En selviäisi elämästä, jos onnistumista saataisiin jo nuorena.
Koska onnistuminen on kuin formula auto, jota nuori ei osaa ajaa ja törmää seinään.
Olin siksi hyvin epäonninen nuorena.
Kuten moni nuori on tänäänkin.
Ovatko kuitenkin normaaleja siten tai eivät.
Huonoa vointia onnettomana jatkui pitkään ja kerkesin tottua, että "elämä on kärsimystä".
Aikuisena siten annoin onnen olla vain.
Mutta joskus hyvin aikuisena tunnen jatkuvia onnen tunteita.
Siihen vaikutti epäilemättä yleinen sivistyksen taso, jota sain työnnettyä kaaliin peruskoulutuksissa ja korkeakoulutuksissa.
Ehkä se alkoi sittenkin toimia tänään.
Onnea toi myös perhe, lasten syntyminen.
Perhehelvetti on totta, mutta lasten tekemistä ei pidä siitäkään huolimatta jättää väliin.
Suostuu vaikka, että vaimo on naapurimaasta ja vie lapset sinne.
Olen onnellinen nyt, mutta kun filosofoin saman tason jonnekin nuoruuteen, koska tänäänkään ole rikas, kuuluisa tai ehjä vaikka olen onnellisesti aikuinen, niin tuota onnea ei vain kestäisi nuorena.
Näin kuin jotkut nuoret saavat laudattureita ja yliopistosta valmistuvat kolmessa vuodessa, saaden heti työpaikan, jonka rahalla ostavat omakotitalon Helsingin keskustasta, jonka jälkeen lähtevät Brysselin parlamenttiin nuorina professoreina, josta heitä valitaan USA:n presidentteiksi.
Tuota vauhtia voi ihmetellä ja en jaksaisi vain kokoaikaista onnistumista silloin. Tiedän.
Elämäni alun iso epäonni tuntuu jälkeenpäin hyvin oikealta, koska se sai minua normaaliksi.
Jatkuminen jatkuu yhä kahden mahdollisen elämän skenarion välillä, koska toistaiseksi elämä jatkuu ja en ole varma kuinka sitä käytän tästä edes eteenpäin.
Kun kaikki onnistuu
Anonyymi-ap
0
634
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2714687Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761801Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180