En tiedä kuuluuko tämä syrjäytymisen keskustelupalstalle, mutta minä olen ollut lapsuudesta saakka syrjitty. Kukaan ei ole ollut kiinnostunut seurastani, olen kärsinyt kiusaamisesta ja yksinäisyydestä aivan pienestä lapsesta lähtien. En tiedä mikä minussa on vikana. Vanhempani eivät kannustaneet minua lapsena eivätkä välittäneet miten minua kiusattiin. Sain vain syyllistämistä osakseni vanhemmiltani, olin muka vaikea lapsi, vaikka olin hiljainen ja liian hyväluontoinen ja ehkä siksi muut kiusasivat, kun en osannut puolustautua.
Kiusaamista koen edelleen aikuisena, en sovi mihinkään työpaikan porukoihin, en osaa seurustella ihmisten kanssa.
Onko tämä tavallinen tarina syrjäytyneiden ih keskuudessa? Johtuu kaikki lapsuudessa koetusta kiusaamisesta ja hyljeksinnästä?
Lapsesta asti syrjitty
6
649
Vastaukset
- Anonyymi
Johtuu tietenkin ja jättää loppuiän jäljet kun on lapsuudesta asti perustarpeet ja huolenpito laiminlyöty niin kiusaajilla on helppoa ottaa sellaisia uhrikseen kaikkialla, opiskelu ja työpaikoissakin.
Jotkut kiusaajat katuvat ja muuttuvat mutta ei valitettavasti kaikki.- Anonyymi
Outokumpu suomi24
- Anonyymi
On siitä lapsena erillään olosta ollut kuitenkin hyötyä. Se kasvattaa sisua ja
vielä aikuisenakin viihtyy hyvin yksin vaikka viihtyy myös porukassa .
Kyllä sitä on hyväksytty työporukoihin ja vapaa-ajan harrastuksiin ihan hyvin. - Anonyymi
Ei pidä käpertyä omaan kuoreensa, vaan pyrkiä aktiivisesti muiden
ihmisten seuraan vaikkapa harrastusten kautta jos se ei töissä onnistu. - Anonyymi
Onko syrjitty jo saanut ryhtiä elämäänsä työn tai harrastuksen kautta.
- Anonyymi
Itse olen syrjitty ollut koko ikäni ja olen nyt liki 60 vuotias ukko.
En edes hakeudu kenenkään seuraan, tosin seurustelukumppani on mulla aina ollut ja naista olen hakenut aktiivisesti nuorena, sellainen kun löytyi niin elämä sai paremman sisällön ja uuden suunnan.
Paikkakunnalla leimaudut aina lapsesta saakka luuseriksi ja sinua vältellään kuolemaasi saakka.
Niin sairas on suomalainen toiselle eli susi kuolemaasi saakka.
Onneksi luonteeni on vahva enkä tarvitse ketään kaveriksi kun tiedostan että niitä on todella vähän muutoinkin enkä halua mitään pinnallista kaveria vaan aitoa kaveruutta, nuorena oli yksi kamu mutta sekin jäinkun murkkuikään tultiin.
Ei ole ikävä ketään vaikka aikoinaan pahalta tuntui kun nuorena sosialisoituminen on hyvin tärkeätä.
Ihmisen elämä on monesta asiasta kiinni. Itse uskoin kokoajan parempaan, ettei elämä tällaista aina ole, eikä se huonoksi jäänyt nyt voi niin jo sanoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk32510790Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi489861Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1798474Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047918Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1936745Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit86642Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906153Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j725985Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?375846Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1035017