

Muut konemallit ovat vielä enemmän vanhentuneita.

Äänestä

Ostettiin tietty OVH hintaan 😭😭😭😭

Äänestä

Aivan samoin käy kaikille mitä tilataan , pitkät toimitusajat vievät tilatun antiikin osaan .

Äänestä
  • Miksei siis tilata sellaista, jossa on lyhyet toimitusajat? Miksi suomen pitää aina tilata "parasta" mitä rahalla saa kun eihän meillä ole rahaa...en tarkoita, että pitäisi tilata halvinta ja huonointa, mutta miksi vain paras on kyllin hyvä? Esittääkö suomi vaurasta maata?

    Äänestä

F-47 on kutsuttu F-22 seuraajaksi. F-22:sta on yleisesti pidetty liian kalliina. Tosin F-47 on sanottu olevan sitä halvempi.

- F-35 Lightning II: Hinta 80–120 miljoonaa USD per kappale mallista riippuen (F-35A halvin, F-35B ja F-35C kalliimpia). Käyttökustannukset noin 40 000 USD per lentotunti.
- F-22 Raptor: Alkuperäinen yksikköhinta noin 150–200 miljoonaa USD, mutta tuotanto lopetettiin. Käyttökustannukset noin 70 000 USD per lentotunti.

Äänestä

Fransujen Rafale kyllä oli paras ja modernein.

Silloin kuitenkin oltiin pikkuisen Joen armoilla Nato-prosessissa. Hyvä kuitenkin näin.

Tai olisi voitu lyödä ällikällä kaikki ja tilata Putelta Suhoi.

Äänestä
  • Mä olisin tilannu Putelta Suhoit, EU olis tietty erottanu suomen niin koneet olis maksettu säästyneillä jäsenmaksuilla.

    Äänestä

Hävittäjät eivät vanhene muutamassa vuodessa ja niitä kehitellään jatkuvana prosessina koko tuotantoajan joka kestää kymmeniä vuosia.

Äänestä

Mitä niillä tehdään?

Äänestä

Trump esitteli USA:n uudet superhävittäjät ...
- aikookohan myydä niitä Venäjälle?

Äänestä

Nykyaikaisen hävittäjän suunnittelu ja tuotekehitys voi kestää jopa 20 vuotta. Niinpä ne ovat vanhentuneita jo valmistuessaan

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

F-35 tullee olemaan 5 vuoden päästä jo auttamattomasti vanhentunut konemalli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu