🇮🇱
Lyhyt katsaus historiallisiin tosiasioihin Lähi-ldässä.
Israel on legitiimi (laillisesti oikeutettu) valtio, jonka kansalla on historialliset ja eettiset oikeudet omaan maahansa.
Perustelut:
1. Israelin valtio on yli 3000 vuotta vanha historiallinen tosiasia, kun taas Israelin maan alueella ei ole koskaan sijainnut itsenäistä palestiinalaisarabivaltiota.
Kukoistavimmillaan Israelin valtio oli kuninkaiden Daavid ja Salomo aikakaudella 1000-luvulla ennen Kristusta.
Rooma hävitti Jerusalemin ja Israelin maan v.70 jälkeen Kristuksen. Israelin kansa hajotettiin muihin maihin. Pieni määrä juutalaisia on kuitenkin kautta aikojen asunut historiallisen kotimaansa alueella. Roomalaiset antoivat maalle Israelin arkkivihollisten filistealaisten mukaan nimen Palestiina ja Jerusalemille nimen Aelia Capitolina.
Israelin kansan hajaannuksen aikana sen maa on ollut erinimisten valloittajien hallussa. Silti pitivät vuorollaan vallassaan roomalaiset, bysanttilaiset, arabit, ristiretkeläiset, mamelukit, turkkilaiset ottomaanit 400 vuotta vv 1516 - 1917, ja maailmansodan jälkeen brittiläinen mandaattihallinto Israelin valtion uudelleen perustamiseen asti v. 1948. Milloinkaan alueella ei ollut itsenäistä palestiinalaisvaltiota.
Maailmansotien välillä ja jälkeen Englannin ja Ranskan mandaattialueille perustettiin juutalaisvaltionlisäksi neljä arabivaltiota: Irak, Transjordania, Syyria ja Libanon, joten Lähi-ldän arabit eivät jääneet maiden jaossa mitenkään vähemmälle.
2. Jerusalem ei ole koskaan ollut minkään muun kansakunnan pääkaupunki kuin Israelin, ja se tuli Israelin pääkaupungiksi jo 3000 vuotta sitten kuningas Daavidin aikana.
3. Kolme laillista ja kansainvälistä organisaatiota on 1900-luvulla luvannut Israelille sen maan: Brittiläinen mandaattihallinto v.1917 Balfourin julistuksella, Kansainliitto v.I922 ja YK v. 1947. Tosin alue on joka kerta pirstottu pienemmiksi ja niin rikottu juutalaisille alun perin annettuja lupauksia. V. 1922 jaettiin Israelille aiemmin luvatusta alueesta 77% palestiinalaisarabeille ja beduiineille. Maan nykyinen nimi on Jordania. Israelille jäi vain 23% alueesta.
YK ehdotti v.1947 Israelille jätetyn 23% edelleen jakamista arabeille ja juutalaisille. Israel ilmoitti hyväksyvänsä jaon, mutta arabiosapuoli ilmoitti, että he eivät jakoa hyväksy, vaan haluavat ottaa omakseen koko alueen. Heti Israelin julistauduttua itsenäiseksi v.1948 arabit aloittivat hyökkäyssodan Israelia vastaan, mutta hävisivät sen miesylivoimastaan huolimatta.
4. Israel on ostanut maansa kahteen kertaan selvällä rahalla. Juutalainen Rotschildin pankkiirisuku antoi ennen I maailmansotaa suuren lainan Turkin sulttaanille, jonka hallussa maa tuolloin oli. Lainan vakuutena oli maa-alue juutalaisille heidän muinaisesta kotimaastaan. Lainaa ei koskaan maksettu takaisin.
Toisen kerran Israel osti maansa yksittäisinä maapalstoina v. 1901 perustetun Juutalaisen Kansallisrahaston varoilla yksityisiltä maanomistajilta, joista monet asuivat Lähi-Idän suurissa kaupungeissa kuten Beirutissa.
5. Israel on ostanut maansa verellään Itsenäisyyssodassa, jonka naapurivaltiot julistivat ja aloittivat, ja sen jälkeen useissa puolustussodissa.
