Oon huomannu et mulla on jo jonkin aikaa mielialat vaihdellu nopeesti ilman mitään syytä tai aiheuttajaa. Esim ensin tuntuu siltä että kaikki on hyvin ja mitkään huolet ei huoleta, ajattelee vaan että kyllä ne huolet menee ohi. Kaikki on siis täydellisesti. Sitten yhtäkkiä ihan sormia napsauttamalla olo saattaa muuttua ihan päinvastaiseksi. Kaikki on huonosti, kaikki masentaa, mikään ei kiinnosta ja kaikki asiat ja ihmiset vain ärsyttävät. Yleensä tähän liittyy kanssa ärtyneisyys. Välillä mikään ei yksinkertaisesti kiinnosta, edes ne parhaimmat asiat elämässä ja fyysisesti tuntuu että olisi ihan lopussa vaikkei mitään fyysistä olisikaan koko päivänä tehnyt. Välillä nää vaihtelevat useaan kertaan päivässä, välillä voi olla pari päivää etten noteeraa koko asiaa millään tavalla. Mietin onko kellään muulla ollut vastaavaa?
Mielialan vaihtelut
6
270
Vastaukset
- Anonyymi
Mittaa rauta-arvot eli ferritiini, CRP samalla ettei ole tulehdus nostanut ferriarvoa. Jos on matalat niin sitten syömään rautalisää 100mg x 1 joka toinen päivä ja C-vitamiinilisä rinnalle.
- Anonyymi
Mulla on. Tulee oloja ettei kuulu mihinkään ja mikään ei tunnu hyvältä edes ajatuksen tasolla.
- Anonyymi
Vaihdevuodet? Ainakin minulla tekee noita oireita.
- Anonyymi
Sama tuli mieleen. Tai paha pms. Vastaavia oireita saattaa tulla myös hormonaalisesta ehkäisystä.
- Anonyymi
Et varmasti ole yksin ongelminesi. Pyri löytämään jotakin keskusteluapua, tai terapiaa.
Hei,
Saitkin jo hyviä vinkkejä, mutta vastaan silti vielä minäkin. Laitan tähän alle tiedoksi infoa eri auttamistahoista, joista saa vertaistukea, mutta lisäksi myös ammattimaista keskustelutukea. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15–19 ja to klo 15–21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on lisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ryhmächattejä on useita lähes päivittäin ja aiheitakin laidasta laitaan. Tukinetin etusivun chat-karusellista näkee mitä on juuri nyt käynnissä ja mitä seuraavaksi tulossa. Keskusteluryhmät ovat esimoderoituja, joten niihin on turvallista kirjoittaa aroistakin asioista.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442998Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232884- 462703
- 562568
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582468Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482460On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532231Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782138- 692038
- 452032