Kun teollisuuden suuromistajat eli pankit Suomessa käynnisti tehostamistoimet, esim Kaukaan-Strömberg, Finlayson-Asko yhdistämiset jne. Väyrynen ja Sorsa alkoivat vaatimaan, että suomalaisten pankkien omistamista teollisuudessa on vähennettävä ja vaativat, että suomalaiset pankit saa omistaa korkeintaan 10% yhdestä yrityksestä. Sama vaade koski myös vakuutusyhtiöitä.
Väyrysen motiivi oli se, että pankkien pääkonttorit sijaitsi Helsingissä ja halusi siirtää omistamisen maakuntiin, Sorsan motiivi oli säilyttää teollisia työpaikkoja ja sitä kautta vahva SAK. Eli molempien motiivi oli täysin käsittämättömät ja Suomen edun vastaisia. Runnoivat sitten väkisin ja enemmistöllä ns liikepankkilain ja lain sisällössä rajoitettiin suomalaisten liikepankkien omistus max 10% teollisuusyrityksissä, mutta ulkolaiset pankit sai saman lain mukaan omistaan peräti 40% suomalaisesta teollisuusyrityksestä. Tämä tapahtui vuonna 1987 ja ulkolaiset pankit valtasi nopeasti omistuksia Suomesta ja pääsivät Suomeen tarjoamaan edullisia valuuttalainoja. Kaikki muistaa Islantilaiset pankit Suomessa.. Tietämättömyyttään ja typeryyttään nämä kaksi ajoivat Suomen hirvittävään lamaan.
1992 alkaneen hirmu laman isät oli Väyrynen ja Kalevi Sorsa.
10
157
Vastaukset
- Anonyymi
Väyrynen luikki sen vuoksi karkuun Aho hallituksesta ja silloin omatkin alkoi kasata esteitä Väyrysen kuningastielle. Väykky suurin virhe oli kusta kepun telttaan ulkopuolelta.
- Anonyymi
Syyllisiä olivat Koiviston suojeluksessa Harri Jäähai (Holkeri ) ja Lama-Liikanen, joka palkittiin suorituksesta Suomenpankin pääjohtajuudella. Periaate kun oli, että on pakko olla tosi viisas mies - jos virheistään yhtään oppii.
30.4. 1987. Edelleen hiertää maalaisliitossa.
Silloin loppui Moskovan takaama kiintiöpaikka hallituksessa.- Anonyymi
Maalaisliiton.kurittaja kirjoitti:
30.4. 1987. Edelleen hiertää maalaisliitossa.
Silloin loppui Moskovan takaama kiintiöpaikka hallituksessa.Pitää paikkansa ja Väyrysen syöksykierre lähti niillä hujakoilla. Muuten olisimme skandinavian Valko-venäjä, siis jos Väyrynen olisi päässyt Kremlin avulla valtaan.
- Anonyymi
Holkeri oli tyhmä ja Lama-Liikanen turpa auki joka käänteessä. Perustuslain vastaisesti Liikanen Suomen Pankkiin, kuten myös Vanhanen.
- Anonyymi
Lama Liikanen on onneksi jo eläkkeellä ja Koivisto kuollut.
- Anonyymi
Väyrynen on aina toiminut Suomen etujen vastaisesti. Väyryselle ainoastaan Väyrysen etu merkitsee jotakin.
- Anonyymi
Mediapeliä sanon minä.
- Anonyymi
Väyrynen ei ole koskaan ajanut Suomen etua. Omaansa ja ryssän kyllä.
- Anonyymi
Väyrynen on aina ollut väärin ymmärretty, sanoi väyrynen ihan itse.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943722
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453114Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.962702Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572410- 612378
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172337- 1252315
Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212264Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212203- 642070