6. Israel on raivannut viljelylle ja asutukselle autioituneen ja rämettyneen maan. Maassa, jossa juutalaisten paluumuuton alkaessa oli vain n. 600.000 asukasta, on nyt yli 7-mlljoonainen kansa, kukoistavia asutuksia, viljelyksiä ja kalalammikoita.
Suuri osa Israelin maassa asuneista arabeista on muuttanut alueelle juutalaisten uudisraivaajien jäljessä, koska maa on juutalaisten maahanmuuttajien toimesta alkanut kukoistaa ja tarjonnut näin ympäröiviä alueita paremman elintason. Arabien suuri maahanmuutto juutalaisten jälkeen on dokumentoitu YK:n asiakirjoissa, ja se mainitaan myös USA:n presidentti Rooseveltin ja Englannin pääministeri Churchillin välisessä kirjeenvaihdossa.
7. Arabeilla on 21 valtiota pääkaupunkeineen, luonnonrikkauksia ja öljyä. Juutalaisilla on vain yksi valtio, jonka pinta-ala on n. 1 % arabien alueista.
8. Israel tarjosi arabinaapureilleen rauhaa, mutta naapurit aloittivat hyökkäyssodan Israelia vastaan v. 1948. Tämän arabien aloittaman sodan seurauksena syntyi arabipakolaisongelma, n. 650.000 arabia pakeni sodan jaloista Israelin alueelta. Näitä pakolaisia on pidetty pakolaisleireissä sen sijaan, että heidät olisi asutettu arabimaihin veljiensä joukkoon. Israel asutti saman määrän arabimaista tulleita pakolaisia omaan maahansa. Näin ollen maiden välillä on tapahtunut tasasuuruinen väestönvaihto. Samanlaisia väestönvaihtoja on tapahtunut muuallakin: Turkki-Bulgaria, Turkki-Kreikka, Intia-Pakistan. Missään muissa tapauksissa ei ole vaadittu yksipuolista paluuoikeutta.
Näin ollen usein toisteltu väite, että Israel olisi ryöstänyt arabeilta heidän maansa, on täysin vailla historiallista ja eettistä todellisuuspohjaa.
ISRAEL - kenen maa?
55
348
Vastaukset
- Anonyymi
Tämäkin totuus näiversi mummoa kun piti poistaa. 🤣
- Anonyymi
Ikävää.
- Anonyymi
On se aika epeli.
- Anonyymi
Tämä on ihan yleissivistystä.
- Anonyymi
Jota medialla ei ole….
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jota medialla ei ole….
Ei ole vaan levittää valheita jonka kansa nielee.
- Anonyymi
Täällä ei saa huutaa, vaikka miten olisit paholaisen pauloissa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä ei saa huutaa, vaikka miten olisit paholaisen pauloissa
Missä sitten olet?
- Anonyymi
Jos lähdetään 3000 vuoden takaa (jolloin ei toki ollut olemassa mitään yhtenäistä "juutalaisvaltiota", niin kenellekköhän esimerkiksi New Yorkin osavaltio kuuluisi?
- Anonyymi
Kyllä 3000 vuotta sitten oli Israel ja Juudea.
- Anonyymi
Vuodet 1000–587 eKr. tunnetaan "Kuninkaiden ajanjaksona".
Huomattavimpia kuninkaita olivat kuningas Daavid (1010–970 eKr.), joka teki Jerusalemista Israelin pääkaupungin, ja hänen poikansa Salomo (970–931 eKr.), joka rakensi ensimmäisen temppelin Jerusalemiin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuodet 1000–587 eKr. tunnetaan "Kuninkaiden ajanjaksona".
Huomattavimpia kuninkaita olivat kuningas Daavid (1010–970 eKr.), joka teki Jerusalemista Israelin pääkaupungin, ja hänen poikansa Salomo (970–931 eKr.), joka rakensi ensimmäisen temppelin JerusalemiinTotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta.
Tämäkin oli hyvä oikaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä 3000 vuotta sitten oli Israel ja Juudea.
Niin oli, muttei ole enään. Mooseksen ajan rajoilla ei ole mitään tekemistä tämän päivän kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuodet 1000–587 eKr. tunnetaan "Kuninkaiden ajanjaksona".
Huomattavimpia kuninkaita olivat kuningas Daavid (1010–970 eKr.), joka teki Jerusalemista Israelin pääkaupungin, ja hänen poikansa Salomo (970–931 eKr.), joka rakensi ensimmäisen temppelin JerusalemiinJa miten se liittyy tähän päivään?
- Anonyymi
Huono veto..ei oikein onnistunut
- Anonyymi
Hyvää ja oikeaa tietoa tähän aikaan.
- Anonyymi
Voiko Suomalaiset vaatia Volgan mutkaa omakseen koska joskus on sieltä lähdetty??
Juutalaiset, jolla valtaosalla ei ole minkäänlaista sukujuurta Palestiinaan, saivat oman maapläntin vain koska länsimailla oli holokaustista huono omatunto. Mitään oikeudellista perustetta tuolle ei ole koskaan ollut.
Ei sillä että puolet israelilaisista, eli juuri ne uskomattomat, ovat lähiseudun fiksuin väestönosa.- Anonyymi
Juutalaiset ovat asuneet tuolla alueella jo tuhansia vuosia.
Mutta mitään palestiinalaisia ei edes ole omenassa. Samoja arabeja koko lähi-itä on täynnä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juutalaiset ovat asuneet tuolla alueella jo tuhansia vuosia.
Mutta mitään palestiinalaisia ei edes ole omenassa. Samoja arabeja koko lähi-itä on täynnä.Jos tuolla on haahuillut joskus kourallinen juutalaisia silloin tällöin, ei se oikeuta mihinkään valtioon.
- Anonyymi
Täh?
Ovatko suomalaiset vaatimassa Volgan mutkaa itselleen?
Empä ole kuullutkaan. - Anonyymi
Ei oo tiedot kohdallaan sinulla tai mikään paremmin sanottuna kohdallaan.
Poistetaan tuo tiedot sana 😆
- Anonyymi
Ja astinlauta, riisukaa kenkänne.
-respektjoorself- - Anonyymi
Lisään tuohon hyvään kirjoitukseen seikan, joka on tietoisesti jätetty pois median, eräiden poliittisten järjestöjen ja ns. asiantuntijoiden sanailuissa.
Vuonna 1945 noin miljoona juutalaista eli rauhanomaisesti Lähi-idän eri arabivaltioissa, monet heistä yhteisöissä, jotka olivat olleet olemassa tuhansia vuosia. Sen jälkeen kun arabit hylkäsivät Yhdistyneiden Kansakuntien päätöksen Palestiinan jakamisesta ja juutalaisvaltion luomisesta, arabimaiden juutalaisista tuli omien hallitustensa antisionistisen kiihkon kohteita. Kuten Egyptin edustaja YK:ssa vuonna 1947 hyytävästi kertoi yleiskokoukselle: "Miljoonan juutalaisen elämä muslimimaissa vaarantuu jakamalla." Hirveästä varoituksesta tuli nopeasti julma todellisuus.
Henkensä ollessa vaarassa ja tilanteen muuttuessa yhä vaarallisemmaksi arabimaailman juutalaiset pakenivat kodeistaan pakolaisina.
Vuosina 1948-1972 olleista 820 000 juutalaisesta pakolaisesta yli 200 000 sai turvapaikan Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa ja 586 000 uudelleensijoitettiin Israeliin - Israelin hallitukselle suurilla kustannuksilla ja ilman mitään korvauksia arabihallituksilta, jotka olivat takavarikoineet heidän omaisuutensa. Suurin osa juutalaisista pakolaisista jätti kotinsa rahattomina ja köyhinä ja ilman muuta kuin vaatteet yllään. Nämä juutalaiset eivät kuitenkaan halunneet palata arabimaailmaan, ja heistä ei juurikaan ole kuultu, koska he eivät pysyneet pakolaisina pitkään.
