Tietoliikenne sakkaa 2030 luvulla

EU uudistaa ajokortin: ”Fyysistä korttia ei tarvitsisi hankkia ollenkaan”
Ajokorttisäännöt|EU:n ajokorttisääntöjä ollaan rukkaamassa erityisesti liikenneturvallisuuden vuoksi. Kännykkään ladattava ajokortti todistaisi ajo-oikeuden kaikissa EU-maissa.''
8111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomessa tuo digi -ajokortti oli kännykässä jo vuonna 2017-2019

Äänestä
  • Wau

    Äänestä

Mänpidän mukana vsin sitä muovista läpyskää, kyttä voi sitten ite tarkistaa on se voimassa vai ei.

Must tuntuu, että päättäjät on vaan ite rakastunu äppeihin ja luulevat että kaikki diggaa niistä hulluna.

Naurattaa välillä tää "nyt eletään tätä päivää" -asenne jossa mistään ei tule pysyvää.

Saahan se äppi olla, mutta mun ajokortissa oleva parasta ennen päiväys on ja pysyy, se on mulle myönnetty ja sitä ei joku EU ketku ilman pätevää syytä muuta. Ajan sitten vaikka kortitta.

Äänestä
  • Olen supisuomalainen harmaapäinen ukko.

    Pidän digikorttia todella hyvänä. Käytin sitä beeta versiota aiemmin, kunnes se poistui käytöstä.

    Miksi ihmeessä pitää kuljettaa mukana muovista läpyskää, kun kaiken muun pystyy hoitamaan diginä ja avautuu kännykästä.

    Jos muoviplätkä sattuu häviämään, niin vie aikaa ja vaivaa hankkia uusi.

    Digikortti ei häviä.

    Äänestä

Elikkä ajokortin hinta nousee, vuosimaksu tai uusinta vuosittain. Uusia virkoja myös johtajille.

Äänestä

Ei tarvita äppiä, eikä korttia.
Poliisillahan on autossa tietokone.
Mutta kyllä se passi/henkilökortti tarvitaan?
Ei kiitos, mieluummin pidän ajokorttia mukana.

Äänestä
  • Tuo pätee tällä hetkellä Suomessa, mutta esim. Viron tai Ruotsin poliisi ei pääse nopeasti Suomen ajokorttikantaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tuo pätee tällä hetkellä Suomessa, mutta esim. Viron tai Ruotsin poliisi ei pääse nopeasti Suomen ajokorttikantaan!

    En aja kuin suomessa

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

EU uudistaa ajokortin: ”Fyysistä korttia ei tarvitsisi hankkia ollenkaan”
Ajokorttisäännöt|EU:n ajokorttisääntöjä ollaan rukkaamassa erityisesti liikenneturvallisuuden vuoksi. Kännykkään ladattava ajokortti todistaisi ajo-oikeuden kaikissa EU-maissa.''

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu