Venäjä valmistautuu muutamien vuosien päästä suursotaan, arvioivat Saksan ulkomaantiedustelu BND ja Saksan asevoimat tuoreessa tilannearviossaan.
Saksalaismediat Süddeutsche Zeitung ja yleisradioyhtiöt NDR ja WDR ovat hankkineet tilannearvioraportin.
Raportissa todetaan, että Venäjä luultavasti luo kaikki edellytykset "laajamittaisen tavanomaisen sodan" käymiselle vuosikymmenen loppuun mennessä.
Analyysin ydinviesti lännelle viittaa siihen, että konflikti Moskovan kanssa voisi laajentua ja kestää pitkään. Venäjän sanotaan näkevän itsensä systeemisessä konfliktissa lännen kanssa ja on valmis toteuttamaan imperialistiset tavoitteensa sotilaallisella voimalla Ukrainan ulkopuolella, vaikka tällä hetkellä ei ole viitteitä "Venäjän välittömästä vastakkainasettelusta Naton kanssa".
Raportti on yhteenveto ja arvio Bundeswehrin ja BND:n viime vuosina keräämistä tiedoista. Avoimien lähteiden lisäksi näitä ovat tiedustelulöydökset, satelliittitiedustelu sekä taloudellisen ja sotilaallisen tilanteen analyysit.
Saksalaisten arvioon yhdenmukainen Liettuan kansallisen tiedustelupalvelun VSD:n luottamuksellisen analyysin kanssa.
Liettualaisen analyysin mukaan Venäjä ei vielä pysty käymään "laajamittaista tavanomaista sotaa Natoa vastaan" keskipitkällä aikavälillä. Ukrainan sodasta huolimatta Venäjän valmiudet olivat kuitenkin riittävät "käynnistämään rajoitetut sotilaalliset toimet yhtä tai useampaa Nato-maata vastaan".
Ei taida Putinilla riittää hönkä enää sellaiseen.....
Tiedusteluraportti Venäjä suunnittelee laajamittaista sotaa länttä vastaan
11
120
Vastaukset
- Anonyymi
..ja F-35t ei toimi kun aika tulee.
- Anonyymi
Niinpä ja venäjällä vahva liittolainen kiina natolla ei mitään jakoa pelkälle venäjälle,usa pois pelistä🤣
- Anonyymi
Koitahan Sinä opeteella kirjoittamaan eri maiden nimet isolla alkukirjaiomella! Tuosta mallia: Venäjä, Kiina, USA .... Sinulla lie kuitenkin koko "maailmanpolitiikka" hallussa? : )) Höpsis!
- Anonyymi
No tyhmähän se olisi jos ei valmistautuisi, kun EU:han on jo päättänyt hyökätä kimppuun, kävi Ukrainassa miten kävi.
- Anonyymi
EU on talousjärjestö, jolla ei EDES OLE omaa armeijaa!?
- Anonyymi
Täyttä puppua että Venäjä lähtisi tavanomaiseen konventionaaliseen sotaan länsieurooppaa vastaan. Jos Venäjä oikeasti päättäisi sotia, kyse on ydinsodasta.
- Anonyymi
Miksi kukaan haluaisi ydinsotaa? Ei siinä ole voittajia!
- Anonyymi
Minä en luota saksan arvioon, samanlaista höpötetty Euroopassa jo vuosia ja peloteltu ihmisiä.
- Anonyymi
Venäjä ei pärjää Euroopalle ja Natolle
- Anonyymi
Rajattuja iskuja? Testailua? Mikä on rajattu ja mihin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23092Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001278
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742