Läskien sosiaali ja terveydenhoitokulut maksaa yhteiskunnalle paljon. Ylipainon mukaan määräytyvä haittamaksu siirtää kustannukset niiden aiheuttajille ja motivoi pitämään painon kurissa.
Haittamaksu lihaville
Anonyymi-ap
43298
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Persuille ei mahdu enää muuta kuin
Valtran työtakit päälle ja:
"6XL 64 126-129
koot on loppuun myyty"
Monet suomalaisnaiset ovat niin lihavia, että he pääsevät eläkkeelle pian teini-iän jälkeen.
Mielenterveyssyistä jäävät eläkkeelle, kun kukaan ei suostu panemaan läskiä.
Suolisto tyjenisi,sitä kaipaat koulus pillerit,jotta koulut ja työ tehdään ensin eläkkeellä aikaa omiin asioihin.
Kunnon läskiveroa kannatetaan, valtion kirstuun kertyisi mukava potti terveydenhoitoon.
Pitääkö jokaisen käydä punnituksessa verotoimistossa jotta sopiva verotus voidaan määrätä?
Pitää.☠️💙🖤👍
Terveyskeskuksessa voitaisiin laskuttaa kunnolla ekstraa näistä elintasosairauksista.
Osa kansasta on niin läskiä, että pitäisi käydä jossain tullin autovaakan päällä.
Ei. Alle 100-kiloiset punnitaan neuvolassa.
Väärin, nykyään lihaville määrätään ilmaiaet lääkkeet.
Lihavuus johtuu usein geenivirheestä tms ellei ihminen nyt tieten tahtoen ole pyrkinyt lihomaan.
Ruuansulatus ei toimi oikein vaan elimistö imee energian liian nopeasti varastoon ja samalla puuttuu hormooni joka luo kylläisyyden tunteen. Näihin ihminen voi itse vaikuttaa, mutta on karmeeta elää koko ajan keto diertillä ja miettiä mitä saa ja mitä ei saa syödä.
Lääkkeen avulla elimistö alkaa toimia oikein.
Eivät ole ilmaisia ja kelakorvattavuus vain diabetes potilaille..
99% ylipainosta ei johdu mistään trendikkäästä gernivirheestä, kyse ihan perinteisestä laiskuudesta ja kyvyttömyydestä kontrolloida tekemisiään.
Haist sinä v*ttu, ei ole kyse mistään laiskuudesta vaan perintötekijöistä!!
Perintötekijöistä on kiinni esimerkiksi tyhmyys, joka saa kirjoittelemaan tuollaisia viestejä. Tyhmyys ja laiskuus kulkevat usein käsi kädessä. Lihavuus siis voi tietyllä tapaa olla perinnöllistä, kun sille altistavat tyhmyys ja laiskuus ovat perittyjä ominaisuuksia.
Noin muuten ylipaino ei johdu geenivirheestä, vaan siitä että henkilö syö enemmän kaloreita kuin kuluttaa.
Kelan ruokaan kohdennettu raha olisi hyvä laihdutus lääke. Nykyistä kelarahan käyttöä ei vahdi kukaan.
Onko nuttura liian kireä. Käy kampaajalla
Noin törkykommentin heittäjällä on paha "geenivirhe"aivoissa.
Lihavuus ei johdu geenivirheestä, vaan vääränlaisesta syömisestä, valvomisesta ja liikunnan puutteesta.
Suomalaisten asiantuntijoiden laatimien ruokailusuositusten noudattaminen on varma tapa lihottaa itsensä pulleaksi joulukinkuksi.
Ranskalaiset ja italialaiset syövät rasvaa, suolaa ja viiniä, mutta ovat normaalipainoisia. Suomalaiset tunkevat suositustensa mukaan mahan täyteen hiilihydraatteja, kevyttuotteita ja maitoa vältellen rasvaa ja mausteita. Rasvaton ruokavalio ei anna energiaa, eikä tee kylläiseksi. Sen takia suomalaiset syövät valtavia annoksia ja vielä suositellaan syömään välipalojakin joka välissä. Ranskalaiset elää päivän paastoten, pelkän mustan kahvin voimalla ja syövät sitten illalla kunnolla. Ruoansulatus saa lepoa, kun ei tarvitse koko ajan olla sulattamassa uutta välipalaa ja varastoimassa sen energiaa vatsa- ja persläskiksi.
Haist sinä aloittaja iso 💩️. Toivottavasti sinä itse lihot niin muodottomaksi että painat ainakin 200 kiloa!!
Ole hiljaa lyllerö.
Ihan itsestäänhän sitä tuppaa lihoamaan. Hengitysilmakin varmasti lihottaa.
Jos painaisin edes puolet siitä, lopettaisin syömisen kokonaan.
Pakko haistella kun teikäläiset ajaa paskaa. Toisesta päästä sisään toisesta ulos... te vaan lapatte sitä tahtia, ettei kaikki ehdi ulos alta. Lopputulos on umpisäiliö....jostain vuotaa kaasua.
Köyhät luuviulut voi muuta, kun kadehtia hyvinsyöneitä.
Nykyisessä yhteiskunnassa juuri ne köyhät on ylipainoisia.
Taas hyvä syy lääkärissä käymättömyyteen
Huippututkimus osoittaa, 97% läskeistä on läskejä omasta syystään. Lapsen läskistyttämisestä pitää tehdä lastensuojeluilmoitus.
