Jos alueelta ei löydy Kelan matalat enimmäisrajat alittavaa vuokra-asuntoa, saat asua aiempien Kelarajojen asunnossasi, mikäli ylimääräiset neliöt suljetaan käytöstäsi lukitsemalla ylimääräisten neliöiden huone asunnostasi.
Vain sairas OrpoPurran oikeistohallitusaika voi tuottaa tällaisia sairaita ilmentymiä, melkein kuin Trumpin USA:ssa meno, no onhan täälläkin vallassa populistinen talousäärioikeisto, joten tolkunpurkutalkoot ovat hyvässä vauhdissa kummassakin.
Päivän OrpoPurra: Vuokrasi ylittää Kelarajan, ylimääräisen neliön huone lukitaan
43
392
Vastaukset
- Anonyymi
Yle: Jaana ei enää pääse makuuhuoneeseensa, koska vuokrayhtiö asensi oveen lukon
https://yle.fi/a/74-20149669
Jyväskyläläinen Jaana sai viime vuoden lopulla Kelalta viestin, että hänen asumisensa maksaa liikaa. Vuokrayhtiö laski vuokraa, kun asukkaalta suljettiin pääsy makuuhuoneeseen.
Viisikymppisen Jaanan asunto pieneni maaliskuun alussa, kun vuokrayhtiö asensi makuuhuoneen oveen lukon.
Erikoisen tapahtuman taustalla on Jaanan asumistuen leikkaus.
Jaana saa Kelalta tukea asumiseen. Viime vuoden loppupuolella Jaana sai Kelalta viestin, että hänen asumisensa maksaa liikaa.
Asumistuki on laskenut monella hallituksen leikkausten vuoksi.
Jaana yritti etsiä halpaa yksiötä, mutta ei löytänyt sopivaa, eikä hänellä ollut varaa jatkaa aiempaa suuremman omavastuun maksamista.
Epätoivoisen tilanteen edessä Jaana oli yhteydessä vuokranantajaansa Jyväskylän vuokra-asuntoihin (JVA), ja pyysi asunnon muuttamista joustoasunnoksi. Jaana oli kuullut menettelystä tuttavaltaan.
Niinpä Jaanan makuuhuoneen oveen asennettiin lukko, jolloin kaksiosta tuli yksiö. Kun neliöt vähenivät, myös vuokra laski.
Jaana esiintyy anonyymisti, koska jutussa käsitellään hänen terveyttään ja toimeentuloaan. Jaanan henkilöllisyys on toimituksen tiedossa, ja Yle on nähnyt Kelan Jaanalle lähettämän viestin.
Tilanteita eri puolilla Suomea
Kaiken lisäksi ennen kohtuuhintaiset kunnalliset vuokra-asunnot ovat nykyään kalliimpia kuin yksityiset vuokra-asunnot. - Anonyymi
Huutista! Vain sirkuksen takapihalla! Vain porvarisuomessa!
Yle: Jyväskyläläinen vuokralainen ei enää pääse asuntonsa makuuhuoneeseen – oveen asennettiin lukko
https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/8403794
Kun makuuhuoneen oveen asennettiin lukko, kaksiosta tuli yksiö ja näin asunnon vuokra laski.
Jyväskyläläinen vuokralla asuva nainen ei enää pääse asuntonsa makuuhuoneeseen, koska vuokrayhtiö asensi makuuhuoneen oveen lukon, kertoo Yle.
Kyse on asunnon muuttamisesta joustoasunnoksi. Kun makuuhuoneen oveen asennettiin lukko, kaksiosta tuli yksiö ja näin asunnon vuokra laski.
Naisen piti pyytää mahdollisuutta joustoasumiseen, koska hänen saamaansa asumistukea leikattiin. Sopivaa halpaa yksiötä ei löytynyt, joten hän otti yhteyttä vuokranantajaansa Jyväskylän vuokra-asuntoihin (JVA) ja pyysi asunnon muuttamista joustoasunnoksi.
Vuokralainen kokee tilanteensa nöyryyttäväksi.
– Olen ollut yksinhuoltaja ja asunut olohuoneessa. Kun muutin tähän asuntoon, sain vihdoin oman makuuhuoneen, mutta nyt olen taas olohuoneessa, hän kertoo Ylelle.
Joustoasuminen tarkoittaa Ylen mukaan menettelyä, jossa asunnon kokoa on mahdollista muuttaa tarpeiden mukaan. Esimerkiksi JVA:lla on tällä hetkellä noin sata joustoasuntoa, kun yhteensä sillä on asuntoja noin 7 200.
