Mistä rahat leikataan?

Anonyymi-ap

On luvattu osallistua 40miljardin pottiin Ukrainan aseistamiseen? Osallistua Ukrainan jälleenrakentamisern? Gasakin pitäisi rakentaa? Puolustusmenot nostaa yli 3 %?

8

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhdeksän miljardia leikataan pienituloisten sosiaaliturvasta, ja myös työttömyysturvasta.
      Näin on päätetty jo aiemmin.

      Nyt opposition vaatimuksesta Orpon oikeistohallitus kertoi lisäleikkauksista, jotka koskevat kaikkein heikoimpia eli ikäihmisiä, vammaisia ja lastensuojelua tarvitsevia lapsia. Lisäksi leikataan Kelalta ja lisäleikkausten lisäleikkauksia jää ilmeisesti seuraavalle hallituskaudelle.

      Sen sijaan hallituksen asettaman kasvutyöryhmän suositusten mukaan perintövero pitäisi poistaa ja yritysveroa alentaa viisi prosenttia.

      Lue Ylen uutisista uusimmista leikkauksista:

      Tulevat sote-säästöt

      Kela: Kelan rahoituksesta leikataan 50 miljoonaa.
      Valtuustojen palkkiot: Hyvinvointialueiden mahdollisuutta käyttää valtion rahoitusta ryhmärahoihin ja valtuutettujen kokouspalkkioihin rajoitetaan. Leikkaus on viisi miljoonaa.
      Kouluttaminen: Sosiaali- ja terveydenhuollon yksiköille työntekijöiden kouluttamiseen maksettavia korvauksia leikataan 15 miljoonalla eurolla.
      Kotihoito: Kotihoidon palveluita korvataan teknologialla, kuten digipalveluilla. Leikkaus 16,2 miljoonaa.
      Vammaispalvelut: Vammaispalveluita rajataan. Leikkaus 20 miljoonaa.
      Kuntouttava työtoiminta: Siirretään kuntien hoidettavaksi ja palvelua muutetaan työllistymistä edistäväksi. Muutoksista haetaan 12,5 miljoonan säästöjä.
      Lastensuojelu ja sosiaalityö: Sosiaalityöntekijöiden velvoitteiden ja muun muassa lasten hoidon tarpeeseen liittyvän arvioinnin keventäminen sekä lastensuojeluyksiköiden päivystykseen liittyvien sääntöjen keventäminen. Leikkaus vuonna 2026 2,5 miljoonaa ja vuodesta 2027 eteenpäin 12,6 miljoonaa.
      Valvontalaki: Sosiaali- ja terveydenhuollon valvontalain voimaantulon siirtoon liittyvät määrärahat huomioidaan. Säästö 13,2 miljoonaa vuodesta 2026 alkaen.
      Sosiaalihuolto: Sosiaalihuollon lainsäädännön muuttaminen. Yksityiskohtia ei avata. Tavoitellaan 50 miljoonan säästöä vuonna 2027 ja 100 miljoonan säästöä vuonna 2028.

    • Anonyymi

      Viimesijaista toimeentuloista ja välttämättömistä palveluista .

      https://yle.fi/a/74-20152406

      On sitä luokkaa tuo päätöksenteko että sen on katsottava olevan kansallisesti vahingon tuottavaa ja nämä tämä hallituksen päättäjät saatettava siitä välittömään oikeudelliseen edesvastuuseen.

    • Anonyymi

      Mutta,kun noi leikkaukset ei vielä riitä kattamaan?

    • Anonyymi

      Missä se velan tasapainotus? Haveillaan miljardien velkaa aseisiin ja Ukrainalle?

    • Anonyymi

      Halla-aho hourii lisätuista Ukrainaan?

    • Anonyymi

      Äsken lurahti Ukrainalle 100 millii aseita! Sotessa tapellaan verissäpäin miljoonista?

    • Anonyymi

      Sit vielä loisipullamössöt kehuu hallitusta!

    • Anonyymi

      Hallituksen leikkaukset eivät ole oikeita leikkauksia. Kyseessä on puhdas mediatemppu.

      Ihan normaali kehitys tekniikassa lasketaan leikkaukseksi. Se on sama kuin auton vaihtaminen uuteen olisi leikkaus koska polttoainetta kuluu vähemmän. Toidellisuudessa kuitenkin uuteen asiaan menee rahaa.

      Kelan 50 miljoonaa on vain rahaa, joka on jäänyt yli ja valtio siirtää sen yhdestä taskusta toiseen.

      Se, jos mitoitus lasketaan potilaiden mukaan eikä seinien mukaan on ihan luonnollista. Ei yhtä ihmistä varten tarvita samaa määrää kuin kymmentä. Ihmetyttää, miten joku on ikinä edes keksinyt, että seinillä pitää olla hoitajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      2673
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1467
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1340
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      80
      1225
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1206
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      140
      1106
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1042
    8. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      36
      922
    9. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      920
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      820
    Aihe