Ahneet demarit sote valtuustoissa, Sote SDP perustama

Anonyymi-ap

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Tuomas Kettunen viestittää, että luottamushenkilöiden palkkioista tulisi säästää samalla, kun ”hallitus leikkaa suuria määriä vanhusten, vammaisten ja sairaiden hoidosta”.
– Kannustan harkinnassa kohtuuteen yli puoluerajojen. Hurskastelu ei tässä auta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kutsui poliitikkojen palkkioita ja ryhmärahoja aiemmin viestipalvelu X:ssä ”hävyttömiksi veivauksiksi”.

Myös AY-johtajilla hävyttömät palkat, niin demareita hekin pääosin, vähemmälläkin ahneet demarit pärjäisi, se aina muualta pois..
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nain-tienasivat-tyomarkkinapomot-ay-johtajalle-yli-25-000-kk/d7964909-4584-4c29-98db-4b4f9c29499a

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riikka Purra jyrähtää: Hävytön veivaus
      Valtiovarainministerin mielestä rönsyjä pitää leikata ja turhasta säästää.
      Purra toteaa, että sote-menot kasvavat luonnollisesti ikääntymisen myötä, kun hoidon ja hoivan tarve kasvaa.

      – Samaan aikaan kaikessa muussa pitäisi olla entistä tarkempi. Rönsyjä pitää leikata ja turhasta säästää, valtiovarainministeri linjaa.

      Kovinta palkkiota maksetaan Satakunnan aluevaltuuston puheenjohtajalle, joka saa osa-aikaisesta tehtävästä 3 400 euroa kuukaudessa eli 40 800 euroa vuodessa. Puheenjohtajana toimii Anne Holmlund (kok).

    • Anonyymi

      Tarkoitat varmaankin näiden työmarkkinapomojen palkkoja:
      https://yle.fi/a/74-20059157

      "Työmarkkinajohtajien tulokärjessä vuonna 2022 olivat työnantajapuolen johtajat.

      Tulokuningas oli Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Hän ansaitsi hiukan yli 405 000 euroa, josta pääomatuloa oli vajaat 4 000 euroa."

      Työmarkkinajohtajien tulot vuonna 2022
      1. Häkämies Jyri (EK): 404 839 €
      Ansiotulot: 401 077 €
      Pääomatulot: 3 762 €
      Image
      2. Lehtomäki Paula (Metsäteollisuus): 346 074 €
      Ansiotulot: 346 074 €
      Pääomatulot: 0 €
      Image
      3. Hirvola Jaakko (Teknologiateollisuus): 314 966 €
      Ansiotulot: 310 501 €
      Pääomatulot: 4 464 €
      Image
      4. Aarto Tuomas (Palta): 300 060 €
      Ansiotulot: 300 060 €
      Pääomatulot: 0 €

      Ay-puolen pomothan ovat palkkakuopassa verrattuna näihin porhoihin

      • Anonyymi

        Ay-johtajia tarkoitin, en mainitsemiasi. En presidentin palkkiotakaan.


    • Anonyymi

      Aluehallituksen puheenjohtaja (Harri Lehtonen, sd) huh huh !

      Esimerkiksi Keski-Uudellamaalla aluehallituksen puheenjohtajalle maksetaan 6 600 euroa kuukaudessa ja lisäksi 302 euroa kokoukselta.

      Keski-Uudenmaan aluehallitus kokoontui 24 kertaa viime vuonna.

      Keski-Uudenmaan aluehallituksen puheenjohtajalle Helinä Pertulle (kok) kertyi siis laskennallisesti palkkioita 86 448 euroa, mikä on enemmän kuin Satakunnan aluehallituksen puheenjohtajalle maksettava palkka.

      Keski-Uudellamaalla aluehallituksen puheenjohtaja voi hallintosäännön mukaan itse päättää, miten tehtäväänsä hoitaa.
      – Se on aluevaltuuston päätös. Aluehallituksen puheenjohtaja voi hoitaa tehtävää päätoimisesti, tai osa-aikaisesti, tai ihan vaan luottamushenkilönä, Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen hallintojohtaja Petja Harakka kertoi.

      Tulee vääjäämättä mieleen Halosen 481000 € yksi lento.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe