"Pulaa ei ole työvoimasta vaan ainoastaan palkanmaksajista" , näin siis persu-jussi, kettutarhassa

Anonyymi-ap

oikeisto-ylen näyttämällä kyselytunnilla joitakin vuosia sitten. Tämän jälkeen en ole halla-ahon kuullut kertaakaan toistavan tätä, sanoisinko historiallista lausettaan. Oletko sinä ? Pikemminkin, olen kuullut jussin olevan halukas tappamaan ryssiä , niin monta kuin mahdollista, kokoomus-puudeli kun nykyään on

Näet Jussi siis istuu nyt hillo-tolpalla nostellen ruhtinaallista yli 200 000 euron vuosipalkkaa, eikä tulisi varmaan mieleenkään mennä enää lausumaan mitään tuollaista, mitä avauksessa.
Kolleega RIIKKA lupasi tällä viikolla (24.3. alk) julkistaa SOTE-leikkauuslistansa.

Vieläkö muistatte, sitä kuuluisaa oikeisto-YLEn kesto-valhetta, "huutavasta työvoimapulasta", jonka kärkijoukkoa edustivat juuri "hoitajat" !!!!!!!
Jäädään jännittämään, RIIKAN sotelistaa

t. haans.sea

13

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri eilen YLE-uutiset kertoi ;

      - " Sairaanhoitajista alkaa olla Jo ylitarjontaa "

      - " siksi ulkomailta Ei enää kannata tuoda työntekijöitä "

      Semmosta puheli Punanen Yle !

      - SDP:n ja LaitaVasemmiston ja Vihreiden "" ÄÄNI-Torvi ""

      • Anonyymi

        >>Semmosta puheli Punanen Yle !

        tsot tsot kokkari-poju, kyllä se on oikeisto YLE, et siittä mihinkään pääse !
        Näethän koko ajan, porrrrvarin lauluja vain laulavat
        ja boonuksia nostelevat
        Sinä maksat ! ja yläanttilat senkus lihovat !

        https://www.paivanlehti.fi/ylen-johdolle-maksettiin-bonuksia-16-miljoonaa-toimitusjohtaja-sai-yli-40-000-euroa/

        t. haans.sea

        PS. samaa tarinaa kertoili yllätäen myös pörssisanomat , siis herrrliinit
        " Lähihoitajista alkaa olla Jo ylitarjontaa "

        PS2. näin siis, RIIKAN sote-leikkauslistaa odotellessa, väliaikatietoja...


      • Anonyymi

        Mitenkäs kun täällä on aina haukuttu persuja putinisteiksi ja nyt sitten Jussi on vain halukas tappamaan ryssiä. Ei tässä enää tiedä ketä uskoa.


    • Anonyymi

      Odotine vuosia
      Sanna Marinin hallituksen vastaavaa

      Listaa eikä tullut kuin skandaali
      t. haans.sea

    • Anonyymi

      ...olipa siellä herran taskussa ... tai johtajan käsilaukussa .. minkä koplan jäsenkirja tahansa .. niin "oma suu on lähempänä kuin kontin suu .." jostain pitäisi löytyä "uusi karpo.." ja hänelle toimeenpanovaltaa ja -velvollisuutta ...

      • Anonyymi

        Kyllä se jussi oli sitten viisas mies. Se puhui totta samaan aikaan kun Marini ja hallituksensa jakoi viruksen lomassa kiivaasti lopputilejä, niin siinähän kasvoi samaa tahtia myös persun kannatus hurrrjana. Jussi kertoi, että ei pulaa työvoimasta vaikka "demari"-koira juuri tällä valheella yritti pimittää jätti-irtisanomisia.

        No, sitten tuli jussi ja voitti. Nyt on sitten aika hissukseen, kun tuli tuo RÖKÄLE-tappiokin eu-vaaleissa ja lopputilien jako senkus jatkuu ....

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/18511030/ei-eliitti--persu-halua-noin-vain-luopuoa-satojen-tuhansien--eurojen-rahoista-yhden-rokale-tappion

        jussi se toimii kuten petos-soini, samaa kusetussakkia kun ovat.


    • Anonyymi

      Ympärivuorokautisessa vanhusten hoidossa hoitajamitoitustavoite 0,6 hoitsua per vanhus.
      Olisikohan syytä tarkastella laatua ennen määrää.

      Apuhoitajien suusta kuultua : sairaanhoitajien/apuhoitajien työajasta kuluu n. 40 % kahvikämpässä istumiseen ja henkilökohtaiseen viestintään.
      Omasta lakisääteisestä ajasta ei tingitä eikä jousteta ja siitä pidetään kynsin hampain kiinni potilaiden kustannuksella. Myös ryhmäkurin avulla otettu laiton työaika otetaan potilashoidosta pois.

      Potilaat ja ulkopuoliset kiittävät ulkomaalaisia hoitajia ystävällisestä , sitoutuneesta, ja vastuullisesta hoidosta. Tätä kantasuomalaiset hoitajat käyttävät hyväkseen ja maahanmuuttajia pidetään työjuhtina kun itse istutaan kahvikämpässä.

      Pam yllyttää jäseniään käyttämään jokaisen tes:sin antaman mahdollisuuden hyväkseen, niin sairastamisessa, työvuorolistojen suunnittelussa, lepotaukojen käyttämisestä nimenomaan kellonaikojen, ei työtilanteen mukaan.
      Yhdenkään yrityksen tulevaisuus ei kestä sitä, että palkansaaja sanelee työhön käyttämänsä ajan määrän ja käyttää kaiken mahdollisen palkallisen sairausajan hyväkseen.
      Kun palkan on ennen maksanut valtio verovaroista, Pam on käyttänyt tilannetta törkeästi hyväkseen ja kiristänyt hoitajien uupumuksella ja vedonnut siihen että hoitajia ei ole tarpeeksi. Ei ole ihme että sote-alueille halutaan maahanmuuttajia hoitajiksi paremman työmoraalinsa vuoksi. Nyt aletaan vinkua että työttömyyskortistossa olevia hoitajiakin olisi saatavailla.
      Heille toivotan onnea ja menestystä jollain toisella alalla. Se auttaa aukaisemaan silmät sille, mitä on todellinen työnjohdon alaisena työskenteleminen ja irtisanomisen uhka.

      "Ennen kaikki oli paremmin." Kun terveyskeskukset olivat kuntien ja kaupunkien vastuulla ja ne olivat palkanmaksajia ja niissä oli johtava kunnanlääkäri ylimpänä auktoriteettina, meno ja meininki oli toinen. Silloin ei istuskeltu kahvikämpissä ja vietetty saisauslomaa Espanjassa. Myös työilmapiiri oli terve.
      Kun monet terveyskeskukset ja sairaalat siirsivät vastuunsa tekemällä sopimuksen yksityisen palveluntuottajan kanssa ( Mehiläinen, Terveystalo, Pihlajalinna jne )
      alkoi alamäki hoitohenkilökunnan työmoraalin laskussa ja ylimielisessä käyttäytymisessä potilaita kohtaan.
      Palkansaajasta tuli kuningas ja palkanmaksajasta alamainen.
      Kun ajanvarauksesta ei saanut aikaa kiireellisessäkään tapauksessa, alkoi pommitus ja painostaminen siirtyä yksityiselle puolelle. Sitten vasta kun ilmoitti että ei käy, sai ajan.

      Yksityisvastaanoton esimerkki: Tarvitsee polvileikkauksen. Ensin yleislääkärille oma kustannus n. 60 e. Ohjeistus erikoislääkärille- geeliä polveen ja kapulalla hivelyä. Tulos-lähete Koksaan ja omakustannus yli 400,00 euroa. Jonossa- menee kuitenkin yli 3 kk.
      Mitä järkeä ?

      • Anonyymi

        Allekirjoitan kaiken kirjoittamasi, mutta entiseen verrattuna ainakin omalla sote-alueellani erikoissairaanhoitoon ja tutkimuksiin saa lähetteen heti kun on tarve.

        Kuntien ollessa maksajina joko suoraan tai palveluntuottajan kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti, yksi kriteeri päästä edes erikoissaraanhoidon tutkimuksiin oli se, onko kunnalla/kaupungilla varaa, ei se mikä oli potilaan tarve tai yhteiskunnallinen asema.

        Nyt myös terveyskeskusten ja erikoissairaanhoidon välinen konsultointi ja ohjeistus toimii hyvin.
        Vastuullinen lääkäri kysyy neuvoa tarvittaessa erikoissairaanhoidon osapuolelta, potilaan aikanakin. Hyvä.

        Myös se on erinomaisen hyvä asia, että kun on päässyt erikoissairaanhoidon piiriin, siellä ylläpidetään seurantaa ja kotiin tulevilla ohjeistuksilla käydään labrassa ja niiden tulosten tai potilaan yhteydenoton perusteella portti on auki kyseisen yksikön erikoissairaanhoidon jatkotoimenpiteille. Hyvä.
        Monisairaiden potilaiden erikoissairaanhoidon yksiköt voivat olla yhteydessä toisiinsa luvan saatuaan. Hyvä.

