Maahanmuuttopuhutteluista paljastunut

Anonyymi-ap

Uskonnon määrittely käsitteellisenä rajavalvontana Suomen turvapaikkamenettelyssä
https://helda.helsinki.fi/server/api/core/bitstreams/8b46dbb3-1a0f-48c1-869d-e83fdaf02513/content
Sivu 149: "193. Suomessa elää myös musliminaisia, joista osa on vapaaehtoisesti kääntynyt islamiin, eivätkä kaikki ole syntyjään muslimeita tai
maahanmuuttajataustaisia. Mikä on käsityksesi musliminaisen elämästä Suomessa?
V: Tämä on kyllä minulle kysymys. Tunnen yhden naisen […] ja hän kääntyi islaminuskoon. En ymmärtänyt, miten tämä on mahdollista, mutta kunnioitan heidän ajatustaan. Varmaan he eivät tiedä islamista mitään. Islam on täynnä väkivaltaa ja vain miehille hyvä.
194. Jos edelleen ajatellaan musliminaisen elämää Suomessa, niin millä lailla hänen elämänsä on täynnä väkivaltaa ja ilman oikeuksia, kun hän kuitenkin seuraa islamia?
V: Ajattelen, etteivät he tiedä islamia. Vain mainostetaan islamin hyvää puolta. Olen elänyt islamin valtiossa, tiedän mitä oikea islam tarkoittaa. Islam on täynnä eriarvoisuutta ja väkivaltaa."

5

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Periaatteella elävät SYÖMÄLLÄ EVÄÄT TOISEN EESTÄ

    • Anonyymi

      Vihreiden mielestä hyvä asia.

    • Anonyymi

      on vain aku ankka 😠😠😠

      • Anonyymi

        Päivän Sana
        29.03.25

        Sinun sanasi on lamppu, joka valaisee askeleeni, se on valo minun matkallani. Ps. 119:105

        Jumalan sanaa on nautittava ja omaksuttava suupala kerrallaan. Sitä ei voi varastoida sydämeen kuin päivän aterian verran. Kun nautittu sana kutoutuu senhetkiseen elämään, se muuttuu kestäväksi ravinnoksi. Jumalan sanaa kuvataan polullemme asetetuksi kynttiläksi tai savilampuksi. Muutama askel ja oikean suunnan voi nähdä, ei juuri enempää. Ajatus vaatimattomasta, mutta välttämättömästä savilampusta kuvaa Jumalan tapaa toimia maailmassa. Jumala ei valaise koko tulevaisuutta eteemme, vain seuraavan askelen ja oikean suunnan. Valo ei häikäise silmiä, mutta osoittaa tien, jota Herra itse käy edellä. Kun Jumala haluaa puhutella meitä sanallaan, hän laskee sen tuskin kuuluvasti sydämellemme. Silloin me sanomme: ”Puhu, Herra, palvelijasi kuulee.” Sanan seuraamisen tie on herkän sydämen tie, sillä vain herkällä sydämellä voi kuulla oikein.

        Kyllä AKU - ANKKA ILMESTYY TAIVAASSAKIN


    • Anonyymi

      1. kirje korinttilaisille 10
      Varoitus epäjumalien palvelemisesta
      1Veljet, haluan teidän tietävän, että isämme vaelsivat kaikki pilven johdattamina ja kulkivat meren poikki. 2Kaikki he saivat pilvessä ja meressä kasteen Mooseksen seuraajiksi. 3Kaikki he söivät samaa hengellistä ruokaa 4ja joivat samaa hengellistä juomaa. Hehän joivat siitä hengellisestä kalliosta, joka kulki heidän mukanaan; tämä kallio oli Kristus. 5Mutta useimmat heistä Jumala hylkäsi, kohtasihan heidät tuho autiomaassa. 6Näin heistä tuli meille varoittavia esimerkkejä: meidän ei pidä himoita pahaa, niin kuin he tekivät. 7Älkää ruvetko palvelemaan epäjumalia niin kuin jotkut heistä. Kirjoituksissa kerrotaan: »He istuivat syömään ja juomaan, ja sitten he nousivat tanssimaan.» 8Älkäämme antautuko siveettömyyteen niin kuin jotkut heistä; heitä kuoli yhtenä päivänä kaksikymmentäkolmetuhatta. 9Meidän ei myöskään tule koetella Herran kärsivällisyyttä, niin kuin jotkut heistä tekivät; he kuolivat käärmeenpuremiin. 10Älkää liioin nurisko niin kuin jotkut heistä; he saivat surmansa kuolemanenkelin kädestä.

      11Nämä tapahtumat ovat varoittavia esimerkkejä, ja ne on kerrottu ojennukseksi meille, joiden osana on elää lopun aikoja. 12Joka luulee seisovansa, katsokoon, ettei kaadu. 13Teitä kohdannut kiusaus ei ole mitenkään epätavallinen. Jumalaan voi luottaa. Hän ei salli kiusauksen käydä teille ylivoimaiseksi, vaan antaessaan teidän joutua koetukseen hän samalla valmistaa pääsyn siitä, niin että voitte sen kestää.

      14Rakkaat ystävät, pysykää siis erossa epäjumalien palvelemisesta. 15Puhun teille kuin järkeville ihmisille ainakin. Harkitkaa mitä sanon. 16Eikö malja, jonka me siunaamme, ole yhteys Kristuksen vereen? Ja eikö leipä, jonka me murramme, ole yhteys Kristuksen ruumiiseen? 17Leipä on yksi, ja niin mekin olemme yksi ruumis, vaikka meitä on monta, sillä tulemme kaikki osallisiksi tuosta yhdestä leivästä. 18Ajatelkaa Israelin kansaa! Eivätkö papit, jotka syövät uhrilihaa, joudu läheiseen yhteyteen alttarin kanssa? 19Mitä tällä tarkoitan? En sitä, että epäjumalille uhrattu liha sinänsä olisi jotakin tai että epäjumalat olisivat jotakin todellista. 20Tarkoitan sitä, että epäjumalien palvelijat uhraavat pahoille hengille eivätkä Jumalalle, enkä halua teidän joutuvan yhteyteen pahojen henkien kanssa. 21Te ette voi juoda sekä Herran maljasta että pahojen henkien maljasta, ette voi olla osallisina sekä Herran pöytään että pahojen henkien pöytään. 22Emme kai halua herättää Herran kiivautta? Olemmeko muka häntä vahvempia?

      jossa päivän sana
      2.4.2025

      Raamatunteksti(t)
      1. kirje korinttilaisille 10
      3Kaikki he söivät samaa hengellistä ruokaa 4ja joivat samaa hengellistä juomaa. Hehän joivat siitä hengellisestä kalliosta, joka kulki heidän mukanaan; tämä kallio oli Kristus.
      1. kirje korinttilaisille 10:3-4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1570
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1095
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      892
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      881
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      858
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      858
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      783
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe