Pääsetkö helvettiin vai joudutko taivaaseen?

Anonyymi-ap

Onko tämä asia ratkaistu lapsikasteessa?
Niin jotkut pastorit väittävät.

7

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mä oon paikkani taivaassa ansainnut. Pyytänyt kaikkien syntejä anteeks ja kärsiny niin kun oikeesti.

    • Anonyymi

      Raamatussa on mainittu vain aikuisten kasteet. Kristikunnan vanhat perinteet eivät pelasta, vaan ainoa Tie ja ovi ja portti on Jeesus, muualta tulleet, kastemaljojen ääreltä Jumalan valtakuntaan nousseet ovat varkaita ja ryöväreitä.
      Sana ilmoittaa hyvin selvästi ja yksiselitteisesti: 'hän (Pietari) on puhuva sinulle sanoja, joiden kautta sinä pelastut, ja koko sinun perhekuntasi'. Pietari ei valuttanut Korneliuksen päähän vettä, ja näin sadanpäämies olisi tullut uskoon, vaan Pietari puhui evankeliumin sanoja: Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."
      Pietari kirjoitti: te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.
      Sana todistaa Korneliuksen kodissa olleista ja Pietarin puheet kuulleista ja puhutun sanan kautta uskoon tulleista: Vauvat ja pikkulapset eivät puhu näin: Nyt olemme siis tässä kaikki Jumalan edessä, kuullaksemme kaiken, mitä Herra on käskenyt sinun puhua." Korneliuksen kodissa uskoon tulleet olivat ymmärtäväisessä iässä ja ymmärsivät Pietarin puheen.

    • Anonyymi

      Kinaamalla ja herjaamalla taivaspaikka varmistuu.

      • Anonyymi

        Selvästi sinun uskontosi mukaan ja toteutat sitä ansiokkaasti.


    • Room. 12:
      2. Älkääkä mukautuko tämän maailmanajan mukaan, vaan muuttukaa mielenne uudistuksen kautta, tutkiaksenne, mikä on Jumalan tahto, mikä hyvää ja otollista ja täydellistä.
      Gal. 1:4; Ef. 4:23; Ef. 5:10; Ef. 5:17; Kol. 1:9; 1Tess. 4:3; 1Piet. 1:14; 1Joh. 2:15

      Kommentaari Novum. Room. 12:.2.
      . Apostoli puhuu tässä syvällisen ja pysyvän muutoksen kokemisesta "mielen uudistuksen kautta". Muutos voi tapahtua luonnollisesti vain Pyhän Hengen vaikutuksesta.Hengen työ, mielen uudistus, on ainoa tehokkaasti varjeleva voima, joka voi pidättää kristityn lankeamasta takaisin käyttäytymään tämän maailman hengen ja olemuksen mukaisesti. Paavali korostaa ihmisen ja Jumalan välisen yhteistyön käytännön tulosta.

    • 1.Joh.2:
      15. Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä.
      Joh. 15:19; Room. 12:2; Jaak. 4:4
      16. Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta.
      Sananl. 27:20
      17. Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti.
      Ps. 15:5; Jes. 40:6; Matt. 7:24; 1Kor. 7:31; 1Piet. 1:24

    • Anonyymi

      Johannes todistaa Jeesuksen ja samarialaisen kohtaamisesta: siellä oli Jaakobin lähde. Kun nyt Jeesus oli matkasta väsynyt, istui hän lähteen reunalle. Ja oli noin kuudes hetki.
      Niin tuli eräs Samarian nainen ammentamaan vettä. Jeesus sanoi hänelle: "Anna minulle juoda"...Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos sinä tietäisit Jumalan lahjan, ja kuka se on, joka sinulle sanoo: 'Anna minulle juoda', niin sinä pyytäisit häneltä, ja hän antaisi sinulle elävää vettä...
      (Nainen): Et kai sinä ole suurempi kuin meidän isämme Jaakob, joka antoi meille tämän kaivon ja joi siitä, hän itse sekä hänen poikansa ja karjansa?"
      Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jokainen, joka juo tätä vettä, janoaa jälleen,
      mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään".

      Jeesus puhui kahdesta vedestä, kahdenlaisesta vedestä: KAIVON VEDESTÄ, SE ON LUONNOLLISESTA VEDESTÄ, JOTA KIRKON KASTEVESIKIN ON. JEESUS PUHUI MYÖS TOISESTA VEDESTÄ, JOTA HÄNELLÄ ON, JA JOTA HÄN VOI ANTAA.
      Näin ollen kirkon kastevesi ei anna ikuista elämää, eikä muutu elävän veden lähteeksi. Uudesti syntymään ja Jumalan lapseksi tulemiseen tarvita toista vettä, Elävää vettä, jonka Jeesus voi antaa.
      Samoin Jeesus opettaessaan Nikodemusta ja puhuessaan vedestä syntymisestä Jeesus tarkoitti Häneltä saatavaa elävää vettä.
      Kaivovesi ja muut luonnolliset vedet, mukaan lukien kastemaljan vesi, ovat katoavaisia. Katovaisuus ei peri katoamattomuutta.
      Ihmisen pitää uudesti syntyä katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän Sanan kautta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5264
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4458
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      28
      2571
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2274
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2018
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1948
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1617
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1551
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1287
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1194
    Aihe