Kansanedustaja Lulu Ranne (ps.) otti ulkomaiset työntekijät ja opiskelijat pöyristyttävän kielteisessä valossa – eli turvallisuusriskeinä – esille Hämeenlinnan kaupunginvaltuustossa maanantaina. Puheenvuoro liittyi vain löyhästi valtuuston asialistaan ja sitä voi pitää karkeana vaalipropagandana.
Heräsi kysymys: missä roolissa Ranne propagoi? Valtuutettunako? Ja jatkoksi: mikä on hänen vastuunsa sanomisistaan?
Kaupunginvaltuusto on aivan väärä paikka maahanmuuttokeskustelun provosoivaan kärjistämiseen. Yhtä vääriä paikkoja siihen ovat tosin aivan kaikki muutkin.
Ranne on puolueensa ykköskaartiin kuuluva kansanedustaja, liikenne- ja viestintäministeri ja hän hoiti viime syksynä jonkin aikaa myös sisäministeriin tehtävää.
https://www.hameensanomat.fi/paakirjoitus-mielipide/8394149
Hienoa Lulu-siksi moni äänestää PS
Anonyymi-ap
4
62
Vastaukset
- Anonyymi
Mielipidekirjoitushan tuo.
Mutujuttu. - Anonyymi
Turvallisuus kuuluu kaikille.
Sano se oululaisille uhreille myös.- Anonyymi
Kaikille uhriksi joutuneille.
- Anonyymi
missä niitä asioita sitten puhutaan?
Iranissa hamasin kanssako?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2353073
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252201Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2181736Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141715Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921551Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471277- 511243
- 1111071
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58984- 93983