Tosi iso amerikkalainen vakuutusyhtiäiden tekemä tutkimus taas kertoi, että 15% ylipainoiset ihmiset sairastivat kaikkein vähiten.
Erityisesti liikkuvat lihavat olivat terveitä.
Ja kohtuullinen määrä alkoholia kohotti hyvänlaatuisen kolesterolin määrää.
BMI asteikolla kaksikymmentä viisi on normaalipainoisuuden yläraja. Viisitoista prosenttia sen yli on noin kaksikymmentä kahdeksan. Tällöin henkilö on ylipainoinen, ei lihava. Lihavuudeksi katsotaan jos BMI ylittää kolmekymmentä.
Kun mitataan "ylipainoa" BMI:llä, niin lihaskuntoaan ylläpitävät ovat helposti 10-20% "ylipainoisia" koska lihasmassaa on enemmän kuin keskiverroilla...
Rautalangasta vääntäen, suuri osa niistä ihmisistä, jotka ovat BMI:n mukaan pikkuisen keskiarvoa painavampia, ovat salilla kävijöitä tms. atleettista porukkaa. He nostavat tuon lievästi "ylipainoisten" ryhmän muiden yläpuolelle, kun tarkastellaan terveyttä.
Oma BMI-lukuni on 28,4, ylimääräistä rasvakudosta ei minulla juurikaan ole, ja sairaana olen todella harvoin, noin kerran kahdessa vuodessa joku nuha parin päivän ajan.
Laita nyt ihmeessä lahjoitus vaikka Japanin ammattisumoliittoon, kun otsaasi noin kiristää.
Vastaavasti tupakointi ja alkoholin käyttö, riskialttiit harrastukset - myös liikuntaharrastukset, lääkkeiden väärinkäyttö ja huumausaineiden käyttö, liikenteessä kulkeminen nostaa kustannuksia/riskiä. Rasvan ja sokerin käyttö pitää myös selvittää haittaveron maksamista varten. Rokottamattomuuslisä myös.
Ai eikö?
Mikään listaamistasi asioista ei suoraan haittaa terveyttä, ellei käyttö ole liiallista. Kaikkiin aineisiin ja niiden myrkyllisyyteen pätee sääntö, että aine ei ole myrkyllinen, vaan annos. Esimerkiksi vesi, sokeri ja lääkkeet ovat sopivina annoksina hyödyllisiä, mutta liian suurina annoksina myrkyllisiä.
Lihavuus on ruoasta johtuva myrkytystila, joka ei johdu ruoasta, vaan sen liian suuresta annostuksesta.
"Lihavuus on ruoasta johtuva myrkytystila, joka ei johdu ruoasta, vaan sen liian suuresta annostuksesta."
Ja liian vähäisestä liikunnasta. Ihminen voi polttaa uskomattomia määriä kaloreita päivässä, mutta ei lojumalla sohvalla.
Samaten haittamaksu urheileville koska vammoja tulee paljon ja se tulee kalliiksi yhteiskunnalle.Lihaville etuja koska ne ostaa kalliimpia vaatteita ja enempi ruokaa joten ne on parempia kansalaisia.
Lihavat kuluttavat kaikkia resursseja enemmän, joten ovat kaikkea muuta kuin parempia kansalaisia.
No niin aloittajalta sitten kunnon provo!!!
Et oikeesti viittis.
Tämän kaltaiset kommentit ovat "rasistisia ja todella loykkaavia"
Jokainen saa olla sellainen kuin on.
Jokainen saa olla läskeistä mitä mieltä haluaa, ja myös tuoda julki mielipiteensä. Kunhan ei yllytä murhaamaan ihrapalleroita, tai muihin vastaaviin vakaviin rikoksiin.
Tämä ylipainoisten ihmisten julkinen mollaaminen ja syyllistäminen Suomessa on jotain aivan järkuttävää!
Mistä tahansa muusta loukkaavasta solvaamisesta reaglidaan välittömästi: seksuaalisesti suuntautujat, maahanmuuttajat, toisinajattelevat, kiusaajat, jne jne
Mutta auta armias, jos joku ei ole laganlaiha, anoreetikko tai edes millään tavoin urheelullinen, johan on sallittua arvostellaja suorastaan loukata toisen ihmisarvoa!
Yöipaino - ja läskipuheet ovat sivistyneen valtion ala-arvoisinta ja rasistisinta touhua!
Suomessakin elää heikosti taloudellisesti toimeentulevia perheitä, jotka joutuvat turvautumaan ruokaostoksilla halpoihin, ei niin vähäkalorisiin ruokiin. Sitten on kasvava määrä eri tavaoin pahoinvoivia ihmisiä, jotka lohduttautuvat syömällä josta taa seuraa ylipainoa. Terveydellisiin asioihin vetoaminen on niin ikään kaksitehoinen miekka:totta on, että moniin sairauksiin ylipainolla on osuutensa, mutta myös ylipainolla syyllistämällä aiheutetaan psyykkistä kuormitusta joka lisää taas mielenterveys-ja psykiatrian laskua:vain sen takia että toiset ottavat oikeudekseen syyllistää ja haukkua ylipainoisia.
Ylipainon mollaajat ovat koulukiusaajiin verrattavissa oleva porukka.
Oma paha olo puretaan toisten mollaamiseen, haukkumiseen ja ihmisoikeuden riistoon.
1) syö vähemmän
2) liiku enemmän
Ylupaino on valtava ongelma, jonka enimmäkseen normaalipainoiset saavat maksaa.