Kiuruvedellä tarvitaan yhteishenkeä ja yhteistyötä. Paikkakunnan kehittäminen yhteistuumin säilyttää alueen asuttuna paremmin kuin riitely.
Taantuva maaseutupaikkakunta ei tarvitse valtuustonsa riitelijöitä
Anonyymi-ap
28683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Totta puhut se on juuri näin.
Perussuomalaisia sinne toisiaan kehumaan ja läyryämään,kuinka hyviä ovat.On romantikosta TYÖ mieheen mistä valita.😅
Parempi sekin kuin kepulaisia jotka eivät kerro mielipidettään äänestäjille esim, tuulivoimasta ja joita ohjataan kepun puoluemääräyksillä.
Voisin olla jopa eri mieltä aloittajan kanssa.
Joskus hyvä tuoda asioita eri näkövinkistä. Joskus tulee tehtyä aika isoja töppejä, kun kaikki ovat samaa mieltä.
Juuri tuosta syystä on tullutkin töppejä, koska kaikkien on pitänyt olla samaa mieltä. Jos olet eri mieltä olet otsikossa mainittu riitelijä.
Ei pidä riidellä, pitää neuvotella, tehdä kompromisseja ja sopia. Se on oikeaa menettelyä ja sitä aloittaja tarkoittaa.
Ja kuka tai mikä ryhmä siitä yksimielisyydestä päättää?
Ettei käy niin kuin Hamelnin pillipiiparin kanssa...
Sitä on joka maalaispitäjässä missä Kepu hallitsee . Mennään ryhmän mukana.
Nyt on paras juttu tämä tuulivoimala. harva pysähtyy oikeasti miettimään mitä sen jälkeen, kun ne ei toimi.
Niistäkin tulee vanhoja ja samoin niiden äänet muuttuvat kuin vanhan ajan kitinä. Läpi menee joka paikasta. Ja saattaa käydä niin kuin vanhoilla käy, eli falskaamaan rupeaa. Öljyt saattavat herkemmin tippua .
Vanhan akan kitinä
Kepu on ja on ollut paikkakunnan syöpä. Tällä tuulimylly hommalla viedään tuhkatkin pesästä.
Tuulivoimaloiden tieltä
pitää usein kaataa metsää pois.
Se on pois hiilinieluista...
Varsinkin, kun metsää ei uudisteta,
eli ei istuteta uutta tilalle.
Kepu ei hallitse enää Kiuruvedellä. Niillä ei ole enemmistöä valtuustossa. Yksimielisyys syntyy asiallisesti neuvottelemalla kaikkien puolueiden kesken.
Kyllähän tämä kepun hirmuvalta on nähty, alamäki on kiihtynyt vaan 80-luvun lopusta alkaen ja nyt kun on kaikki viturallaan nii myyvään sitte nurkkapielet ulkomaisille sijotusyhtiöille teollisuus maaks, siinä meillä maaseutu puolue, ihan vasemmiston käsikassarana pyörii kun muut ei halua ennää leikkiä sen kanssa.
Kepun valta alkoi kasvaa Kekkosen ja YYA-sopimuksen myötä,
jo sotien jälkeen, jolloin keskustan nimi oli maalaisliitto...
Parempi kuitenkin keskusta kuin kommunistivalta.
Sitäkin yritettiin Suomeen vängällä, mutta ei mennyt
se yhteiskuntaoppi jakeluun koko kansalle.
Onneksi.
Kommunisteja ei ole enää Suomessa. Kukaan ei kannata kommunismia.
On niitä vielä, eräänlaisina muinaismuistoina.
Lenin-museon peräänkin jotkut itkivät.
Olipa vain vanhan kertausta.
"Joka ei vanhaa tunne,
ei uuttakaan ymmärrä..."
Ja voi sortua vahingossa vanhoilla jäljille ja kävellä avantoon...
Television puheenjohtajatentissä kaikki sivistyspuolueet painottivat yhteistyötä.
Kiuruvedellä yhteistyö tarkoittaa " Tee niin kuin Kepu sanoo ". Saat paljon hintavia hillotolppapaikkoja kuten AK, RP, PA ja KT. Ja pidä niistä kiinni kunnes kuolema Teidät erottaa.
Kiuruveen kaupungin yhteistyö halukkuus on tasolla että tehhään niinku kaupunginjohtaja ja kätyrit haluaa, ketkuilua on nähty jo ihan lehissä asti. Miten näitten moraali kestää? Taitaa olla hyvis saunotettu ja kivahan se windan alushousut jalassa kärrinpyöriä heittee kyläiltamissa.
Se on kuitenkin kaikkea muuta kuin pelkää turhaa riitelyä. Neuvottelua ja sopimista.
Me nytjäkkeet olemme kaikkien kanssa samaa mieltä. Meiltä löytyy ehdokas aina joka lähtöön. Kaikenmielisille oma ja tarpeen vaatiessa käännämme aina kurssia tilanteen mukaan.
Nyt sitten ois oiva tilaisuus sitten potkia pyrkyrit pihalle ja kaveri kaupat purkaa.
Turpaan jokaista riitelijää on nytjäkkeiden resepti Kiuruveden kehitykseen paikallisilta ostamisen lisäksi. Meillä on käräjäoikeuden myöntämä virallinen todistus, ettei kannata vit tuilla.
Ketä ollaan lyömässä turpaan? Missä näin on sanottu?
Yhteistyötä voi olla. Vaan se ei tarkoita sitä, että joka asiassa tarvitsee olla samaa mieltä. Kaikki järjettömyydet menee sillä tavalla läpi.
Kommunismista vielä sen verran, että Lipponen sanoi v.-93 YYA-sopimuksen loputtua, että vaikka sopimus päättyi niin sen henki jää elämään. Sitä kyllä sitten elätettiinkin sosialistisen SDPn toimesta aina vuoteen 2022 saakka ja osa sossuista myös sen jälkeen. Alpo Rusi on laskenut, että tuossa sinisilmäisydessä houkuteltiin Suomesta yli 20mrd investointeja Venäjälle. Tuossa on erittäin hyvä esimerkki mitä seuraa kun eletään konsensuksen huumaa ja katsotaan asioita pelkästään punavihreiden lasien läpi.