Täällä ufopalstalla on kreationisteja ja niitä jotka uskovat Maan olevan 6000 vuotta sitten luotu planeetta, johon ihminen pläjäytettiin sitten vielä kirsikaksi kakun päälle.
Se ei mennyt ihan noin tieteellisten todisteiden mukaan.
Geologinen ajanlasku on geologiassa ja paleontologiassa käytetty stratigrafiaan perustuva mittausmenetelmä, joka jakaa maapallon historian kansainvälisesti sovittuihin ajanjaksoihin.
Tässä nuo ajanjaksot on esitetty spiraalin muotoisena.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Geological_time_spiral.png
(Kuvaa voi suurentaa klikkaamalla sitä)
Geologiset aikakaudet perustuvat sedimenttikivikerrostumien tutkimukseen, muun muassa muinaisten merien pohjaan kerrostuneiden kuolleiden eliöiden fossiilien analysointiin.
Elämme viimeisimmän jääkauden loppuvaiheita ja tätä kautta kutsutaan kvartäärikauden holoseeniksi. Se alkoi jääkerroksen poistuttua 11700 vuotta sitten.
Viileämpi ajanjakso maapallolla alkoi 5,33 miljoonaa vuotta sitten, jolloin ihmissuvun edeltäjät alkoivat kehittyä.
Tähän hetkeen ja maapallon syntyyn mahtuu väliin valtava määrä erilaisia ja eripituisia kausia, joista tunnetuimpia ja mielenkiintoisimpia kausia on mesotsooinen kausi, jolloin dinosaurukset ja muut liskot hallitsivat maailmaa noin 200 miljoonan vuoden ajan.
Vanhin tunnettu mineraali on 4 400 000 000 vuotta vanha (4,4 miljardia vuotta) ja koko maapallon iäksi arvioidaan 4,6 miljardia vuotta.
Dinosaurukset ovat siis hallinneet tätä planeettaa laskentatavasta riippuen vähintään tuhat kertaa pidempään kuin ihminen. Käytännössä ne hallitsivat tätä planeettaa satatuhatta kertaa pidempään kuin nykyihminen.
Suosittelen katsomaan sivun alalaidassa olevaa taulukkoa siitä, kauanko olemme olleet tällä planeetalla.
Miksikö kerroin tästä ufopalstalla? Siksi että me ihmiset ymmärtäisimme ettemme ole niin merkittävä otus kuin jotkut kuvittelee ja tätä härdelliä ei ole luotu meitä varten ja emme ole olleet täällä aina, vaan vain pienen hetken.
Ihmisen ikä kosmisessa mittakaavassa ei ole edes silmänräpäyksen tuhannesosaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Geologinen_ajanlasku
Se aika on arvokasta aikaa, jonka täällä vietämme. Ei kannata heittää sitä roskakoriin ja käyttää tätä arvokasta aikaa huonosti.
Buddhalaisuuden ydin on kehon, puheen ja mielen vapaus ja niiden koko potentiaalin herääminen, kehittyminen ja niiden kautta vapaa ja onnellinen elämä. Sana "thai" tarkoittaa vapaata, jos joku ei tiennyt.
Takaisin peruskouluun, suhteellisuudentajun koulutusjakso
3
251
Vastaukset
PS: Mesotsooista kautta hallitsivat pedot. Mitä suurempi ja hirmuisempi peto, sitä enemmän valtaa ja sitä vähemmän vihollisia.
Ei ollut olemassa saarnasliskoja, jotka olisivat sanoneet pedoille soo soo älä tapa, eikä kalpeanaamaiset vegaanit marmattaneet lihansyöjille eivätkä sotkeneet eduskuntataloa.- Anonyymi
Siinä taas lipsahti uskonnon ja uskomuksien puolelle.
Voi voi sentään taaskin! Missä se järjen hiven piileekään kun ei tunnu pinnalle pääsevän.Pidätkö Maan tieteellistä ja todisteellista syntytarinaa ja tietellisesti todistettua evoluutiota ajanjaksoineen ja kausineen siis uskontona ja uskomuksina?
Taitaa olla Simonkylän sulttaani asialla ja eksynyt väärälle palstalle, sillä ei maapallolla ole toista noin tyhmää miestä. Simonkylän mies kertoi myös tähtitieteen olevan kiinalaista huuhaata ja uskontoa.
Heppu on kuin karannut Apinoiden Planeetalta keskuuteemme. Yksi hienoista väitteistään kuului että vain naiset voivat synnyttää sisarpuolia, kun taas miesten tekemät lapset ovat kaikki täyssisaria, vaikka niillä olisi eri äiti.
Jos haluatte nauraa makeasti, niin käykää tuolla Pattayan keskustelupalstalla lukemassa tarinoitaan. Humalat ja maltaat eivät voisi enempää mennä sekaisin yhdessä miehessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto695224Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12018Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161243- 801164