Siinä on arabeille oiva esimerkki miten pakolaisuus hoidetaan, varsinkin kun ovat sen itse aiheuttaneet aloittamalla hyökkäyssodallaan v.1948.
Vuonna 1947 YK ehdotti Palestiina-mandaatin jakoa toiseen kertaan arabien hyväksi päätöslauselmalla 181. Tämä oli joka tapauksessa järkyttävä rikos, sillä Palestiina-mandaatti oli jo jaettu ja hyväksytty v.1922 Kansainliiton toimesta ja tämä päätös kirjattiin sellaisenaan YK:n peruskirjaan XII-lukuun/artikla 80.
Arabihallitukset hylkäsivät tuon "kahden valtion mallin" heti kättelyssä ja uhkasivat teurastussodalla mikäli Israel itsenäistyy. Israeli julisti itsenäisyytensä ja arabivaltiot hyökkäsivät tarkoituksena hävittää vasta itsenäistynyt juutalaisvaltio.
Juuri tämä arabien aloittama sota aiheutti pakolaisuuden Lähi-itään, jota ne edelleen kieltäytyvät tunnustamasta ja hoitamasta vaikka koko vastuu on niillä.
Täällä Suomessa on edelleen vallalla moukkamaisuus monessa mielessä, sillä tätä tosiasiaa täällä ei edes haluta tuoda julki, ei edes ns. asiatuntijoiden puolelta, päinvastoin, luodaan kuvaa jonka tarkoitus on valkopestä arabien vastuu tapahtumista ja työntää ne pienen juutalaisvaltion niskaan.- Anonyymi
👍 juurikin noin.
- Anonyymi
Olisivat vaan juutalaiset lähteneet, ei tarttis valittaa. Kyllä juutalaisille tilaa riittää maailmassa. Esimerkiksi yhdysvallat joka palvoo Israelia, heiltä löytyisi hyvin tilaa juutalaisvaltiolle? Mutta kun väkisin pitää haastaa riitaa?
- Anonyymi
Ei juutalaisten missään jutuissa ole edes mitään totuuspohjaa - ei ole ollut koskaan. Kyseessä on pelkkä manipulointi.
- Anonyymi
Ja ainoa mikä on puhunut, on raha, raha, raha ja valta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja ainoa mikä on puhunut, on raha, raha, raha ja valta.
Enkä väitä, etteivätkö he olisi olleet todella eteviä tässä - ei väittänyt Lutherkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enkä väitä, etteivätkö he olisi olleet todella eteviä tässä - ei väittänyt Lutherkaan.
Tässä on jäänyt mainitsematta se fakta, että kun Jordania miehitti Länsirannan ja Gazan v 1949, niin Jordaniasta muutti paljon arabeja sinne, ja Jordania karkoitti sieltä kaikki juutalaiset. Se harjoitti aparthiaa. Myös Itä-Jerusalem tyhjennettiin juutalaisista ja heidän taloihinsa muutti näitä jordanialaisia.
Siksi usean ns palestiinalaisen juuret ja kotimaa on Jordaniassa. Niinhän kuningas Hussein sanoi aikoinaan, että "Palestiina on yhtä kuin Jordania." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä on jäänyt mainitsematta se fakta, että kun Jordania miehitti Länsirannan ja Gazan v 1949, niin Jordaniasta muutti paljon arabeja sinne, ja Jordania karkoitti sieltä kaikki juutalaiset. Se harjoitti aparthiaa. Myös Itä-Jerusalem tyhjennettiin juutalaisista ja heidän taloihinsa muutti näitä jordanialaisia.
Siksi usean ns palestiinalaisen juuret ja kotimaa on Jordaniassa. Niinhän kuningas Hussein sanoi aikoinaan, että "Palestiina on yhtä kuin Jordania."Hyvä kun nostit tuon esille.
- Anonyymi
Hyvä tietoisku!
- Anonyymi
Kannattaa tulostaa.
- Anonyymi
Asiaa! Kiitos!
- Anonyymi
Ole hyvä!
- Anonyymi
Arvostan!
- Anonyymi
Sama!
- Anonyymi
Arvostan aloitusta.
- Anonyymi
Sama!
- Anonyymi
Juutalaisten maa!
- Anonyymi
Israel Jumalan maa jonka on antanut asuttavaksi juutalaisille.
- Anonyymi
Juutalaisten maa.
- Anonyymi
Aamen!
- Anonyymi
Kun Jumalan Sana toteaa, että maa ja kaikki mitä siinä on, on Minun, niin totta kai Israel kuuluu Jumalalle, kuten muutkin maat.
Jumala toteaa myös, että Hän on säätänyt kansoille ajat ja heidän asumisensa rajat ja, että Hän on ottanut Abrahamista, Iisakista ja Jaakobista =(Israel) syntyneen kansan omaksi kansakseen määräten tietyn alueen tällä pallollamme heidän asuinalueekseen, joka alue on Lähi- Idässä, niin eihän tuohon ihmislapsilla pitäisi olla mitään sanomista.
Tosin uuden uskonnon muodostanut arabiprofeetta Muhammed alkoi 600-luvulla Mekassa kertoa uudesta uskonnosta, jonka jumala oli mekkalaisten kuunjumala Allah ja Allahin mukaan Maa ja kaikki mitä siinä on kuuluukin hänelle.
Vastakkain ovat siis juutalaisten Messias (=kristinuskon Jeesus), jolle Jumala on antanut kaiken vallan taivaassa ja maan päällä, ja Allahin profeetta al-Mahdi, joiden mukaan islamin usko tulee leviämään kaikkialle.
Jumalan Sanan mukaan Jerusalem on Suuren Kuninkaan kaupunki, joka kuningas on juutalaisten messias, eli kristinuskon Jeesus, ja joka kaupunki on oleva pakanain tallattavana kunnes pakanain ajat täyttyvät.
Tällä hetkellä Jerusalem on vielä pakanamuslimien hallussa, mutta tuskin enää kovin kauan, koska Hän, joka Israelia vartioi, ei torku eikä nuku.- Anonyymi
Aamen!
- Anonyymi
Ihmeellisesti Raamatun ennustukset toteutuvat Jerusalemin kohdalla.
Sak 12
" Ennustus, Herran sana Israelista. Näin sanoo Herra, joka on jännittänyt taivaan ja perustanut maan ja joka on luonut ihmisen hengen hänen sisimpäänsä:
Katso, minä teen Jerusalemin juovuttavaksi maljaksi kaikille kansoille yltympäri, ja myös Juudan kohdalle se on tuleva Jerusalemia piiritettäessä. Ja sinä päivänä minä teen Jerusalemin VÄKIKIVEKSI kaikille kansoille: kaikki, jotka sitä nostavat, repivät pahoin itsensä; ja kaikki maan kansakunnat kokoontuvat sitä vastaan."
Onko minkään muun kaupungin kohdalla ollut tuollaista vääntöä ja riitaa? - Anonyymi
"Tällä hetkellä Jerusalem on vielä pakanamuslimien hallussa"
Tuo koskee vain Vanhaa kaupunkia.
Länsi Jerusalem on täysin Israelin hallinnassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tällä hetkellä Jerusalem on vielä pakanamuslimien hallussa"
Tuo koskee vain Vanhaa kaupunkia.
Länsi Jerusalem on täysin Israelin hallinnassa.Muslimit ovat aina sotimassa.
- Anonyymi
Mahtava tietopaketti.
- Anonyymi
Kyllä, tuo kannattaa muistaa.
- Anonyymi
Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin jälkeläisten.
- Anonyymi
Hyvä aloitus!
- Anonyymi
Melkoinen tietopaketti.
- Anonyymi
Juutalaisten maa.
- AnonyymiUUSI
Jeesuksen ja juutalaisten maa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1152193- 1721797
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631175Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K841104Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311040En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k691018Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.43963Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉75942The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut8894Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse55890