Kansanedustaja Lulu Ranne (ps.) otti ulkomaiset työntekijät ja opiskelijat pöyristyttävän kielteisessä valossa – eli turvallisuusriskeinä – esille Hämeenlinnan kaupunginvaltuustossa maanantaina. Puheenvuoro liittyi vain löyhästi valtuuston asialistaan ja sitä voi pitää karkeana vaalipropagandana.
Heräsi kysymys: missä roolissa Ranne propagoi? Valtuutettunako? Ja jatkoksi: mikä on hänen vastuunsa sanomisistaan?
Kaupunginvaltuusto on aivan väärä paikka maahanmuuttokeskustelun provosoivaan kärjistämiseen. Yhtä vääriä paikkoja siihen ovat tosin aivan kaikki muutkin.
Ranne on puolueensa ykköskaartiin kuuluva kansanedustaja, liikenne- ja viestintäministeri ja hän hoiti viime syksynä jonkin aikaa myös sisäministeriin tehtävää.
https://www.hameensanomat.fi/paakirjoitus-mielipide/8394149
Hienoa Lulu-siksi moni äänestää PS
11
187
Vastaukset
- Anonyymi
Mielipidekirjoitushan tuo.
Mutujuttu. - Anonyymi
Turvallisuus kuuluu kaikille.
Sano se oululaisille uhreille myös.- Anonyymi
Kaikille uhriksi joutuneille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikille uhriksi joutuneille.
Moktar gubta sdp?
Lisää uhreja?
Mainos
- Anonyymi
missä niitä asioita sitten puhutaan?
Iranissa hamasin kanssako? - Anonyymi
Vallin sanoi että puhua pitää
- Anonyymi
hienoa toimintaa
- Anonyymi
ååmimoiiiiii
- Anonyymi
Persujen kannatus vain laskee ja hyvä niin!
- Anonyymi
Turkkilainen mies seurasi Marinia, tuolloin paheksuttiin kun Halla-aho ei muka tuominnut, ei riittänyt että totesi tilanteen olevan sietämätön ellei kaduilla voi turvallisesti liikkua. Löytyi sentään yksi tapaus josta persuja ei syytetty rasismista, tavisten raiskaukset ja ryöstöt sensijaan on vain hyväksytty hinta siksi niiden kritisointi tulkitaan rasismiksi.
- Anonyymi
llki8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663042Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1121666
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241229- 123967
- 93933
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65907Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6825- 34800