Ylen haastattelema JVA:n asiakkuuspäällikkö Anu Kärkkäinen kertoo joustoasumisen olevan vastaantulo vuokralaisia kohtaan.
– Jos meillä on pitkäaikainen hyvä vuokralainen, jatkamme mielellämme vuokrasuhdetta, hän sanoo Ylelle. - Anonyymi
Jospa nyt koksupersuti ei olisi kateellinen pienituloiselle.
- Anonyymi
Noita ylimääräisiä huoneita on jo vuosia lukittu, itsekkin asuu kolmiossa josta tehty yksiö lukitsemalla huoneita jo vuosia, on kunnan vuokrataloyhtiö,,,
- Anonyymi
Valetta.
- Anonyymi
TYHMÄÄ !
Ylimääräiseen huoneeseen yksi tai kaksi lisäasukasta ! - Anonyymi
Hyvinvointivaltiostamme on tulossa kovaa vauhtia oikeistofasismin vankila :(
- Anonyymi
Itse olisin laittanut vielä vessaan maksulaitteen 2€ käynti.
- Anonyymi
Hienosti toimii tämä kelan rangaistusjärjestelmä, kuinkahan kauan vielä pystyvät hymyillen selittämään että ovat olemassa ihmisistä "huolehtiakseen". Toivottavasti se Satonen ei ohita kelan johtajavalinnassa pätevämpiään.
- Anonyymi
no arvaaks miks toi viinerivampyyri haluaa kelan johtoon.
- Anonyymi
Mitä helvettiä? Olikin totta :DD
- Anonyymi
Yksityisellä puolella vuokra-isäntä tulee avaamaan makuuhuoneen oven Jaanalle aina pari kertaa viikossa ;);)
- Anonyymi
Kyllä kannatti paskaduunia painaa.
- Anonyymi
Noiden täytyy saada sadistista nautintoa ihmisten kiusaamisesta, ei tätä voi muuten selitätä.
- Anonyymi
Käytkö Kelan-kokoomustarkastaja tsekkaamassa ja kuinka usein?
- Anonyymi
Yllätystarkastuksia tietenkin.
- Anonyymi
Ja nyt meillä on yhä useammassa vuokrakämpässä turhaan lämpiäviä hukkaneliöitä. Eipähän "rotat" juhli, ja saksijengillä menee yhä lujempaa.
- Anonyymi
Onhan tää aikamoista pelle maailmaa.
- Anonyymi
Heti nämä tapaukset alkoi ryöhähtää kun Karpo lähti. Töitä olisi jollekin joka niihin saappaisiin astuisi.
- Anonyymi
Kela käski mun muuttaa korpeen, koska viimeisin vuokrankorotus meni yli toimeentulotuen hyväksymän rajan. Yritin selittää, että sähkö kuuluu vuokraan ja vesi on kiinteällä maksulla, mutta ei ole merkitystä näillä. No, selitin sitten jos muutan sinne korpeen vuokra laskee jonkin verran, mutta joudutte sitten maksamaan myös erillisen sähkö ja vesilaskun joiden kanssa kulut varmasti ovat kovemmat kun nyt. Kela vain totesi, että maksavat ne laskut kunhan nyt muutan sinne halvempaan vuokraan ja muuttoavustusta maksavat myös, ja Orpo & Purra on tyytyväisiä. Huutista vittu.
- Anonyymi
Vuokranantajan kulut eivät pienentyneet senttiäkään eikä tulot nousseet, lukko maksoi jonkin verran. Käytännössä laskivat vuokraa. Huone olisi täsmälleen samalla vaivalla ja pienemmällä rahalla voinut pysyä auki. Ei ne sitä kuitenkaan pysty vuokraamaan.
- Anonyymi
Orpopurra-Suomessa olisi järkevää rakentaa läpitalon asuntoja joihin pääsee kahdesta rapusta. Toisella puolella keittiö, toisella keittokomero, kaksi kylppäriä. Väliovella saisi isosta perheasunnosta erotettua yksiön tai kaksion erikseen vuokrattavaksi.
- Anonyymi
Mitä hyötyä tuosta on kenellekään?
Sama jos sanoisi ettei ole varaa maksaa ateriasta, niin puolet ateriasta heitettäisiin roskiin ja puolet annettaisiin köyhälle, ja sanottaisiin, että nyt sinulla on varaa.- Anonyymi
No, mutta täähän on ihan tätä päivää Suomessa. Kaupat laittaa biojätteet lukkojen taa ja heittää sinne päivittäin ties kuinka paljon ruokaa. Samaan aikaan köyhät näkevät nälkää.
