"Hallitus on keventänyt oluen vuotuista alkoholiveroa noin 25 miljoonalla eurolla. Samaan aikaan on päätetty lakkauttaa lukuisia sairaaloiden yöpäivystyksiä, mikä on suututtanut ihmisiä Iisalmen, Jämsän, Oulaisten, Raahen, Salon ja Varkauden kaupungeissa sekä niiden lähikunnissa."
Orpo-Purra priorisoi
36
213
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi vtun hailee sen rinnalla niiden soteleikkausten rinnalla mitä ko maakunnan kepupomot ovat tehneet. Mistä Juuso heitä erikseen kiitteli...
- Anonyymi
yöpäivystyksen siirtyminen joitain kymmeniä kilometrejä kauemmaksi ei ole mitään sem rinnalla, kuinka ko. maakunnassa sen pomot kepujen maakuntamallin pohjalta on ajanut sotepalvelut alas kuntien terveyskeskuksista. Vuodeosastot, lääkärit, hammashoidot ajettu alas jne. Asialla kepuenemmistö maakunnan johdossa. Juuri ne pellet jotka lähtee alue- ja kuntavaaleihin lupaamalla pelastaa palvelut jotka jo alas ajoivat. 🤬🤬
- Anonyymi
Purran äiti kuoli viinaan vain 47 v
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purran äiti kuoli viinaan vain 47 v
Alkoiko blondin lasinen lapsuus jo kohdussa, siitäkö kaikki tämä viha johtuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkoiko blondin lasinen lapsuus jo kohdussa, siitäkö kaikki tämä viha johtuu?
mistä sinun Purra viha&vaino johtuu vierottiko äiti liian aikaisin tissistä?
- Anonyymi
Mikäs niitä Raahelaisia vtutti? Sekö että sieltä yöpäivystyksen lakkautti Pohde maakunnan valtuutettujen toimesta?
- Anonyymi
Persujen tuella.
https://www.kaleva.fi/raahen-yopaivystys-lopetettiin-aluevaltuustossa-eh/11239594 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persujen tuella.
https://www.kaleva.fi/raahen-yopaivystys-lopetettiin-aluevaltuustossa-eh/11239594Siinä se on tämä persu-Mattilakin mukana, vaikka aiemmin oli puheet toiset.
"Aluehallituksen yöpäivystyksen lopettavaa esitystä ilman ehtoja tukivat melkein kaikki perussuomalaiset ja kaikki kokoomuslaiset. Myös Raahen Anu Mattila (ps) ja Matti Honkala. Kokoomus toimi johdonmukaisesti, koska se on aina kannattanut palvelujen keskittämistä, ja nyt osoittivat perussuomalaisetkin kannattavansa ministeri Purran palveluita leikkaavaa linjaa. " - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä se on tämä persu-Mattilakin mukana, vaikka aiemmin oli puheet toiset.
"Aluehallituksen yöpäivystyksen lopettavaa esitystä ilman ehtoja tukivat melkein kaikki perussuomalaiset ja kaikki kokoomuslaiset. Myös Raahen Anu Mattila (ps) ja Matti Honkala. Kokoomus toimi johdonmukaisesti, koska se on aina kannattanut palvelujen keskittämistä, ja nyt osoittivat perussuomalaisetkin kannattavansa ministeri Purran palveluita leikkaavaa linjaa. "Persu ei pettämättä jätä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä se on tämä persu-Mattilakin mukana, vaikka aiemmin oli puheet toiset.
"Aluehallituksen yöpäivystyksen lopettavaa esitystä ilman ehtoja tukivat melkein kaikki perussuomalaiset ja kaikki kokoomuslaiset. Myös Raahen Anu Mattila (ps) ja Matti Honkala. Kokoomus toimi johdonmukaisesti, koska se on aina kannattanut palvelujen keskittämistä, ja nyt osoittivat perussuomalaisetkin kannattavansa ministeri Purran palveluita leikkaavaa linjaa. "noudattivat hall.ohjelmaa persujen hyppiessä kepujen syliin joka heidän kunnistaan jo sotepalvelut alas ajoi. Minkä rinnalla jokin yöpäivystyksen siirtyminen muutaman kymmenen kilometriä kauemmaksi ei tunnu missään. Kun omasta kunnasta meni lääkärit. vuodeosastot, hammashoito jne jne jne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persujen tuella.
https://www.kaleva.fi/raahen-yopaivystys-lopetettiin-aluevaltuustossa-eh/11239594"Hallituspuolueiden politiikka on määrätietoista ja kylmää keskittämispolitiikkaa, mikä ilmenee myös Valtion tarkastusviraston tuoreesta raportista: ”Hyvinvointialueilla haetaan nyt säästöjä esimerkiksi lakkauttamalla terveyskeskuksia tai karsimalla niiden toimintoja, keskittämällä päivystyksiä, supistamalla vanhusten ympärivuorokautisia hoitopaikkoja ja kiristämällä ympärivuorokautisen palveluasumisen ja kotihoidon piiriin pääsyn kriteereitä......Keskusta tulee jatkossakin puolustamaan ihmisten lähipalveluita ja kattavaa sairaalaverkostoa, mutta ei Keskustakaan siihen yksin pysty, jos hallituspuolueet eivät luovu keskittämispolitiikastaan valtakunnan politiikassa."
- En lukenut kuka oli kirjoittaja koska teksistä sen voi jo päätellä ensiriveistä. Niin paksua kepupropagandaa että alkoi ihan hymyilyttämään. Esim. edellisestä sitä keskittämispolitiikkaa maakunnissa harrastetaan KESKUSTAN maakuntamallin pohjalta mitä vastaan kokoomus ja persut äänesti Marinin hall. aikana. Joka laittoin maakunnat laatimaan leikkauslistansa välittömästi aluevaalien jälkeen ei Orpon hallitus vaan Marinin hallitus. Kirjoittajan jättäessä mainitsematta sen ,että ko. maakunnan johdossa istuu KEPU joka on myös Pohteen enemmistöpuolue. Joka enemmistön voimin olisi voinut estää kaikki soteleikkaukset mutta mitä se ei tehnyt päinvastoin. Ja sinä ap tuollaista pskaa massapostaat suoli24 palstoille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Hallituspuolueiden politiikka on määrätietoista ja kylmää keskittämispolitiikkaa, mikä ilmenee myös Valtion tarkastusviraston tuoreesta raportista: ”Hyvinvointialueilla haetaan nyt säästöjä esimerkiksi lakkauttamalla terveyskeskuksia tai karsimalla niiden toimintoja, keskittämällä päivystyksiä, supistamalla vanhusten ympärivuorokautisia hoitopaikkoja ja kiristämällä ympärivuorokautisen palveluasumisen ja kotihoidon piiriin pääsyn kriteereitä......Keskusta tulee jatkossakin puolustamaan ihmisten lähipalveluita ja kattavaa sairaalaverkostoa, mutta ei Keskustakaan siihen yksin pysty, jos hallituspuolueet eivät luovu keskittämispolitiikastaan valtakunnan politiikassa."
- En lukenut kuka oli kirjoittaja koska teksistä sen voi jo päätellä ensiriveistä. Niin paksua kepupropagandaa että alkoi ihan hymyilyttämään. Esim. edellisestä sitä keskittämispolitiikkaa maakunnissa harrastetaan KESKUSTAN maakuntamallin pohjalta mitä vastaan kokoomus ja persut äänesti Marinin hall. aikana. Joka laittoin maakunnat laatimaan leikkauslistansa välittömästi aluevaalien jälkeen ei Orpon hallitus vaan Marinin hallitus. Kirjoittajan jättäessä mainitsematta sen ,että ko. maakunnan johdossa istuu KEPU joka on myös Pohteen enemmistöpuolue. Joka enemmistön voimin olisi voinut estää kaikki soteleikkaukset mutta mitä se ei tehnyt päinvastoin. Ja sinä ap tuollaista pskaa massapostaat suoli24 palstoille.Heh heh...."Keskusta tulee jatkossakin puolustamaan ihmisten lähipalveluita ja kattavaa sairaalaverkostoa" 😁😁😁
Sattuu olemaan keskusta, jota on kiittäminen maakuntamallista rahoituslakeineen joka pakotti maakunnat tasapainottamaan taloutensa leikkauksilla sotepalveluihin. Laatien lait, jotka mahdollistaa liittämään maakunnat toisiinsa joilta se jää tekemättä. Ja nyt nämä pellet lupaa pelastaa sotepalvelut Orpon hallitukselta. 😏 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persujen tuella.
https://www.kaleva.fi/raahen-yopaivystys-lopetettiin-aluevaltuustossa-eh/11239594Totta. Ne sählää kaikkialla. Mutta aina syy on muiden. Muita syyttämällä voi kaivaa persupäät maahan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh heh...."Keskusta tulee jatkossakin puolustamaan ihmisten lähipalveluita ja kattavaa sairaalaverkostoa" 😁😁😁
Sattuu olemaan keskusta, jota on kiittäminen maakuntamallista rahoituslakeineen joka pakotti maakunnat tasapainottamaan taloutensa leikkauksilla sotepalveluihin. Laatien lait, jotka mahdollistaa liittämään maakunnat toisiinsa joilta se jää tekemättä. Ja nyt nämä pellet lupaa pelastaa sotepalvelut Orpon hallitukselta. 😏https://yle.fi/a/74-20149304
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011072219.html
https://www.suomenuutiset.fi/purra-sotesta-oppositiolla-on-koko-ajan-paatosvalta-alueilla/
https://www.suomenuutiset.fi/rami-lehtinen-kummastelee-keskustan-valikysymysta-ja-itseironista-aluevaaliteemaa-on-aiheellista-kysya-pitaisiko-palvelut-pelastaa-keskustalta/
KPA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä se on tämä persu-Mattilakin mukana, vaikka aiemmin oli puheet toiset.
"Aluehallituksen yöpäivystyksen lopettavaa esitystä ilman ehtoja tukivat melkein kaikki perussuomalaiset ja kaikki kokoomuslaiset. Myös Raahen Anu Mattila (ps) ja Matti Honkala. Kokoomus toimi johdonmukaisesti, koska se on aina kannattanut palvelujen keskittämistä, ja nyt osoittivat perussuomalaisetkin kannattavansa ministeri Purran palveluita leikkaavaa linjaa. "Äänestikö Tikanmäki vastaan ap?
- Anonyymi
Onhan nuo äänestyspäätökset tiedossa. Persu pettää aina.
- Anonyymi
Yöpäivystysten lopettamisella haettiin 26 miljoonan säästöä. Sen jälkeen se yöpäivystys sai jatkaa Kouvolassa.
Olutveron alennus 25 miljoonalla on hallitukselle tärkeämpi (2-3 senttiä tölkki) kuin yöpäivystykset.
Samalla hävisi muutama työpaikka.- Anonyymi
Aamen. Aina hullummaksi menee.
- Anonyymi
Totta.
- Anonyymi
Kotiinkuljetus vielä halvalle kaljalle, niin kuluu sairastellessa aika rattoisammin.
- Anonyymi
Sosiaaliministeri Juuso(ps) opasti ihmisiä sairastumaan päiväsaikaan, kun yöpäivystyksiä lakkautetaan. Varsinaisia neroja nuo persut. Nyt Juuso on itse sairauslomalla huhtikuun loppuun, syytä ei ole kerrottu.
- Anonyymi
Lähti karkuun. Tekosairas. Koko kevät lomailua. Joko kohta Rantasen pikkulapsi ( 34 vuotias) tarvii mammaa, vaikka ympärivuorikauden hoitajat suomifirman piikkiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lähti karkuun. Tekosairas. Koko kevät lomailua. Joko kohta Rantasen pikkulapsi ( 34 vuotias) tarvii mammaa, vaikka ympärivuorikauden hoitajat suomifirman piikkiin.
Sattuu olemaan juurikin se ihminen joka kiitteli Pohteen kepuja heidän leikkauksista maakuntansa sotepalveluihin. Ja se ihminen joka oli ainoa joka yritti saada Oulaskankaan yöpäivystyksen säilymään. Eikö meinaa mennä ihan putkeen ap? 😏
- Anonyymi
Ja Rinne ehdotti postinjakajia kurkkimaan vanhusten ikkunoista sisään millä ne tulisi hoidetuiksi. Mistä tulikin mieleen, pitääkö olla huolissaan ap alias exyökkäri kun et ole pitkään aikaan hokenut vappusatasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja Rinne ehdotti postinjakajia kurkkimaan vanhusten ikkunoista sisään millä ne tulisi hoidetuiksi. Mistä tulikin mieleen, pitääkö olla huolissaan ap alias exyökkäri kun et ole pitkään aikaan hokenut vappusatasta?
Kepulaiset laittoi Kulmunin potkimaan RInteen pihalle (Jätteenmäkeä muistaen) lopputuloksella missä saivat 5 kertaa pahemman vastuksen Marinista. Joka torppasi KAIKKI kepujen hallituksen kriisiyttämiset kepujen kannatuksen nostamiseksi. Miksi se kepujen kannatus ei koskaan noussut kun Marin pesi kerta toisensa jälkeen Saarikon sata nolla.
- Anonyymi
Persujen suurin kannattaja ryhmä on juuri sitä joille kaljan hinta on elämääkin suurempi asia.
- Anonyymi
Hyvin tulee työttömiä tällä politiikalla. Jatkakaa samaan malliin
Orpon/Purran hallitus torjuu kyseisillä toimilla työttömyyttä,köyhyyttä sekä
syrjäytymistä.Alkoholi juomia halpuuttamalla ja sairaaloiden yöpäivistyksiä
vähentämällä saadaan näillä toimilla luonnollisen poistuman kautta edellä
mainitsemani ryhmät pienenemään.Näin toimii isämmmaalinen hallitus,jolla on
hyvä hallitusohjelma!- Anonyymi
sama levy pyörii jokaisella nikillä anna jo olla ap..
- Anonyymi
''Orpon/Purran hallitus torjuu kyseisillä toimilla työttömyyttä,köyhyyttä sekä
syrjäytymistä.''
Tämä oli sarkasmia, olihan...??
https://stat.fi/julkaisu/cm0xmmwc37qx807vwg13mhk6f Anonyymi kirjoitti:
''Orpon/Purran hallitus torjuu kyseisillä toimilla työttömyyttä,köyhyyttä sekä
syrjäytymistä.''
Tämä oli sarkasmia, olihan...??
https://stat.fi/julkaisu/cm0xmmwc37qx807vwg13mhk6fKirjoitukseni oli ja usein myös on, huumoria,vaikka aiheessa/aiheissa ei sinäänsä mitään hauskaa olekkaan.
''Alkoholi juomia halpuuttamalla ja sairaaloiden yöpäivistyksiä
vähentämällä saadaan näillä toimilla luonnollisen poistuman kautta edellä
mainitsemani ryhmät pienenemään.''
Huumorini on synkää,lähinnä mustaa sellaista.
- Anonyymi
Aluehallinto, ne Keskusta ja SDP-vetoiset hallinot, tekevät SoTea koskevat päätökset. Siis niiden puolueiden väki jotka ajoivat SoTen läpi, ilman mitään hajua rahoituksesta.
- Anonyymi
raskaasti alibudjetoitu minkä lisäksi kunnat "hiukan" rukaili sotemenojaan lopputuloksella missä maakunnat sai vain osan kunnan sotepalveluihin käyttämistä summista. Minkä takia mm maakunnat tekee niin paljon turskaa kun kunnat veti rahoituksessa kotiinpäin ettei maakunnat vie niin paljon heidän varojaan.
- Anonyymi
viestit säilyy sensuurilta missä Suomen venäjävihamielistä oikeistohallitusta mustamaalaa julistaen siinä sivussa venäjämyönteistä vassaripropagandaa millä hallitusta osaltaan pyrkii kaatamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
viestit säilyy sensuurilta missä Suomen venäjävihamielistä oikeistohallitusta mustamaalaa julistaen siinä sivussa venäjämyönteistä vassaripropagandaa millä hallitusta osaltaan pyrkii kaatamaan.
Jaahas ja mitähän tämä nyt sitten ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaahas ja mitähän tämä nyt sitten ?
Kaljalla kaikki paranee, persu-uskossa toimimme siltä pohjalta.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1286458Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745772324Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461590Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141351Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881196Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481045- 661038
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631022Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27998- 63956