En selviäisi elämästä, jos onnistumista saataisiin jo nuorena.
Koska onnistuminen on kuin formula auto, jota nuori ei osaa ajaa ja törmää seinään.
Olin siksi hyvin epäonninen nuorena.
Kuten moni nuori on tänäänkin.
Ovatko kuitenkin normaaleja siten tai eivät.
Huonoa vointia onnettomana jatkui pitkään ja kerkesin tottua, että "elämä on kärsimystä".
Aikuisena siten annoin onnen olla vain.
Mutta joskus hyvin aikuisena tunnen jatkuvia onnen tunteita.
Siihen vaikutti epäilemättä yleinen sivistyksen taso, jota sain työnnettyä kaaliin peruskoulutuksissa ja korkeakoulutuksissa.
Ehkä se alkoi sittenkin toimia tänään.
Onnea toi myös perhe, lasten syntyminen.
Perhehelvetti on totta, mutta lasten tekemistä ei pidä siitäkään huolimatta jättää väliin.
Suostuu vaikka, että vaimo on naapurimaasta ja vie lapset sinne.
Olen onnellinen nyt, mutta kun filosofoin saman tason jonnekin nuoruuteen, koska tänäänkään ole rikas, kuuluisa tai ehjä vaikka olen onnellisesti aikuinen, niin tuota onnea ei vain kestäisi nuorena.
Näin kuin jotkut nuoret saavat laudattureita ja yliopistosta valmistuvat kolmessa vuodessa, saaden heti työpaikan, jonka rahalla ostavat omakotitalon Helsingin keskustasta, jonka jälkeen lähtevät Brysselin parlamenttiin nuorina professoreina, josta heitä valitaan USA:n presidentteiksi.
Tuota vauhtia voi ihmetellä ja en jaksaisi vain kokoaikaista onnistumista silloin. Tiedän.
Elämäni alun iso epäonni tuntuu jälkeenpäin hyvin oikealta, koska se sai minua normaaliksi.
Jatkuminen jatkuu yhä kahden mahdollisen elämän skenarion välillä, koska toistaiseksi elämä jatkuu ja en ole varma kuinka sitä käytän tästä edes eteenpäin.
Kun kaikki onnistuu
Anonyymi-ap
0
714
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-216100Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895722- 1263712
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993709- 1261474
- 571397
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301322- 381129
- 451113
- 271097