- Anonyymi
Eli porrrvari on valmis maksamaan 200€, ettei joku toinen saisi 50€.
Lukko maksoi rahaa, lukon asennus maksoi myös, mutta vuokran antajan tulot pieneni. - Anonyymi
Vieläkö hurraat sille, että Ukrainaan lähetetään miljardit ja 60 000 ukrainalaista asutetaan ja elätetään ilmaiseksi täällä Suomessa?
- Anonyymi
ukrainalaismiehillä on isompi kulli kuin suomalaismiesten pieni pili.
- Anonyymi
No Putlerin johdossa asunnossa asuisi 3 perhettä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ukrainalaismiehillä on isompi kulli kuin suomalaismiesten pieni pili.
Venakoita, suomalaiset olisi Siperiassa, ne jotka olisi hengissä. Ukraina suojaa meitä, joten suojataan me Ukrainan naisiaja lapsia.
- Anonyymi
Järki on lähtenyt muutama vuosikymmen sitten, nyt tamppaillaan alkavia tulipalon alkuja koko ajan.
- Anonyymi
Saksijat johtaa yhteiskuntaa.
- Anonyymi
Fiskaalikonservatiivit ja EK:n kultaiset noutajat johtavat yhteiskuntaa.
- Anonyymi
voisko yksiössä sit vaikka kulmaan asentaa kipsilevykotelon jolla lähtee pari neliöö pois? täytyy ottaa yhteyttä vuokranantajaan
- Anonyymi
No vuokranantajalle se plussa että ne sai pidettyä vuokralaisen vaikka vuokra vähän laskikin. Tällä hallituskaudella ei väkisin saa asukkaita kun työläiselläkään ei ole paljon rahaa ja asumistuet on sairaan matalia. Ja sitten on niitä asukkaita jotka tuhoaa kämpät polttamalla nuotiota olohuoneessa, repimällä pöntöt lattiasta kun on tottuneet paskomaan lattiareikään tai huoneistot tupakoidaan keltaisiksi ja tervanhajuisiksi.
Vai luleeko joku että vuokranantajat ihan huvikseen laskee asukkaiden vuokria vähintään satasella koska asukas sanoo ettei oo varaa? - Anonyymi
Jos on kunnallinen aravakämppä, niin kyllä sen täytyy mahtua tukistandardeihin.
Pois ei kuitenkaan ole pakko muuttaa eli käytännössä asumistukea alennetaan. Kova lovi ihmiselle joka muutenkin elää kädestä suuhun. - Anonyymi
Eiköhän sen lukon jotenkin auki saa..
- Anonyymi
Niin OrpoPurran ajan toimintaa..
- Anonyymi
Kopperoasuntoihin ollaan matkalla, globalistien suunnitelman mukaan.
Own nothing, be happy and eat ze bugs. - Anonyymi
Köyhiä pitää asuttaa asuntoon useampia, jos eivät itse pysty vuokraa maksamaan.
- Anonyymi
Ihme hommaa. Eihän tuossa ole järkeä.
Kuka maksaa taloyhtiölle vuokran tuosta lukitusta huoneesta? - Anonyymi
Myydään rumpusettiä tai vaihdetaan pajupillilleihin.
- Anonyymi
Korruptiosuomi, vuokria ei voi alentaa, mutta huoneita voidaan sulkea samasta huoneistosta.
Kertoo selkeästi, että vuokrissa on reippaasti ilmaa, vuokrat ylittää hoitovastikkeet ja lainanhoitokulut jos samasta huoneistosta voi kuitenkin periä pienempää vuokraa, ei tätä suomen ihmisviha ilmapiiriä ymmärrä kukaan.
Karrikoidusti kun ennen tehtiin asioita talkoilla, niin nyt naapurit ja sukulaiset pitää palkata avuksi kun muuten eivät tule. - Anonyymi
Huoneita lukittiin jo 90-luvulla Lipposen ja Niinistön hallitusten aikaan. Kun vanhoja aravataloja myytiin sijoitusyhtiöille, lukitut huoneet avattiin ja vuokria korotettiin reippaasti. Ellei ollut varaa ostaa luukkua omaksi, sai jäädä ökyvuokralle tai joutui muuttamaan halvempaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941763
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa3581179Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"
Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna181178- 961038
- 62833
Vanhemmalle naiselle
Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam36811Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani6754- 46706
Lapuan liike nyt! rähinöimässä Tampereella
Avoimen rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen poprukat riehuvat Tampereella parasta aikaa.132698En vaan ymmärrä
Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla42680