        Jos verrataan vanhaan systeemiin, mentiin terveyskeskukseen tai pikkusairaalaan, yleislääkäri päätti jatkotoimenpiteistä oman kokemuksensa ja omantuntonsa mukaan.

        Kun sote joskus alkaa toimimaan kunnolla potilaan yhdenmukaisuus päästä hoitoon tulee parantumaan ja pätevien kullekin alalle erikoistuneiden lääkärien yhteistyöllä lopputulos tulee olemaan parempi valtakunnallisesti kuin nyt.


      • Anonyymi

        Tämä koskee koko hoitoalaa.


      • Anonyymi

        Minkähän laskuopin mukaan ne hoitojonot lyhenee, jos käy yksityisellä ?

        Jos käy julkisella lähete tarvittaessa lähtee eteenpäin.
        Jos käy yksityisellä lähete tarvittaessa lähtee eteenpäin.

        Kuka arvio kiireellisyysjärjestyksen ? Tehdäänkö siitä kirjaus perusteluineen järjestelmään ?
        Näkeekö potilaan lähetteen tehnyt julkisen puolen lääkäri sen ?
        Hoidetaanko yksitysen puolen potilaat ensin ? Onko leikkaavan kirurgin toinen jalka yksityispuolella ja toinen julkisella ?

        Kertokaa kuinka ne leikkausjonot lyhenee ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minkähän laskuopin mukaan ne hoitojonot lyhenee, jos käy yksityisellä ?

        Jos käy julkisella lähete tarvittaessa lähtee eteenpäin.
        Jos käy yksityisellä lähete tarvittaessa lähtee eteenpäin.

        Kuka arvio kiireellisyysjärjestyksen ? Tehdäänkö siitä kirjaus perusteluineen järjestelmään ?
        Näkeekö potilaan lähetteen tehnyt julkisen puolen lääkäri sen ?
        Hoidetaanko yksitysen puolen potilaat ensin ? Onko leikkaavan kirurgin toinen jalka yksityispuolella ja toinen julkisella ?

        Kertokaa kuinka ne leikkausjonot lyhenee ?

        >> Kertokaa kuinka ne leikkausjonot lyhenee ?

        Ei ne jonot kokoomus-meiningillä kertakaikkiaan lyhene, kun rahatkin on LOPPU !
        Ja loput menee....
        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17261460/ensin-aseet-sitten-vasta-terveydenhoito---nain-on-jo-toimittukin-

        t. haans.sea


    • Anonyymi

      Pula on osaavasta ja halukkaista työntekijöistä. Meillä on liikaa kouluttamattomia jotka eivät kelpaa kuin helppoihin rutiinitöihin ja niissä palkkataso on huono ja loiset elävät mieluummin pelkkien tukien varassa ja näitä Persuja on meillä ihan liikaa.
      Siksi tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa, eli osaavaa, pätevää ja motivoitunutta työntekijää ja myös sitä rutiinin ja pienipalkkaista tekijää, koska maahanmuuttajista niitäkin löytyy paremmin kuin laiskoista ja paapotuista kansasuomalaisista nuorista.

      • Anonyymi

        Useimmilla hoitoalalla olevilla on yksi puolue ja sen nimi on PAM.
        He eivät erota eri puolueiden ideologiaa ja tavoitteita toisistaan.
        Huonolla palkkatasolla tekeviä tarvitaan ja monelle työ kelpaa. Turha syyllistää kaikkia samaan nippuun. Nämä alemmalla palkkatasolla työskentelevät ovat palkan pienuuden vuoksi ansainneet mahd. sosiaalituet kuten asumistuen.
        Sen sijaan suurin syyllinen on tämä järjestelmä joka on romuttanut koko alan työmoraalin ja aiheuttaa kestämättömiä kustannuksia.
        Miksei näihin hoitajien kahvikämppiin saada valvontakameroita ja lisäksi tunnuksilla sisäänpääsyä. Näitä seurantalaitteita on keskussairaalat väärällään, joten valmius niihin on.
        On konsulttia ja on exel taulukkoa, jokohan nyt sote alueilta saa ajantasaista tietoa ja käyrää sairauslomien määristä ja kustannuksista.
        Työvuorolistojen laadinta on taitolaji ja sillä voi vaikuttaa moneen asiaan.
        Edellisen hoitajien lakon aikana palkkaansa tyytyväiset ja korkean työmoraalin omaavien suut tukittiin ja he eivät saaneet julkisuuteen sitä, että olivat palkkoihinsa ja työolosuhteisiinsa tyytyväisiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      211
      9785
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      45
      4563
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      129
      4076
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      114
      3959
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      206
      3696
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      41
      3043
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      17
      1611
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1607
    9. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      92
      1524
    10. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      115
      1346
    Aihe