Sdp neuvoa poppamieheltä saanut

256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sitten , https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001939152.html

Oulun insestijutun oikeudenkäynnissä syyttäjällä on kirjallisena todisteena selvitys 26-vuotiaan uhrin Marlenen potilashistoriasta Oulun terveysviranomaisissa.

Selvityksen tehnyt lääkäri ihmettelee lausuntonsa lopuksi, miksi jo varhain ilmenneet erittäin huolestuttavat merkit eivät johtaneet jo aiemmin insestitutkintaan.

Kihlakunnansyyttäjä Sari Kemppaisen mukaan isä kehitteli viranomaisille johdonmukaisesti itselleen sopineita tarinoita. Marlene ei uskaltanut sanoa vastaan isälleen ja halusi myös suojella pikkusisaruksiaan.

– Isällä oli kyky manipuloida myös viranomaisia. Hän piti huolen, ettei Marlene pitkiä aikoja pystynyt viranomaisten kanssa kahden kesken keskustelemaankaan, Kemppainen sanoi oikeudessa.

Kaikkiin raskauksiin - joista ensimmäinen oli jo 11-vuotiaana - tarjottiin samankaltainen tarina. Marlenen väitettiin seurustelleen vähän aikaa 14-15-vuotiaan pojan kanssa ja olleen kerran yhdynnässä, jolloin ehkäisy olisi pettänyt.

Tarinan mukaan väkisinmakaamista ei tapahtunut. Isä ei halunnut rikosilmoitusta.

Isä oli terveydenhoidon eri yksiköistä kerättyjen potilaskertomusten mukaan aina läsnä kaikilla vastaanotoilla, myös silloin kun Marlene synnytti lapsen isälleen.

Sekään ei herättänyt kelloja, että esikoisen sanottiin saaneen alkunsa Afrikan-matkalla. Raskauden alkamisen ajankohta ei kuitenkaan täsmännyt matkan ajankohtaan.

– Viranomaisten tiedot eivät yhdistyneet. Sairauskertomukset olivat eri arkistoissa.

Marlene: Muita aikuisia ei ollut
Marlenella ei ollut käytännössä muita aikuisia kuin isänsä. Hänen suomalainen äitipuolensa kärsi mielisairaudesta. Marlene joutui huolehtimaan kotitöistäkin jo viisivuotiaasta lähtien.

– Minulla ei ollut aikuista perheen ulkopuolella, en voinut luottaa kehenkään. Isä osasi puhua ulkopuolisille. Minun sanojani ei olisi kukaan uskonut, Marlene itse sanoi oikeudessa.

Hän kertoi pelänneensä myös isänsä suhtautumista ja myös sitä, mitä isälle tapahtuu, jos hän kertoo asiasta.

Marlene vahvisti, että isä oli aina läsnä terveydenhuollon tapaamisissa ja raskauksille piti aina keksiä jonkinlainen selitys. Hän itse joutui keksimään selitykset.

Isä kiistää, että ensimmäinen raskaus 11-vuotiaana olisi ollut hänen. Marlene hymähti väitteelle.

– Kyllä hän sen tietää itse.

Naisen ääni särkyi, kun hän kertoi hyväksikäytön ja aborttien aiheuttamista itsesyytöksistä ja syyllisyyden tunteista, jotka ovat johtaneet myös itsetuhoiseen käyttäytymiseen. Hän kertoi myös isänsä harjoittaneen psyykkistä painostusta saadakseen tytön yhdyntöihin kanssaan.

– Hän sanoi, että minä olen sinun isäsi, haluan sinun parastasi ja kukaan muu ei rakasta sinua, Marlene kertoi itkuisena.

Hyväksikäyttö loppui vasta 2008, kun isä muutti Norjaan avioeron jälkeen.

Äänestä

Maaham muutto on rikkaus. Ei mulla muuta. Alex

Syväitkää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001939274.html

noin se mennyt..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu