Uskovaiset väittävät usein, että vapaa tahto tarkoittaa sitä, että Jumala ei pakota ketään uskomaan itseensä. Jos näin, niin uskovaiset ovat menettäneet vapaan tahdon, koska he ovat nyt kadotuksen uhalla pakotettuja jatkamaan uskoaan. Monelle uskosta luopuminen onkin erittäin vaikeaa. Vapaata tahtoa ei enää ole.
Uskomalla Jumalaan menetät Vapaan Tahdon
10
136
Vastaukset
- Anonyymi
Hehehehe
- Anonyymi
joutuu helvettiin jos ei usko , mutta minä menenkin ankkalinnaan 🤣
- Anonyymi
Uskovaisten käsitys "vapaasta tahdosta" on sairas. Ihmiselle annetaan epäämäräisiä vihjeitä (erilaisia "pyhiä kirjoja" ja uskonnollisia traditioita) ja näistä ihmiset voivat muka vapaasti valita, mutta jos valitsee väärin häntä kidutetaan ikuisesti ja jos valitsee oikein, niin pääsee ikuiseen viiden tähden täysihoitoon.
Koska uskonto on harha, niin tietenkin kuvitelma vapaan tahdon "luovuttamisesta" Juamalle on kuvitelmaa. Tästä seuraa se, että kristitty kiistää vastuunsa itse tekemistään valinnoista. "En se minä ollut, se oli Jumala" on epärehellistä vastuunpakoilua. Ihmisyyden ytimessä on moraalinen vastuu omista tekemisistään ja valinnoistaan. Uskovainen kiistää tämän ja menee mielikuvittelemansa Jumalan selän taakse.- Anonyymi
Kristittyjen käsitys Hyvästä Rakastavasta Isästä:
= Lapset eivät koskaan näe isäänsä. He voivat "vapaasti valita" uskovatko isänsä olevan edes olemassa. Jos lapsi valitsee uskon isään ja vannoo uskollisuutta isälleen, niin isä pelastaa lapsen hukkumasta. Jos lapsi ei usko isään, isä antaa lapsen hukkua. - Anonyymi
Unohdit sen, että niillä on myös piru/demoni/henki yms. jonka selän taakse voi mennä piiloon.
Ei tarvitse itse ottaa vastuuta mistään kun voi syyttää jotain mielikuvitus kaveria.
On yleinen vitsi kuinka uskovainen kertoo partnerin pettämisen jälkeen kun jäänyt kiinni, kuinka itse paholainen aiheutti sen. Sitten tehdään joitakin voodoo rituaaleja saarnaajan toimesta ja henkilö on puhdas tuosta paholaisesta.
- Anonyymi
Sen saa ite päättää kuka oot.
- Anonyymi
Sitten kun tähän lisää sen taivaspaikan, niin asia on vielä oudompi.
Ihminen kuulemma tekee pahaa vapaan tahdon takia, mutta taivaassa ei ole pahuutta. Tämä tarkoittaisi aivan suoraan, ettei siellä taivaassa enää olisi vapaata tahtoa ollenkaan.
Olen aikaisemminkin kysellyt vapaan tahdon perään kristinuskoisten taivaaseen liittyen, mutta vastausta ei tunnu saavan. Itse asiassa mikä tahansa kysymys liittyen taivaaseen, jonne he pyrkivät jää aina auki.
Olen itse ollut kristinuskoinen ja jo silloin hämmensi se, etten tiennyt mitään tuosta taivaasta, jonne pitäisi pyrkiä. Sitä vain hiljensi kysymykset silloin. Nyt ateistina varsinkin huomaan muiden kristinuskoisien tekevän aivan samaa. - Anonyymi
Tässä aaa korkein luottoluokitus-teoriassa kiristetään. Jumala kiristää uskomaan ja perustelee it's Up to You. Ota tai jätä. Jos jätät niin lähetän pallosalaman ja tulta munille. Senkin rotta.
Luulin ystäväksi mutta kukapa meistä jumalista ei tekisi virheitä. Voit vielä katua ..mutta teoriassa en anna kuitenkaan anteeksi. - Anonyymi
Ei uskottomallakaan ole muita vaihtoehtoja kuin valita yksi kahdesta ääripään vaihtoehdosta.
- Anonyymi
Mistä ihmeen kahdesta ääripäästä?
Kristityt, johtuen rajattomasta itsekesekeisyydestään ja omahyväisyydessään kuvittelevat, että on olemassa kaksi vaihtoehtoa: kristinusko ja "ei-kristinusko".
Tämä on tietenkin puppua niin kuin kristittyjen puheet yleensäkin. Uskontoja on suuri joukko: zarahustralaisus, hindulaisuus, islam, taolaisuus, jainalaisuus, voodoo, sintolaisuus, budhalaisuus...
Eli vaikka haluaa uskoa johonkin perusteettomaan yliluonnolliseen, niin valittavana on paljon muitakin uskontoja kuin kristinusko.
Toiseksi eihan kristinuskokaan ole yksi uskonto. Vaikkapa Suomen vanhalestadiolaiset kristityt ovat sitä mieltä että vain vanhalestadiolaiset pelastuvat. Suurinta osaa Suomen kristityistä odottaa vanhalestadiolaissten mukaan helvetti (koko maailman kristityistä puhumattakaan). Moni katolinen on sitä mieltä, että vain katolilaisuus on oikeaa kristinuskoa jne. Kristityt eivät ole edes keskenään yhtä mieltä siitä mikä on oikea, pelastukseen johtava tapa olla kristitty.
Tätä taustaa vasten "vapaa tahto" on vain arpajaiset, joissa ihmisen täytyy ilman faktaperusteita arvata itselleen oikea maailmankatsomus ja väärästä valinnasta rangaistaan silmittömästi. Lukutaidoton lapsi jossain Intian umpihindulaisessa syrjäkylässä joutaa (ainakin joidenkin) kristittyjen mukaan kuoltuaan helvettiin siinä kuin uskosta luopunut teologian tohtorikin, koska molemmat "vapaasta tahdosta" valitsivat väärin.
Sairasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011610- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591000Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49755The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54702En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40696Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695