Mitä hyötyä on olla uskovainen?

Kaikki me päästään tuonpuoleisuuteen, helvettiä ei ole. Ei siellä tuonpuoleisessa ole jumalaa tai Jeesustakaan. Näistä ko. henkilöistä ei ole mitään näyttöä.
13162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen.

Äänestä

Ateistin aloitus, Monen olen kuullun sanovan elämä on maanpäällä jo helvettiä. Sitä se on monille. Syitä on monia. Ikävä asia. Monet tulevat maanpäällä toimeen ilman Jeesusta. Mutta rajan takana et sinäkään tule toimeen ilman Jeesusta. Det är säkert.

Äänestä
  • Näin heterona en osaa sitä Jeesusta suuremmin kaivatakaan.

    Äänestä

Mikso ateisti agiteeraa täällä. Kiristä kaikki ruuvit päässäsi.

Äänestä
  • Lueppa tarkkaan aloitukseni.
    Ateisti ei usko henkimaailmaan.

    Äänestä

Siellä se Parhami ja Olseni jo odottelee seuraajiaan.

Äänestä
  • Siisti homma, saatat päästä ihailemaan heitä samoille lauteille !

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Siisti homma, saatat päästä ihailemaan heitä samoille lauteille !

    Parhami ja Olseni oli helluntailaisia. Ei kristittyjä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Parhami ja Olseni oli helluntailaisia. Ei kristittyjä.

    Kristityt ovat uskovia ja helluntalaiset myös hyvä kun ymmärsit.

    Äänestä

Uskon henkimaailmaan ja reinkarnaatioon.
T. Aloittaja

Äänestä

Sehän nähdään.

Äänestä

Ap:lle asiaa:

Ps. 14:1 Veisuunjohtajalle; Daavidin virsi. Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän menonsa; ei ole ketään, joka tekee, mikä hyvää on.

Ps. 53:2 Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa". Turmiollinen ja iljettävä on heidän väärä menonsa; ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on.

Jos siis ei usko Jumalaan, niin sittenhän on ihan sama se, mitä elämässään tekee.

Eli tuomiota ei tule omista vääristä teoista, vaan kukin pääsee kuin ns. "koira veräjästä".

Mutta niinhän ei kuitenkaan ole, eli kyllä kukin joutuu tuomiolle vääristä teoistaan ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Kaikki luotu todistaa Luojastaan, joten helvettiin menijöillä ei ole viimeisellä tuomiolla mitään, millä itseään puolustaa.

Kenellekään ei ole taattu huomista päivää. Usko Jeesukseen nyt.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaikki me päästään tuonpuoleisuuteen, helvettiä ei ole. Ei siellä tuonpuoleisessa ole jumalaa tai Jeesustakaan. Näistä ko. henkilöistä ei ole mitään näyttöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu