Kylmän sodan aikana neukut kutsuivat Suomea laboratorioksi. Suomessa testattiin "pehmeämpiä" ja tehokkaampia vaikutuskeinoja muuttaa entinen vastustaja myötäjuoksijaksi.
Yksi tärkeä oppi oli presidenttivaltaisuuden hyväksikäyttäminen. Itsenäisyytemme alussa kuningasmielinen oikeisto vaati presidentille laajat valtuudet korvaukseksi siitä, että se ei saanut kuningasta. Monet ns vanhat demokratiat ovat kehittyneet kuningaskunnista ja ovatkin nykyään perustuslaillisia monarkioita (periaatteessa myös Britannia, vaikka siellä ei olekaan varsinaista perustuslakia, mutta sen virkaa toimittavat kansalaissopimukset kuten Magna Carta) ja nekin, jotka eivät ole, tai luopuivat kuninkuudesta, omaksuivat presidenttivaltaisuuden.
Suomessa KGB ja jo sen edeltäjät huomasivat, että nopein ja helpoin tapa saada poliittinen ote oli nostaa presidentiksi itselleen suotuinen henkilö. Edes KGB ei koskaan pystynyt saamaan kunnollista otetta kovin monesta henkilöstä, joten ne, joista ote saatiin, kannatti aina yrittää saada niin vaikuttaviin asemiin kuin mahdollista. Yleensä siis presidentiksi, ja jos mahdollista, myös pääministeriksi, varsinkin maissa, joissa pääministerillä on enemmän valtaa.
Venäjää johtavat entiset KGB upseerit, eli silovikit. He eivät ole unohtaneet oppimaansa, vaan kehittäneet sitä eteenpäin. Ranskan Macron on riittävästi heidän taskussaan, samoin Italian Meloni. USA:ssa he kuitenkin nyt saavuttivat jättipotin: Trump on täysin heidän miehensä ja toteuttaa presidenttinä kaikki heidän unelmansa, ja se on mahdollista siksi, että USA:ssa presidentillä on niin suuri valta. Kekkosesta he oppivat sen, että vaikka presidentti pääosin toteuttaisi heidän toiveitaan, hän voi niitä salaisesti myös vastustaa. Niinpä Venäjä auttoi välillä valtaan seniilin Bidenin, koska heillä ei vielä silloin ollut Trumpista riittävän lujaa otetta ja oli pelättävissä, että liian vapaa Trump olisi reagoinut voimalla jo vuodesta 2017 saakka suunniteltuun täysimittaiseen hyökkäykseen Ukrainaan. Bidenin hallinto kuitenkin reagoi, vaikkakin hitaasti ja heikosti, ja samalla jatkui Venäjän peli, jossa Trump on sotkettu syytösuhkiin, jotka pakottivat hänet pyrkimään uudelleen presidentiksi pelastaakseen itsensä vankilalta ja nyt Trump on itsekin tajunnut, kenelle hän on kiitoksen velkaa.
USA nyt 2025 on toiseen potenssiin sitä, mitä Suomi oli 1948-91.
Venäjä on Neuvostoliittoa vaarallisempi vastustaja siksi, että rahalla voi ostaa vaikutusvaltaa paljon helpommin ja enemmän ja mitä erilaisimmin tavoin kuin ideologialla, joka vihasi rikastumista. Venäjän on myös erittäin helppo käyttää hyväkseen kommunisminvastaisuutta, joka sokeuttaa monet vanhat, dementoitumassa olevat jäärät edelleen maailmassa, jossa kommunismia on enää parissa takapajulassa eikä sillä enää ole mitään todellista kannatusta suurimmassa osassa maailmaa, ei älymystön eikä kansan parissa.
Se, mitä näemme nyt Yhdysvalloissa, on Suomessa testattua
4
62
Vastaukset
- Anonyymi
Ei siis herätä mitään keskustelua? Avaus on sanasta sanaan täysin totta. Sekö häiritsee?
- Anonyymi
Sellainen vinkki, asia pitää opetella kertomaan lyhyesti ja tiiviisti, ei viestitulvassa kukaan viitsi lukea pitkää höttöistä tekstiä. Viestin sanoma myös hajoaa, jos se on liian pitkä.
- Anonyymi
Oma pääsi on hajonnut. Aloitus on täysin johdonmukainen, mutta se kertoo asian, josta halutaan vaieta.
Todellisuutta ei ole syytä amputoida iskulauseiksi henkisesti leikkikouluikäisille, sillä silloin se lakkaa olemasta todellisuutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oma pääsi on hajonnut. Aloitus on täysin johdonmukainen, mutta se kertoo asian, josta halutaan vaieta.
Todellisuutta ei ole syytä amputoida iskulauseiksi henkisesti leikkikouluikäisille, sillä silloin se lakkaa olemasta todellisuutta.Olet vaan liian tyhmä kirjoittamaan asiapitoista tekstiä. Pystyt vain prosesoimaan ruokaa pskaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812426- 1832004
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731851Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1211681Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311595- 1211476
Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1781199Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711185Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771133Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,611103