eduskunta ja edut

Anonyymi-ap

taas alkaa kansan lahjominen äänestyksiin
kuka tarjaa makkaraa, kuka jotain muuta kaunopuheiden kera
postilaatikkon tippuu tyhjiä lupauksia

vaalirahoitus maksatetaan kalliilla rahalla joka on veronmaksajien pussista otettu

eduskuntatyössä tienaa hyvät palkat, palkkiot, ravintoedut,
matkarahat, jotka kipuaa monella vuodessa 40 tuhannen tiennoille
suurin osa ajaa omaa etuaan ja päättävät kaikkein kurjemmassa tilassa olevien
etujen vähentämisestä
kun vaan kaikki omat pysyvät ja paranevat
voidaan vähentää vammaisten, vanhuksien ja heidän omaishoitajien tilannetta
siksi kun ei ole varaa
vaikka kaikille päättäjille riittää
herkkuja, juhlia, joululahjajoja kaikenlaisia korrptiolahjoja ja matkoja niistä ei luovuta
politiikot ahneita oman edun tavoitteilijoita

5

358

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulttuurista kaikki tuet pois, työikäisiltä 18v ylöspäin asumistuet pois kokonaan, alle 18 vuotiaan kuuluu elää vanhempien rahoilla,Televisiosta kaikki julkkisten kilpailut ja visailut vitsit pois kokonaan.

    • Anonyymi

      Kirjastot joutaa pois, netistä voi kirjat tilata lainaukseen.

    • Anonyymi

      Kyllä taas eduskunnassa ollaan vammaisten ja eläkeäsiten asialla, on aivan hirvittävä huoli. Huudetaa kurkku suoranan ja ollaa erittäin huolissaan. Tulkinta on VAALIT tulossa esiintyä pitää ja kannatusta saada, annahan olla kun ohi ei tapahtdu yhtään mitään.

    • Anonyymi00004

      Ministerit ja kansanedustajat ahkeroitsevat eduskunnassa lähinnä oman varallisuutensa kasvattamiseksi

      • Anonyymi00005

        Kansanedustajien palkkoihin tuli merkittävä korotus 1. lokakuuta 2025 alkaen, jolloin peruspalkkio nousi 7 137 eurosta 7 637 euroon kuukaudessa, ja yli 4 ja 12 vuoden kokemuksella oleville palkkiot kohoavat edelleen korkeammiksi
        . Korotus perustuu eduskunnan palkkiotoimikunnan päätökseen, ja se on huomattava, vaikka sitä on perusteltu yleisen elinkustannusten nousun ja edustajien kokemuksen mukana tuomilla lisäpalkkioilla, kuten valiokuntien puheenjohtajille maksettavilla lisillä.

        Mitenkäs kaikki kansanedustajamme ovat olleet hiljaa eduskunnassa tästä asiasta??
        Onko joku laskenut, mitä tämä maksaa yhteiskunnalle verovaroina vaikkapa 5 vuoden aikana?
        Tämä on vain pieni puronen, minne ne verorahat uppoavat, ei ihme, että valtiomme talous on kuralla, kun sitä hoitaa tämmöiset AINOASTAAN oman edun tavoittelijat.!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1486
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1304
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      784
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      118
      750
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      56
      657
    6. 50
      632
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      36
      568
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      539
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      505
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      280
      489
    Aihe